Analiza: Hrvatska provodi malo testova na koronavirus. Evo kako rade druge države

Telegramov analitičar o hrvatskom modelu testiranja, nelogičnim pravilima kontrole na granicama te nezabrani javnih okupljanja

Ako su Austrija, Češka i Slovenija ograničile javne skupove na maksimalno 100 osoba zbog čega se Hrvatska odlučila limit postaviti čak na 1000 osoba i to više kao preporuku, a ne kao striktnu zabranu? Austrija ima 2,06 slučajeva na 100.000 stanovnika, Slovenija 1,55, Češka 0,42, a Hrvatska 0,35. Je li to neka bitna razlika ili Hrvatska mora čekati da HDZ održi svoje unutarstranačke izbore pa da se počnemo ponašati kao i druge europske države?

Do utorka u podne Španjolska je imala 1674 prijavljenih slučajeva zaraze novim koronavirusom i 35 preminulih od posljedica bolesti. Prije deset dana, 29. veljače, bilo je samo 58 zabilježenih slučajeva i nije bilo smrtnih ishoda. Broj slučajeva je porastao za više od 28 puta jer je došlo do nagloga povećanja registriranih slučajeva lokalne transmisije te su španjolske zdravstvene vlasti bile prisiljene javno priznati da više nisu u stanju spriječiti daljnje širenje zaraze.

Slična situacija dogodila se i u Francuskoj gdje je broj zaraženih u istom razdoblju povećan za 16 puta te je do utorka ukupno zabilježeno 1606 slučajeva. Novi francuski ministar zdravstva Olivier Veran još je krajem veljače najavio kako će zaraza novim koronavirusom uskoro prerasti u epidemiju. U Francuskoj je u međuvremenu od komplikacija izazvanih bolešću preminulo 30 osoba.

Nelogična i zastarjela lista Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo

Znači, francuske i španjolske vlasti ne samo da nisu ni jednog trenutka osporile inače lako vidljivu i ustanovljivu činjenicu kako je u tim zemljama započela nekontrolirana lokalna transmisija, nego su je prethodno čak i najavile. Na stranicama Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo navedene su zemlje ili područja u kojima je „uspostavljena ili lokalizirana transmisija novog koronavirusa (SARS-CoV-2)“.

Na listi se nalaze Kina, Italija, okrug Heinsberg u njemačkoj saveznoj državi Sjeverna Rajna-Vestfalija, Iran, Hong Kong, Japan i Singapur. Osobe koje dolaze iz tih zemalja ili područja podvrgavaju se zdravstvenom nadzoru pri ulasku u Hrvatsku što bi trebalo značiti kako će 14 dana provesti u karanteni ili samoizolaciji. Dodatno je navedeno da osobe koje dolaze iz pojedinih područja Kine, Južne Koreje, Irana, a od utorka i cijele Italije, moraju obavezno po svom dolasku provesti 14 dana u karanteni.

Ta lista je nelogična i zastarjela iz nekoliko razloga. Na njoj se ne nalaze Švicarska, Nizozemska, UK, Švedska, Belgija, Norveška, Austrija i Danska koje poput Španjolske i Francuske imaju eksponencijalni rast novih slučajeva. Na listi se umjesto cijele Njemačke, koja je do utorka također imala eksponencijalni rast s 57 na 1317 slučajeva u deset dana, nalazi samo okrug Heinsberg u pokrajini Sjeverna Rajna-Vestfalija, a u kojoj je do ponedjeljka zabilježeno 484 slučaja.

Ako se ovom mjerom nije zasad htjelo obuhvatiti cijelu Njemačku, trebalo je na listu svakako staviti još dvije pokrajine s najvećim brojem slučajeva, Bavarsku s 256 i Baden-Württemberg s 204 slučaja. Koliko lista vapi za promjenama najbolje govori i činjenica da je do utorka u europskim državama bilo registrirano više od 18.000 slučajeva od čega njih 7800 izvan Italije. Prije samo deset dana Italija je imala 1172 slučaja, a ostale države Europe nešto više od 300.

U Hrvatskoj je testirano gotovo triput manje ljudi nego u Sloveniji

Spomenuta lista predodređuje i osobe koje će biti podvrgnute testiranju u slučaju da imaju simptome karakteristične za COVID-19. Jednostavno kazano, ako hrvatski građanin ili državljanin neke treće države doputuje iz Pariza, Barcelone ili Regensburga, neće biti podvrgnut nikakvom zdravstvenom nadzoru, a ako kojim slučajem ima i simptome poput visoke temperature, kašlja i otežanog disanja, opet neće biti testiran na koronavirus jer nije boravio u državama ili područjima navedenim na listi odnosno nije bio u izravnom kontaktu s nekom od osoba koja je u međuvremenu pozitivno testirana. Isto pravilo vrijedi i za hrvatske građane koji nisu nikamo putovali, a imaju simptome karakteristične za COVID-19.

Zbog tako suženih i rigoroznih uvjeta Hrvatska je do utorka testirala samo 365 uzoraka što je gotovo tri puta manje nego što je testirano u Sloveniji. U Republici Koreji testirano je do ponedjeljka više od 200.000 osoba, mnogi putem za tu priliku otvorenih „drive-in“ parkirališta. Ujedinjena Kraljevina provodi testiranja i na poziv građana i u njihovim vlastitim domovima te je do 2. ožujka bilo obrađeno 13 525 uzoraka. Testirane osobe dužne su čekati rezultate testiranja u kućnoj samoizolaciji, a ne kao u Hrvatskoj u bolnici. U Koreji građanima je na raspolaganju aplikacija putem koje mogu točno ustanoviti gdje su se nalazile zaražene osobe prije nego su pozitivno testirane.

Situacija iz Italije ponovit će se u mnogim državama

U SAD-u, o čemu sam pisao u nekoliko navrata, napokon je od petka obiteljskim i bolničkim liječnicima omogućeno da provode testiranja sukladno vlastitim nalazima bez obzira na moguća putovanja pacijenata ili njihove moguće prethodne neposredne kontakte s već pozitivno testiranima.

U Hrvatskoj, kao i u svakoj drugoj državi, postoji cijeli niz slučajeva koji nisu otkriveni zbog blagih simptoma bolesti. Neometan društveni život tih osoba doprinosi širenju zaraze, a na taj način doći će kad-tad i do transmisije koronavirusa na one koji će razviti ozbiljne simptome i čiji će životi zbog toga biti ugroženi. Upravo to dogodilo se u Italiji i američkoj saveznoj državi Washington, i dogodit će se opet svugdje gdje zdravstvene vlasti zbog ovih ili onih razloga u uvjetima realne pandemije ograničavaju testiranja samo na one koji su putovali u određene zemlje ili bili u izravnom kontaktu s pozitivno testiranima.

Ako su Austrija, Češka i Slovenija ograničile javne skupove na maksimalno 100 osoba zbog čega se Hrvatska odlučila limit postaviti čak na 1000 osoba i to više kao preporuku, a ne kao striktnu zabranu? Austrija ima 2,06 slučajeva na 100.000 stanovnika, Slovenija 1,55, Češka 0,42, a Hrvatska 0,35. Je li to neka bitna razlika ili Hrvatska mora čekati da HDZ održi svoje unutarstranačke izbore pa da se počnemo ponašati kao i druge europske države? COVID-19 nije i ne može biti samo nacionalni problem, njega moraju riješiti usklađenim politikama sve europske države zajedno. U protivnome, sve će trajati puno duže, a ljudske žrtve bit će višestruko veće.