Đivo Đurović: Rugao se maskama pa je virus zgrabio i njega. Ovo je najgori scenarij koji je Trump mogao zamisliti

Teško da će u iduća četiri tjedna biti druge teme od one koju je Trump najviše želio izbjeći - korone

CLEVELAND, OHIO - SEPTEMBER 29: U.S. President Donald Trump listens during the first presidential debate against former Vice President and Democratic presidential nominee Joe Biden at the Health Education Campus of Case Western Reserve University on September 29, 2020 in Cleveland, Ohio. This is the first of three planned debates between the two candidates in the lead up to the election on November 3. (Photo by Olivier Douliery-Pool/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Izolacija bolesnog predsjednika Amerike u Bijeloj kući ponovno je u centar kampanje gurnula temu od koje Trump želi pod svaku cijenu pobjeći – koronavirus i Trumpov povijesni podbačaj u hendlanju pandemije. Podsjećam, Amerika ima oko 4 posto svjetskog stanovništva, a više od 20 posto mrtvih od koronavirusa. Nigdje u razvijenom svijetu nije umrlo toliko ljudi. Odgovornost predsjednika Trumpa, koji je opasnost od bolesti umanjivao sve do dana kad nije zgrabila i njega samoga, koji je poticao građane na neodgovorno ponašanje, inzistirao da se ekonomija ponovno pokrene usred pandemije koja nije još prošla, koji se na debati ovog utorka rugao Joeu Bidenu zato što nosi masku u javnosti – ta odgovornost je nešto od čega Trump svakako želi pobjeći.

Mjesec dana pred presudne izbore predsjednik Amerike nalazi se u izolaciji u Bijeloj kući jer on i prva dama imaju covid-19. Bilo je pitanje dana kad će bahatost Donalda Trumpa dovesti do ovakvog ishoda – on mjesecima odbija slijediti javnozdravstvene mjere i ne samo da odbija nositi masku, nego one koji je nose javno ismijava. Iako je najštićenija osoba na svijetu, njegova zaštita od virusa bila je svedena na testiranje više puta dnevno, kao da testiranje štiti od zaraze.

U petak rano ujutro stigao je tvit s “listopadskim iznenađenjem”: dijagnoza koja simbolično i doslovno potvrđuje da Donald Trump od koronavirusa nije zaštitio Ameriku, u kojoj je umrlo 208 tisuća ljudi, ni sebe samoga.

“Predsjednik ima blage simptome covida-19”, rekao je ujutro novinarima šef kabineta Mark Meadows. Veliko je pitanje je li to puna istina; ovo je najlažljivija Bijela kuća u američkoj povijesti. Medijima se obratio Meadows, koji inače ne nastupa, zato što su ostali takvi lažljivci da im se ništa ne može vjerovati – posebno glasnogovornica Kayleigh McEnany. Pitanje kredibiliteta pratit će ovu situaciju i dalje, jer Trumpovi ljudi redovno lažu i o malim stvarima, kamoli o velikima. Sjećate se inauguracije koja je bila “najposjećenija u povijesti i točka”?

Krenulo je s Trumpovom suradnicom

Za koronu u Ovalnom uredu saznalo se zahvaljujući medijima, koji su otkrili da je Hope Hicks, Trumpova bliska suradnica, u četvrtak ujutro ispala pozitivna na testu. Unatoč tome, Trump je u društvu Hicks odletio iz Washingtona na fundraising u New Jersey i s njom proveo cijeli dan. Navečer je nazvao FoxNews i komentirao da je Hicks koronavirus dobila “jer vojnici kad je vide odmah je hoće ljubiti”.

Nije jasno je li Trump dobio koronavirus od Hope Hicks ili ona od njega – po svemu što dosad znamo, moguće je da je virus bio u Trumpu već krajem prošlog tjedna, a gotovo sigurno u utorak na prvoj predsjedničkoj debati koja se održala u dvorani jedne od najuglednijih američkih bolnica, Cleveland Clinic. Tamo je publika morala nositi maske; kad je cijela obitelj Trump umarširala bez maske, liječnica Cleveland Clinica prišla im je i ponudila maske da ih stave na nos. Članovi obitelji Trump to su odbili.

Takav pristup – junačenje pred virusom kao da njih ne može pogoditi – sad plaćaju njihov otac i maćeha. S druge strane dvorane, dr. Jill Biden i ostali članovi obitelji bivšeg potpredsjednika sjedili su s maskama na licu. Joe Biden testirao se u petak ujutro jer je postalo jasno da ga je Trump vjerojatno izložio koronavirusu. Biden i supruga su negativni.

Tri faktora rizika od zaraze

Administracija je pokrenula potragu za ljudima koji su bili u kontaktu s Trumpom, što je masovan poduhvat jer je zaraženi predsjednik Amerike koji nije mario za osobnu ni tuđu zaštitu. U prvom valu testiranja u petak saznali smo da su negativni potpredsjednik Mike Pence i druga dama Karen Pence, ministar financija Steve Mnuchin, zdravlja Alex Azar, predsjednikova kći Ivanka Trump i zet Jared Kushner – svi su oni bili u bliskom kontaktu s predsjednikom. Predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi, koja je s Mnuchinom satima pregovarala oko novog zakona za pomoć građanima i tvrtkama u pandemiji – još čeka rezultate testiranja.

Trump ima tri faktora rizika od zaraze covidom – sa svoje 74 godine nalazi se u rizičnoj dobnoj grupi, sa 111 kilograma spada u kategoriju pretilih osoba, a ne pomaže ni to što je muškarac. To je ono što znamo. Ova je Bijela kuća bila izrazito netransparentna oko predsjednikova zdravlja – jedan liječnički nalaz, u kojem je pisalo da je “Donald Trump u boljem zdravstvenom stanju nego bilo koji predsjednik u povijesti” doktoru je izdiktirao sam Trump, kasnije se otkrilo.

Krajem prošle godine Trump je bez najave u subotu ujutro naglo odveden u vojnu bolnicu Walter Reed – nikad nije objašnjeno zašto, ali je Trump sam od sebe nedavno tvitao da “nije istina da sam imao niz mikro moždanih udara”, pa je vjerojatno to istina. To bi, uz godine i pretilost, bilo značajno medicinsko stanje u trenutku kad dobije koronavirus.

Što će biti s debatama?

Unatoč svemu tome, statistika je apsolutno na Trumpovoj strani: 90 do 95 posto oboljelih od koronavirusa preživi zarazu. Zato je preuranjeno govoriti o predsjedničkom nasljeđivanju, ali je dobro znati kako ono ide: ako Donald Trump (74) bude nesposoban obavljati dužnost predsjednika, to privremeno ili trajno može preuzeti potpredsjednik Mike Pence (61), a ako to ne može ni on, slijedi predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi (80) pa privremeni predsjednik Senata Chuck Grassley (87), a potom ministar vanjskih poslova i zagrebački gost Mike Pompeo (56). Lista generacijski podsjeća na sastav Politbiroa Komunističke partije Sovjetskog saveza iz 1980-ih, s tim da su svi spomenuti izabrani na svoje funkcije.

A što s izborima? Nikad se nije dogodilo da se predsjednik ili kandidat za predsjednika ozbiljno razboli mjesec dana prije glasanja; dapače, u većini američkih država već se dva tjedna glasa – dopisno ili u posebne biračke kutije na javnim mjestima. Trump je morao otkazati sve predizborne aktivnosti predviđene za idućih tjedan dana, a iz kampanje kažu da će umjesto njega poslati potpredsjednika Pencea. Tu se još jednom krše pravila koja je postavila sama administracija – Pence je bio u bliskom kontaktu s predsjednikom i po pravilima bi trebao biti u izolaciji dva tjedna.

Nije jasno ni što će biti od preostalih debata – idućeg tjedna je predviđena potpredsjednička, a Kamala Harris također se u petak testirala negativna na covid. Nije jasno hoće li se debata održati. Što će tek biti s još dvije predsjedničke debate – za dva tjedna i na samom kraju listopada – još je manje jasno.

Špekulacije o proračunatom manevru

Na vijest o Trumpovoj bolesti pali su indeksi njujorške burze, koja nije u dobrom stanju još otkad je Trump počeo prijetiti da neće mirno predati vlast ako izgubi izbore. Financijska tržišta od svega najmanje vole neizvjesnost, a burza se malo oporavila kad je objavljeno da Pence i Mnuchin nemaju covid-19.

Javili su se glasovi koji tvrde da je sve ovo Trumpov proračunati manevar – podsjećaju da je britanskom premijeru Borisu Johnsonu, kad je dobio koronavirus, popularnost skočila za 18 postotnih poena; samo takav preokret još može spasiti Trumpa od vrlo izglednog poraza na izborima za četiri tjedna. Nemojte vjerovati tim interpretacijama; prvo, zato što bi takvo što bilo nemoguće sakriti; drugo, zato što Trump nije sposoban provesti plan koji uključuje planiranje dva koraka unaprijed; i treće, zato što je ovaj scenarij najgori koji je Trump mogao zamisliti.

Izolacija bolesnog predsjednika Amerike u Bijeloj kući ponovno je u centar kampanje gurnula temu od koje Trump želi pod svaku cijenu pobjeći – koronavirus i Trumpov povijesni podbačaj u hendlanju pandemije. Podsjećam, Amerika ima oko 4 posto svjetskog stanovništva, a više od 20 posto mrtvih od koronavirusa. Nigdje u razvijenom svijetu nije umrlo toliko ljudi.

Trump se nadao odvlačenju pažnje s teme korone

Odgovornost predsjednika Trumpa, koji je opasnost od bolesti umanjivao sve do dana kad nije zgrabila i njega samoga, koji je poticao građane na neodgovorno ponašanje, inzistirao da se ekonomija ponovno pokrene usred pandemije koja nije još prošla, koji se na debati ovog utorka rugao Joeu Bidenu zato što nosi masku u javnosti – ta odgovornost je nešto od čega Trump svakako želi pobjeći.

Koronavirus ima centralno mjesto u životu svakog Amerikanca – bilo da su nekoga izgubili, bilo da su ostali bez posla ili prihoda, bilo da ne mogu djecu poslati u školu; sve drugo je sekundarno. Trump se cijelo vrijeme nadao da će se pojaviti nešto da odvuče pažnju na druge teme.

Kad je umrla liberalna sutkinja Vrhovnog suda Ruth Bader Ginsburg, koju republikanci namjeravaju zamijeniti ultrakonzervativnom Amy Coney Barrett, činilo se da je Trump dobio što je priželjkivao – kampanja će se vrtjeti oko ideoloških pitanja poput pobačaja, a ne oko pandemije. Kad je policija u Wisconsinu sedam puta pucala u leđa nanaoružanog crnca, a netko je to snimio – ponovno je izgledalo da će se kampanja voditi oko toga jesu li prosvjedi “mirni” ili “vandalski”. Bilo što je Trumpu bilo dobro, dok se ne govori o koronavirusu. Promijeni temu pod svaku cijenu, to je bila republikanska strategija. No, kad koronavirus ima sam Trump, teško da će u iduća četiri tjedna biti druge teme od one koju je najviše želio izbjeći.

Čovjek koji je i sam uzimao hidroksiklorokvin

Donald Trump pokušao je u posljednjih pola godine razne diverzije ne bi li sa sebe skrenuo odgovornost za najgoru javnozdravstvenu pošast u Americi u zadnjih stotinu godina. Tvrdio je da se bolest može izliječiti kojekakvim lijekovima i pripravcima – čak je i sam uzimao hidroksiklorokvin; tvrdio je – lažno – da mrtvih i zaraženih zapravo ima manje nego što kažu službene statistike; da je sve krivnja “plavih” (demokratskih) država, a ne “crvenih” (republikanskih); da se covid-19 može “očistiti” ubrizgavanjem varikine u krv ili “jakim svjetlom” koje bi se s neke strane ugurnulo u tijelo; govorio je o pandemiji u prošlom vremenu, kao o nečemu što smo “prebrodili”, “riješili”.

Njegove diverzije nisu pomogle da se stanje popravi, samo su ga učinile gorim. Amerika je jučer imala 43,981 novi slučaj covida-19. Onaj “jedan” na kraju te brojke je Donald Trump. Davno je netko rekao – ako nisi dio rješenja, postaneš dio problema. Zapanjujuće je da to danas vrijedi i za samog predsjednika Amerike.