Zviždačica iz Državnih nekretnina danima rastura Vladu i prokazuje kako se dijele stanovi i lokali. Ovo je 8 ključnih trenutaka afere

Maja Đerek malo pomalo otkriva niz koruptivnih radnji kojima je svjedočila sve dok nije dobila otkaz iz državne tvrtke

Od prošlog utorka Vladu Andreja Plenkovića ne prestaju potresati afere kojima je ishodište tvrtka Državne nekretnine. Bivša direktorica Sektora za poslovne prostore, Maja Đerek, već 12 dana u medijima iznosi tvrdnje o nizu malverzacija u toj tvrtki koja upravlja s više od 6300 poslovnih prostora i stanova.

Đerek je svoja saznanja sažela i u kaznenoj prijavi na 37 stranica, a u petak je na tu temu četiri sata davala izjavu u USKOK-u.

Akteri spornih situacija koje Đerek opisuje su v.d. ravnateljica Državnih nekretnina Renata Sabo, ministar obrane Mario Banožić, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat, predsjednik Sabora Gordan Jandroković, brat bivšeg glavnog tajnika HDZ-a Milijana Brkića, Jozo Brkić, te predstojnik Ureda premijera Zvonimir Frka-Petešića s kojim započinjemo pregled.

1. Frki-Petešiću stan obnovljen u rekordnom roku

Kako je dakle prošli tjedan objavio tjednik Nacional, Državne nekretnine su Frki-Petešiću stan od 96 kvadrata u strogom centru Zagreba obnovile u rekordnom roku, svega dva mjeseca nakon potresa u ožujku 2020. godine.

Nacional je pritom naveo da Državne nekretnine istovremeno nisu obnovile neke poslovne prostore koji se nalaze na istoj adresi.

Na konferenciji za medije Frka-Petešić kazao je kako su se Državne nekretnine uključile na inicijativu ostalih suvlasnika jer se bez njih nije moglo krenuti u obnovu ostatka zgrade.

2. Telegram otkriva: predstojnik Ureda premijera je lažni prijavitelj

No njegove nevolje tu su tek krenule, s obzirom na to da je već idući dan Telegramu potvrdio da je lažno prijavio prebivalište na Dugom otoku, u maloj općini Sali, gdje njegov otac ima vikendicu. Prebivalište u Saliju Frka-Petešić je prijavio u rujnu 2017., kada je postao državni dužnosnik, nakon čega je ostvario pravo na službeni stan u Zagrebu.

Kako je potom portalu 24 sata odgovorila Vlada, Frka-Petešić je prije toga bio prijavljen kod prijatelja u zagrebačkoj Dubravi, od 2011. do 2017. godine. Priča je postala još zanimljivija kada je Net.hr, došao do informacije kako su žena i kćeri Frke-Petešića i dalje prijavljene u zagrebačkoj Dubravi, iako je prema objašnjenju resornog ministra Horvata on ostvario pravo na veći državni stan upravo zbog njih.

Pritom, Ilija Želalić, taj prijatelj u čijem je stanu obitelj godinama živjela, naglo je napredovao i postao veleposlanik RH u Alžiru, nakon što je Zvonimir Frka Petešić postao jedan od najbližih suradnika premijera Plenkovića.

3. Pogodovanje Jozi Brkiću te jastučići i pegla za Banožića

U intervjuu za 24 sata Đerek je izjavila kako Državne nekretnine mnogim tvrtkama nisu naplatile najamninu. Ustvrdila je da se za 200-tinjak poslovnih prostora nikada nisu izdavali računi, a među njima je bilo i desetak onih koje je zakupio Jozo Brkić, brat Milijana Brkića.

“Kad bi sklopio ugovor, onda bi po mom saznanju, tražio kupce koji bi kupili njegove tvrtke. Prodavao bi za veliki iznos tvrtku koja ima 10 kuna temeljnog kapitala, ali ima pravo na petogodišnji zakup nekretnina koje su redom bile na ekskluzivnim lokacijama u centru Zagreba”, opisala je Đerek za 24 sata ustvrdivši da to sve ne bi bilo moguće da Brkić nije imao političko pokroviteljstvo.

Pritom je prozvala i sadašnjeg ministra obrane Banožića osobno odabrao državni stan, koji je obišao s direktoricom Državnih nekretnina te da je zbog derutnosti u njegovu obnovu bio uložen znatan novac. “Kolegice su mi pričale kako su za Banožića išle kupovati jastučiće, peglu, ukrasne biljke i slično”, ispričala je Đerek.

4. Predsjednik Sabora urgirao za poznanika

Zahvaljujući intervjuu u Nacionalu, doznali smo i kako ju je 2019. godine državni tajnik u tadašnjem Ministarstvu državne imovine, Krunoslav Katičić, nazvao i povišenim se glasom raspitivao o tome zašto je potpisala odluku o ovrsi tvrtke koja nije plaćala zakup za korištenje poslovnog prostora u vlasništvu države. Za taj slučaj se, kazao je navodno Katičić Đerek, raspitivao osobno predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

On to nije negirao već je medijima dao nemuštu izjavu kako mu se poznanik požalio da poslovni prostor nije imao provedenu struju, a svejedno je morao plaćati najamninu. Đerek je kasnije ustvrdila kako se navedeni zakupac pri preuzimanju nekretnine obvezao kako će sam provesti struju.

5. Banožić tražio da se otpečate lokali u zakupu obitelji Rodić

Fokus se potom ponovno prebacio na Banožića. U nastavku intervjua za 24 sata tvrdila je da ju je on kao ministar imovine tražio da otpečati dvije državne nekretnine na elitnim lokacijama u Zagrebu, Dežmanovom prolazu 2 i Petrićevoj ulici 1, za koje godinama nije plaćan najam, a dug je premašio tri milijuna kuna.

Unatoč tome, ministar je, tvrdi Đerek, pobjesnio zbog njezine odluke da se krene s naplatom tih dugovanja i zamjerio joj kaubojsko ponašanje “dva tjedna prije izbora”. Nakon toga, kaže Đerek, dobila je poruku da bi bilo najbolje da uzme svoju radnu knjižicu.

Telegram je potom objavio kako su zakupci spornih nekretnina zbog kojih je Banožić navodno prijetio Đerek bili supružnici Branislav i Žaneta Rodić, poznati poduzetnici uz koje se povezuju razni poslovni poduhvati – kreditiranja, ugostiteljstva, trgovine luksuznim parfemima. Dio njihovog poslovanja na kraju je završio i na sudovima, mnogi klijenti i suradnici optužili su ih za niz prevara, a Đerek je za Telegram izjavila kako je Branislav Rodić pokušao provaliti natrag u jedan od zapečaćenih lokala.

6. Horvat je sve znao još u prosincu 2020.

U međuvremenu se oglasio ministar Horvat, pokušavajući diskreditirati Maju Đerek tvrdnjom da je počela upozoravati na kriminal tek godinu i pol nakon otkaza. No ubrzo je demantiran, nakon što je na portalu 24 sata objavljeno pismo u kojem ga je još 18. prosinca 2020. upozorila na sporne situacije u Državnim nekretninama.

U njemu je ministra u čiji portfelj spadaju Državne nekretnine detaljno upoznala sa svim nepravilnostima. No Horvat joj unatoč tome 13 mjeseci nije odgovorio na mail, niti ju je pozvao na razgovor, niti je poduzeo bilo što kako bi ispitao njezine navode. Pritom je bitno naglasiti da je Đerek izričito navela kako je spremna dati sve dokaze za svoje tvrdnje.

7. Frka-Petešić dobio i garažu za knjige

Predstojnik Ureda premijera možda se ponadao da će javnost ipak uskoro zaboraviti na njegov stan i lažiranje prebivališta no portal Index.hr to je odgodio, otkrivši da već godinama koristi i državnu garažu te podrum koji se adaptira u Palmotićevoj ulici. Kako je pak otkrio 24 sata, jedan od prostora Frki Petešiću je dodijeljen kako bi imao gdje pohraniti svoje knjige i zbirku novina.

Ta je situacija do kralja redikulizirala lažnu prijavu prebivališta Frke Petešića koji je pod kaznenom i materijalnom odgovornošću u policiji potpisao izjavu kako se “trajno nastanio u općini Sali”.

“Zašto onda knjige i novine nije pohranio doma, na Dugom otoku”, sarkastično je pitanje s društvenih mreža.

8. Slučaj Event masters

Telegram je pak u petak objavio i najnoviju bombu Maje Đerek: Državne nekretnine tvrtki iz Zagreba nisu naplatile 2,3 milijuna kuna za najam prostora.

“Tvrtka Event masters godinama nije plaćala najam za prostor na ekskluzivnoj lokaciji. Pokušala sam to riješiti, ali me direktorica spriječila”, izjavila je Maja Đerek čije navode podupiru i dokumenti koje je Telegram dobio na uvid. Državne nekretnine nisu se htjele očitovati na ove ozbiljne optužbe; njihov odgovor na upit čekali smo 11 dana, ali nije stigao.