Zsoltu Hernadiju propala je tužba protiv Hrvatske na EU sudu za ljudska prava

Hernadi nije pravilno podnio tužbu pa je zaključeno da se ne može pokretati proces protiv RH

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu nije pokrenuo proceduru protiv Hrvatske zbog tužbe što ju je podnio predsjednik Uprave MOL-a Zsolt Hernádi. Naime, Hernadijeva tužba odbačena je kao neprihvatljiva.

Čelnik MOL-a tužio je Hrvatsku tvrdeći da mu je povrijedila pravo na slobodu kretanja raspisavši za njim europski uhidbeni nalog (EUN) zbog afere Ina-MOL u kojoj je optužen da je bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu dao deset milijuna eura mita za prodaju Ine. Hernadi je hrvatskom pravosuđu nedostupan te se postupak vodi u njegovoj odsutnosti.

Evo zašto je odbačena Hernadijeva tužba protiv RH

Europski sud za ljudska prava, kako stoji u obrazloženju, nije ni ulazio u razloge Hernadijeve tužbe, budući da je ocijenio kako predsjednik Uprave MOL-a u ovom trenutku nije imao ni pravo tražiti pokretanje postupka protiv Hrvatske. Naime, do podnošenja tužbe još nije bio iskoristio sva pravna sredstva koja je imao na raspolaganju u hrvatskom pravosudnom sustavu. Sasvim precizno, nije zbog ovog istog razloga, dakle povrede prava na slobodu kretanja, podnio tužbu Ustavnom sudu RH, a odluka tog suda preduvjet je za pokretanje postupka u Strasborugu.

Inače, Hernadiju je još 2013. bio određen istražni zatvor, a to je pak bio preduvjet za raspisivanje međunarodne Interpolove tjeralice i europskog uhidbenog naloga. Interpol je 2016. tjeralicu suspendirao, dok su Njemačka i Austrija odbile pritvoriti šefa MOL-a jer su njihova nadležna tijela ocijenila da je protiv njega proveden postupak na mađarskom sudu, te da mu se, prema pravnom načelu ‘ne bis in idem’, ne može dva puta suditi zbog istog nedjela.

Pravo na slobodu i pravo na slobodu kretanja

Hrvatske vlasti, međutim, nastavile su sudski postupak protiv šefa MOL-a te ga u prosincu 2015. godine spojile s dijelom procesa protiv Sanadera. Kako ni EUN ni tjeralica nisu uspjeli, Hrvatska je u siječnju 2017. izravno Mađarskoj uputila zahtjev za uhićenjem Hernadija i predajom kako bi mu se moglo suditi na Županijskom sudu u Zagrebu. Sve je to propalo i sada mu se sudi u odsutnosti.

Doduše, zbog kršenja prava na slobodu Hernadi se žalio Ustavnom sudu RH, tvrdeći da mu je istražni zatvor neopravdano određen, no tužba mu je još u prosincu 2014. godine odbijena.

Europski sud za ljudska prava primijetio je kako u toj tužbi uopće nije spominjao pravo na slobodu kretanja zbog čega je pak pokušao pokrenuti proces u Strasborugu. Tvrdio je kako mu je ograničena mogućnost kretanja zbog bojazni da će biti uhićen i izručen Hrvatskoj.