Zvuči bizarno, ali mediji analiziraju potez kineskog predsjednika koji, po novom, više ne boji kosu. Što to znači?

U Kini se velika pažnja posvećuje imidžu političkih vođa, a ovim činom Xi Jinping šalje više poruka

(190105) -- BEIJING, Jan. 5, 2019 () -- Chinese President Xi Jinping waves to deputies to the 13th National People's Congress (NPC) in Beijing, capital of China, March 20, 2018., Image: 366475574, License: Rights-managed, Restrictions: WORLD RIGHTS excluding China - Fee Payable Upon Reproduction - For queries contact Avalon.red - sales@avalon.red London: +44 (0) 20 7421 6000 Los Angeles: +1 (310) 822 0419 Berlin: +49 (0) 30 76 212 251 Madrid: +34 91 533 4289, Model Release: no, Credit line: Profimedia, UPPA News
FOTO: Profimedia, UPPA News

Politički, vojni i medijski analitičari specijalizirani za Kinu ovih dana, zbog krajnje bizarnog razloga, imaju pune ruke posla: na zasjedanju parlamenta zamijećeno je da je crna kosa kineskog predsjednika Xi Jinpinga prošarana sijedim vlasima. Srebrne vlasi u njegovoj crnoj kosi bile su prava senzacija i hit ne samo za analitičare i javnost, već i za zastupnike u parlamentu.

U Kini, naime, čak se i obični građani, kako bi proniknuli tajanstvena kretanja unutar najvišeg državnog i partijskog vodstva najmnogoljudnije zemlje na svijetu, trude detaljno proučiti sve što je vezano uz državne i partijske dužnosnike. Od toga po kojem redoslijedu sjede na nekom skupu, tko je bliže, a tko dalje od predsjednika države i partije, u kojem se tipu automobila voze, kakav im je govor tijela, kakva je odjeća, fizički izgled…

Sijedu kosu nose siromašni i politički gubitnici

Budući da su posljednjih desetljeća svi najviši kineski dužnosnici uvijek imali neprirodno blistavu crnu kosu, odluka 65-godišnjeg Xi Jinpinga da ne boji kosu predstavlja veliko iznenađenje. S obzirom na to da je do sada velika većina najviših dužnosnika prelazila 70 pa i 80 godina života, svi su oni bojali kosu kako bi izgledali mlađe, snažnije i zdravije. Sijedu kosu imali su samo iznimno stari ljudi, umirovljenici, siromašni te životni i politički gubitnici…

Stoga ne čudi što je taj obrat, kojim je Xi prekršio jedno dugogodišnje pravilo, privukao toliku pozornost i nagađanja što bi to moglo značiti. Doduše, još 2014. vidjele su se na kosi Xi Jinping prve sijede vlasi, no dnevni list Global Times, koji izlazi u Pekingu na engleskom jeziku, tada je objasnio da predsjednik Xi previše radi da bi gubio vrijeme bojanje kose. Da je političarima i te kako stalo da izgledaju što mlađe i snažnije potvrdio je nedavno američki predsjednik Donald Trump koji se pohvalio kako nema niti jedne sijede vlasti.

Želi pokazati ljudsku stranu

Najviše pristalica imaju teze kako kineski predsjednik na taj način gradi imidž starijeg, mudrog vođe, prepunog iskustva koji zbog toga zaslužuje svako poštovanje. Također tvrdi se da Xi Jinping želi što više nalikovati znanstvenicima, filozofima, umjetnicima, književnicima iz drevne Kine koji su svi odreda bili sijedi.

Dio dobrih poznavatelja prilika u Kini smatra međutim kako Xi Jinping želi biti što sličniji običnim ljudima te sredovječnim i starijim Kinezima kojima je održavanje sjajne crne kose nedostižan luksuz. Sijeda kosa, kažu, pokazuje također ljudsku stranu predsjednika Xija političara te otkriva da i on ima sličnih briga i problema kao i svi ostali građani.

Nema stvarnog politčkog konkurenta

Posve je izvjesno da će i drugi kineski političari početi slijediti primjer Xi Jinpinga. Za sada sijede vlasi već ne skrivaju potpredsjednik vlade Liu He, ministar vanjskih poslova Wang Yi te sedam od 25 članova Politbiroa Komunističke partije Kine.

Od kad je 2012. postao lider Kine Xi Jinping nastoji držati distancu od ponašanja svojih prethodnika pa se, među ostalim, često pojavljuje u javnosti, umjesto u odijelu, u tamnoplavoj vjetrovki s patentnim zatvaračem.

Pin Ho, osnivač i izvršni direktor američke Mirror Media Group, koja se specijalizirala za Kinu, smatra kako je taj potez Xija dokaz rasta njegova samopouzdanja jer među političkom elitom više ne postoji stvarna prijetnja njegovoj moći.

U narodu uživa golemu popularnost

I doista, nakon što je prošle godine zbog njega promijenjena ustavna odredba o ograničavanju mandata za šefa države na dva mandata, Xi Jinping definitivno se nametnuo kao neupitni lider neograničene moći. U narodu je stekao golemu popularnost zbog borbe protiv siromaštva i korupcije. Tako je od 2012., kad je preuzeo vlast u Kini, zbog korupcije istraženo oko 2.7 milijuna ljudi, kažnjeno je najstrožim kaznama oko 1.500 milijuna ljudi, od toga 200.000 visokih državnih, vojnih i partijskih dužnosnika te oko 700.00 onih na nižim razinama.

Zbog toga Xi Jinpinga nazivaju najmoćnijim vođom nakon Mao Ce Tunga i Teng Xiaopinga. Po tvrdnjama državnih medija Xi Jinping ima “povijesnu priliku” ne samo modernizirati Kinu nego i preoblikovati svjetski poredak jer, kako ističu, svijet nikada nije toliko ovisio o Kini kao danas. Kina je po tim napisima sigurnija i sposobnija nego u bilo kojem razdoblju povijesti te mora iskoristiti priliku kako bi u bližoj budućnosti postala vodeća politička, ekonomska i vojna sila svijeta.