Nekad je nužno odabrati stranu

Županijski sud blokirao račun poduzetniku iz Zagreba. Istražuju milijunske uplate Pripuzove tvrtke

Ured za sprječavanje pranja novca detektirao je sumnjiv promet na računima tvrtke Čulina prijevoz

FOTO: PIXSELL

Na zahtjev zagrebačkog tužiteljstva, Županijski sud u Zagrebu blokirao je račun tvrtke Čulina prijevoz u vlasništvu Bojana Čuline i to zbog sumnjivih transakcija na koje je ukazao Ured za sprječavanje pranja novca.

Utvrđeno je, naime, da gospodin Čulina redovito u gotovini podiže novac s računa svoje tvrtke otvorenih u više banaka. Na to su ukazali i predstavnici banaka zaduženi za sprječavanje pranja novca. Novac na računima zbog toga je Čulini blokiran, a ta blokada može trajati dvije godine. U tom razdoblju trebalo bi biti rasvijetljeno je li Čulina ili netko od njegovih suradnika upleten u kriminal.

Milijunske uplate i isplate

Prema informacijama kojima u ovom trenutku raspolažu istražitelji, Čulina prijevozu novac su uplaćivale firme Axe 2 d.o.o., Meltal SL d.o.o., Excellent choice d.o.o., Ce-Za-R d.o.o., Reve dostava d.o.o., Euro line d.o.o. i Reciklaža d.o.o.

Samo tijekom ožujka ove godine na račun Čulina prijevoza otvorenog u RBA banci slilo se nešto manje od 2,8 milijuna kuna. U istom periodu s računa je prebačeno gotovo 2,6 milijuna kuna, od čega je oko 1,6 milijuna podignuto kao gotovina na šalteru banke. Već 12. travnja račun se zatvara.

Što je sumnjivo istražiteljima?

Istražiteljima je to postalo sumnjivo budući da je poznato da je tvrtka Ce-Za-R iz sastava C.I.O.S. grupe Petra Pripuza, poduzetnika kojem se sudi u aferi Agram, već bila na meti optužbi za financijske malverzacije. I ostale firme, stoji u javno objavljenom rješenju Županijskog suda u Zagrebu, Meltal SL d.o.o., Eko obrada d.o.o. Reciklaža d.o.o., bile su ranije predmet analitičkih obrada Ureda za sprječavanje pranja novca.

U tim analizama ukazivalo se na sumnju u vjerodostojnost bezgotovinskih doznaka izvršenih po nalozima tih firmi, donosno vjeruje se kako su sudjelovale u fiktivnom poslovanju, utaji poreza i pranju novca. To poslovanje, sumnja se također, utemeljeno je na lažnoj dokumentaciji kojom se fingira promet roba i usluga.

I vlasnika su već istraživali

Sud dalje primjećuje da je Bojan Čulina, osnivač i direktor Čulina prijevoza, višestruko kazneno evidentiran. Spominje se i njegova povezanost s firmama Farma elif i Excellent choice koje su također uočene među njegovim poslovnih suradnicima, a direktori su im osobe od ranije kazneno evidentirane.

Zato istražitelji vjeruju da Čulina prijevoz izdaje lažne račune, odnosno da iza izdanih faktura nema stvarnog prometa ni robe ni usluga.

Inače, Čulina prijevoz registriran je za cijeli niz djelatnosti, no ono što upada u oči je da je osnovana tek u prosincu 2020., da bi već u mjesecima koji su uslijedili dobila značajne uplate, među ostalim i od Pripuzove tvrtke.

Što je Pripuz plaćao Čulini?

Tako istražitelji u svojoj analizi posebno izdvajaju upravo uplate Ce-Za-R-a na račune Čulina prijevoza. Utvrdili su da je do 14. travnja Ce-Za-R platio Čulini oko 125 tisuća kuna, a uz uplatu je stajalo ‘kućanski uređaj, čelik i lim’. Vjerojatno se, zaključuju istražitelji, radilo o otpadnom metalu, no zanimljivo je da 14. travnja, kada je sjela posljednja Pripuzova uplata, Čulina odlazi u poslovnicu banke u Sesvetama i pokušava podići 70 tisuća kuna. No, banka, koja već sumnja u legalnost njegovog poslovanja, onemogućava mu to pod izlikom tehničkih problema.

I idući dan Bojan Čulina pokušava s jednog od računa svoje firme podići isti iznos, no i druga banka opravdava se tehničkim problemima, te u tome ne uspijeva.

Odakle je još dolazio novac?

Poput Pripuzovog Ce-Za-R-a i tvrtka Metal SL, koja je uplaćivala novac na račun Čulina prijevoza, registrirana je za otkup sekundarnih sirovina. Vlasnik joj je slovenski poduzetnik Rado Snežič, protiv kojeg je još 2008. u Sloveniji pokrenut kazneni postupak zbog sumnji u gospodarski kriminal. Povezivalo ga se i tada s tvrtkama iz kojih je izvlačen novac, odnosno koje su služile za utaju poreza.

Suđenje mu je, međutim, počelo tek prije nekoliko dana. Optužnica tereti Snežiča za utaju 2,9 milijuna eura poreza i ostalih davanja. Tužiteljstvo tvrdi da su, među ostalim, napuhavali i cijene otkupa metala.

Uz Snežiča su optužene još 24 osobe od kojih je pet već odlučilo priznati krivnju. No, Snežič je slovenskim medijima izjavio kako on i dalje sve poriče. Inače, ovaj poduzetnik pola godine živi u istarskom Novigradu, a pola na Floridi. Uz tvrtku u Hrvatskoj posjeduje diljem svijeta više kompanija čija se vrijednost, prema pisanju slovenskih medija, procjenjuje na 30 do 40 milijuna eura, a godišnje mu donose nekoliko milijuna eura dobiti.

Je li u pitanju uhodana praksa?

Zanimljivo je da iza firme Axe 2, koja je, prema podacima Ureda za sprječavanje pranja novca, također uplaćivala određene iznose Čulini, stoje ljudi kojima se već sudi za slično kazneno djelo. Riječ je o okrivljenima u aferi ‘Suhi led’.

To je proces u kojem je prvookrivljeni Zvonimir Šostar, nekadašnji zagrebački pročelnik ureda za zdravstvo, koji je sada na čelu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar. USKOK tvrdi da su fingirali čišćenje klima uređaja u gradskim objektima, te na taj način oštetili gradski proračun za gotovo 40 milijuna kuna. I u tom procesu dio okrivljenika već je priznao optužbe nagodivši se s USKOK-om za blaže kazne.