Zviždačica iz Državnih nekretnina: 'Kolegice su Banožiću išle kupovati jastučiće, peglu, ukrasne biljke...'

Maja Đerek komentirala je i slučaj obnove državnog stana u kojem živi Frka Petešić

FOTO: Screenshot N1

Hrvatski sabor današnju sjednicu nastavlja raspravom o novom Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, odnosno zviždača. Tim je povodom bivša zaposlenica Državnih nekretnina i zviždačica Maja Đerek održala presicu u Saboru.

Đerek smatra da je postojeći zakon mrtvo slovo na papiru, ali da postoje i dijelovi koji koče zakon zbog čega je skupina zviždača odlučila amandmanima ukazati na njih. Zatim je govorila o svojem iskustvu u Državnim nekretninama.

“Prijavila sam koruptivne radnje i nezakonitosti u Državnim nekretninama i nakon nekoliko mjeseci sam dobila otkaz, od toga je prošla godina i četiri mjeseca, nisam dobila zaštitu i nisam dobila nijedan odgovor na svoje prijave. Treba raditi na tome da sustav zaštiti zviždače. Prijavljivala sam činjenicu da postoji puno državnih prostora i stanova za koje se uopće nije naplaćivalo korištenje, prijavljivala sam da postoje ugovori o zakupu koji se nisu fakturirali, da se besplatno koriste prostori”, nabrajala je Đerek te dodala da su njeni nadređeni štitili određene osobe.

Obnova stana Frke Petešića

Za slučaj Zvonimira Frke Petešića je rekla da ima određena saznanja, ali da ona nije radila u sektoru koji je izravno vezan za njegov slučaj. No, Đerek je dala i intervju za današnji Nacional u kojem je više progovorila o ovom slučaju.

“Za obnovu stana Frke Petešića sve naloge izravno je davala direktorica Državnih nekretnina Renata Sabo. Te naloge davala je Sektoru za tehničke poslove koji se time bavi”, kazala je za Nacional pa dodala:

“Rekla bih da to nije bila normalna procedura, jer postoji sektor unutar tvrtke koji se time bavi, a koji se mora ponašati jednako u svim slučajevima. Na čelo tog sektora postavljena je osoba po stranačkoj liniji, pa je vjerojatno tu bilo i postupanja po stranačkoj stezi. Na koncu je ispalo da Frka Petešić za korištenje tog stana mjesečno plaća manje od 500 kuna što je i javno rekao. Međutim, bilo je kašnjenje i s tim uplatama”.

Banožićev stan

Đerek je danas u Saboru otkrila i da je ministar Mario Banožić sam sebi birao stan. “Meni je moja nadređena rekla da je ona s njim bila u tom stanu i da je taj stan izabran za njega”, kazala je. U intervju za Nacional, Đerek je bila malo preciznija. Ondje je jasno kazala da je sve naloge za Banožićev stan dala Renata Sabo.

“Sabo mi se povjerila vezano uz taj stan. Rekla je da su po njegovom stupanju na dužnost odmah išli pogledati taj stan, potom je kolegicama iz Sektora za tehničke poslove dala nalog da se taj stan u što kraćem roku obnovi. Stan je bio u gotovo derutnom stanju. čega se sjećam po fotografijama iz naše interne baze. Trebalo je u njega uložiti znatan novac. Nije istina da je stan bio polunamješten, u njemu nije bilo ničega. Kolegice su mi pričale kako su išle kupovati jastučiće, peglu, ukrasne biljke i slično”, izjavila je Đerek za Nacional.

Đerek je diplomirana je pravnica s položenim pravosudnim ispitom i više od 12 godina radnog iskustva na raznim poslovima u struci. Bila je zaposlenica tvrtke Državne nekretnine u kojoj joj je 29. rujna 2020. uručena Odluka o redovitom otkazu uvjetovanom skrivljenim ponašanjem radnika. Nacional, koji je objavio njen intervju piše kako je Đerek 29. rujna istjerana iz svog radnog prostora te da su joj oduzeti službeni mobitel i mogućnost korištenja službenog e-maila, iako je zaposlenica Državnih nekretnina ostala do 19. listopada 2020.