Župan Boban još se nije izvukao: splitsko tužiteljstvo potvrdilo da provjeravaju slučaj požara na filmskom setu

Policija je rekla da je nastupila zastara, ali stručnjaci nam objašnjavaju da bi župan mogao odgovarati

19.04.2021., Split - U prostorijama Sveucilisne knjiznice u Splitu odrzano je predstavljanje razvojnih projekata Splitsko-dalmatinske zupanije.
zupan Blazenko Boban
Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL
FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

Za Općinsko državno odvjetništvo u Splitu slučaj podmetanja požara u Solinu na setu filma Omen 666 iz prosinca 2005. s kojim se povezuje i aktualnog splitsko-dalmatinskog župana Blaženka Bobana, još nije dovršen. Iako je u utorak policija objavila da je sve palo u zastaru, odgovor koji smo dobili iz tužiteljstva navodi na zaključak da će se podmetnutim požarom istražitelji još baviti.

Naime, policija tvrdi da je zastara nastupila za kazneno djelo “oštećenja tuđe stvari” za koje je podnijeta prijava nakon požara u Solinu, no pravni stručnjaci s kojima je Telegram razgovarao ukazuju kako nije isključeno da se tu radilo o težem kaznenom djelu – “dovođenju u opasnost života i imovine” – podmetanjem požara, za što zastara nastupa tek 2025. godine.

Kako tužiteljstvo u odgovoru za Telegram tvrdi da slučaj još nije službeno zatvoren, to znači i da nije sigurno da aktualni splitsko-dalmatinski župan zbog svoje eventualne odgovornosti, neće biti procesuiran.

Snimka priznanja župana Bobana

Naime, Općinsko državno odvjetništvo u Splitu na upit Telegrama odgovorilo je da će tek nakon što policija dovrši izvide donijeti konačnu odluku.

Istražitelji bi tako trebali još jednom pregledati snimku razgovora župana Bobana s ministricom Nikolinom Brnjac kojoj je prije nekoliko dana opisao kako je inscenirao da mu se dojavi o požaru na groblju u Saloni gdje se snimao film. Želio je, kako sam potvrđuje, potjerati strane filmaše sa seta horor filma čije je snimanje uznemirilo mještane.

Zbog Bobanove snimke i policija i državno odvjetništvo ponovno su se zainteresirali za ovaj slučaj iz 2005., kada je dio filmskih kulisa doista i uništen požarom.

Zašto nije želio filmaše u Solinu?

Boban je 2005. bio gradonačelnik Solina kada su građani i Crkva počeli negodovati zbog snimanja horor filma navodno sotonističkog sadržaja na jednom od najvećih starokršćanskih groblja.

Župan sada kaže da je reagirao jer je htio spriječiti “pokušaj oskvrnuća grobova salonitanskih kršćanskih mučenika”. Smatrao je, dodaje, da bi se takvim scenama grubo povrijedili osjećaji svih vjernika.

I dok je prvotno, u razgovoru sa zgroženom ministricom, priznao svoju povezanost s dojavom o požaru, kasnije je objašnjavao da je samo urgirao kod ondašnjeg ministra kulture Bože Biškupića.

Što je do sada napravila policija?

Splitska policija je, kako je potvrđeno za Telegram, te 2005. provela kriminalističko istraživanje i utvrdila da je netko doista zapalio filmski set počinivši pri tome kazneno djelo “uništenja i oštećenja tuđe stvari”. Zbog toga je prijava protiv nepoznatog počinitelja podnijeta Općinskom državnom odvjetništvu u Splitu.

“U sklopu kriminalističkog istraživanja obavljen je i očevid, a ovlaštena osoba oštećene tvrtke je policiji prijavila kako materijalna štetna nastala ovim kaznenim djelom iznosi pet tisuća kuna”, tvrde iz PU splitsko-dalmatinske. Inače, za procesuiranje ovog kaznenog djela zastara je nastupila još 2015. godine. To je policija nakon Bobanove izjave i objavila.

Je li počinjeno neko teže kazneno djelo?

Međutim, u medijima je u međuvremenu izvučena i svojedobna izjava Johna Moorea, redatelja filma Omen 666, prema kojoj je zbog požara nastala šteta od pola milijuna dolara, odnosno oko 2,5 milijuna kuna, koliko ih je koštalo premještanje seta u drugu državu.

Upravo bi ta visina štete mogla biti ključna za nastavak procesa. Naime, ukoliko se pokaže da je cijela stvar toliko koštala zbog podmetnutog požara, te da je požar zaista namjerno podmetnut, kako neki zaključuju iz onoga što je ispričao Boban, tu bi se moglo raditi o težem kaznenom djelu za koje zastara još nije nastupila.

Riječ je o “dovođenju u opasnost života i imovine” za što je, u slučaju štete veće od 600 tisuća kuna, propisana kazna do 10 godina zatvora. Zastarni rok iznosio bi 20 godina, te bi se tek 2025. moralo odustati od kaznenog progona počinitelja.

Što će poduzeti splitsko tužiteljstvo?

Pitali smo Općinsko državno odvjetništvo u Splitu hoće li provjeriti ima li u paležu filmskog seta u Solinu elemenata tog kaznenog djela.

“Nakon što policija provede izvide i dostavi državnom odvjetništvu rezultate tih izvida, ocjenom utvrđenog činjeničnog stanja moći ćemo zaključiti jesu li ostvarena bitna obilježja kojeg kaznenog djela. Tada ćemo utvrditi i postoji li osnovana sumnja o počinitelju kaznenog djela, te ima li procesnih smetnji odnosno može li se kazneni progon poduzeti s obzirom na zastarne rokove. O tome ćemo donijeti državnoodvjetničku odluku”, odgovorili su iz Općinskog državnog odvjetništva u Splitu.

Drugim riječima, tužiteljstvo još nije zaključilo ovaj slučaj, već će nakon što pogledaju snimku s Bobanovom izjavom i novo izvješće policije, koje im je danas poslano, donijeti odluku.