Nekad je nužno odabrati stranu

Analiza: Na svjedočenju o opozivu Trumpa dva odmjerena gospodina bacila su bombu kao iz špijunskog romana

Telegramov dopisnik iz Amerike analizira jučerašnje, važno svjedočenje u postupku Trumpova impeachmenta

Iako se gotovo svaku političku odluku može koliko-toliko braniti, svjedočenje Taylora i Kenta u Kongresu republikanci nisu uspjeli pretvoriti u cirkus, a onda nisu puno postigli ni svojim kritikama. Glavni razlog je u Trumpovom inzistiranju da republikanci ne smiju popustiti ni milimetra, nego moraju tvrditi da Trump nije napravio ništa krivo i da su svi njegovi postupci bili – kako on to kaže i inzistira da drugi ponavljaju – "savršeni".

Ambasador Bill Taylor pokazao je na svjedočenju u impeachmentu protiv Donalda Trumpa sve ono čemu su se demokrati svojedobno uzaludno nadali od specijalnog tužitelja Boba Muellera. Šef ambasade u Kijevu svjedočio je o Trumpovom pokušaju iznude Ukrajine – ucjeni blokadom već odobrene financijske i vojne pomoći sve dok Ukrajina na isporuči političku prljavštinu o Trumpovu izglednom izazivaču Joeu Bidenu. Ta je iznuda kulminirala zloglasnim razgovorom s predsjednikom Volodimirom Zelenskim, koji se dogodio upravo dan nakon neuvjerljivog Muellerovog svjedočenja u Kongresu. Mnogi vjeruju kako je spoznaja da se izvukao iz ruske afere Trumpu dala krila da krene u novi pokušaj izborne manipulacije.

No, za razliku od Muellera, jedan od glavnih svjedoka ukrajinske afere nastupio je kao artikulirani, odmjereni, upućeni i odgovorni državni službenik koji se ne želi uplitati u politiku, ali ne zazire od toga da ispriča sve što zna. A ono što je saznao bio je niz postupaka predsjednika i njegova osobnog odvjetnika Rudyja Giulianija koji su štetni, neodgovorni i opasni – po Ameriku, po Ukrajinu i konačno po sigurnost u Europi.

Svjedočenje je pokazalo da Trumpa ne progone ‘bijesni demokrati’

Svjedočenjem Billa Taylora i njegova šefa u State Departmentu Georgea Kenta, zamjenika pomoćnika državnog tajnika zaduženog za Ukrajinu, počela su javna saslušanja u postupku impeachmenta 45. predsjednika. To nije mala stvar – ne samo zato što je impeachment najteža politička kazna koju predviđa ustav, nego i zbog toga što je on u dva i pol stoljeća američke demokracije pokrenut samo četiri puta.

Kongresni odbor za nadzor obavještajnih poslova dosad je ispitao niz svjedoka iza zatvorenih vrata kako bi utvrdio činjenice – za razliku od impeachmenta Richarda Nixona i Billa Clintona, ovog puta nije bilo specijalnog istražitelja, nego istragu Trumpovih postupaka provodi sam Kongres. Nakon što su utvrdili fakte, u otvorenom dijelu nastoje javnosti objasniti što se dogodilo i dobiti podršku za eventualni impeachment.

S jedim izuzetkom – a to je bila doista breaking news bomba ravno iz špijunskog romana – gotovo sve što su Taylor i Kent svjedočili znalo se iz njihovih iskaza iza zatvorenih vrata. No, javno ispitivanje postiglo je efekt – pokazalo je da Trumpa ne progone “bijesni demokrati i pripadnici Deep Statea”, nego o njegovoj zloupotrebi vlasti svjedoče profesionalci s ozbiljnim biografijama kojima nije do stranačkih prepucavanja, ali ne pristaju na divljaštvo i bezakonje koje su u američku politiku unijeli Trump, Giuliani i kompanjoni.

Zakoni, norme i pravila protiv hira i interesa predsjednika

Demokrati su svjesno odabrali Taylora i Kenta za prve svjedoke iako oni nisu imali izravni kontakt s Trumpom. No, imali su druge vrline: odličan uvid u događaje s Ukrajinom te besprijekorne biografije. Prizor njih dvojice u klupi za svjedoke izvrsno je ilustrirao sukob u korijenu afere – sukob tradicionalnog, old-school Washingtona, u kojem glavnu riječ imaju zakoni, norme, pravila igre, nacionalni interesi, diplomacija, profesionalno ponašanje, kvalificirani kadrovi i propisani procesi donošenja odluka; a s druge strane stoje hir i interes predsjednika i njegovih ljudi, iskorištavanje države za osobni interes, kršenje svih propisa i uvjerenje da se bilo što može napraviti i proći nekažnjeno. Prvu rundu je dobio old-school Washington – i zbog opscenosti Trumpovih postupaka, i zbog temeljne pristojnosti svjedoka.

Iako su se republikanci u Odboru nakanili ispitivanje pretvoriti u cirkus – jer ako je sve cirkus, onda ništa nije važno, svi su isti – to nisu uspjeli upravo zbog karaktera dvojice svjedoka, koji se nisu uhvatili na njihove mamce. Prednjačio je Bill Taylor, za kojega mediji kažu da je donio ne samo besprijekornu biografiju, nego i dašak izgubljenog vremena – zbog ugodnog i autoritarnog baritona i smirenog nastupa uspoređuju ga s Walterom Cronkiteom, Tomom Brokawom ili Edwardom Murrowom, televizijskim autoritetima iz vremena kad televizija i politika nisu bile pozornica za luđake, nego mjesto s kojeg se odmjereno i odgovorno govori istina. Drugi kažu da su Taylor i Kent, koji je došao u trodijelnom odijelu s leptir-mašnom, djelovali kao ravnatelj škole i njegov najbolji profesor; u svakom slučaju, za uspjeh svjedočenja nije bilo važno samo što su rekli, nego i kako su se držali.

Profesionalci s vrhunskim biografijama koje je teško okaljati

Riječ je inače o dvojici profesionalaca s vrhunskim biografijama koje je teško okaljati. Taylor je završio prestižnu vojnu akademiju West Point, veteran je Vijetnamskog rata i diplomat s desetljećima iskustva. U javnoj službi proveo je pola stoljeća, među ostalim i kao ambasador u Ukrajini u vrijeme Georgea W. Busha. Napade Trumpovih pristaša kvarila je činjenica da se Taylor ove godine vratio iz mirovine – na poziv Trumpovog državnog tajnika Mikea Pompea; preuzeo je ponovno ambasadu u Kijevu, iz koje su Trump i Giuliani bili istjerali ambasadoricu koja im je smetala, Mashu Yovanovitch (ona svjedoči u petak). I George Kent je diplomat s desetljećima iskustva, stručnjak za korupciju, kao i za Poljsku i zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, gdje je i služio. Iako su aktualni dužnosnici State Departmenta, prekršili su Trumpovu zabranu vladinim zaposlenicima da svjedoče u postupku impeachmenta.

Ta dva gospodina – a kad bi ih čovjek pogledao, to je doista bio prvi, staromodni dojam – bili su vjerodostojni da je teško zamisliti vjerodostojnije svjedoke. Smireni, samouvjereni i odmjereni, vladali su činjenicama – kao pravi ambasador, Taylor ima detaljne bilješke o svakom razgovoru koji je održao zadnjih tridesetak godina. Nisu se svađali, uljepšavali, ni davali mišljenja, samo svjedočili o činjenicama. Kad su govorili o Trumpovim zloupotrebama, u tonu im se nije čulo ogorčenje, nego tuga – gotovo razočaranost. Kad bi ih republikanci mamili u stranačko polje, ne bi rekli ništa.

Nisu došli suditi predsjedniku, nego ispričati što znaju

Iako Fox News beskrajno ponavlja isječak u kojem ih jedan republikanski kongresnik pita: “Što je tu prekršaj za impeachment?”, a oni šute – upravo je to najjača točka njihova svjedočenja. Taylor i Kent nisu u Kongres došli suditi predsjedniku, nego ispričati što znaju. “Nije na meni da donosim političke procjene u impeachmentu; ja sam ovdje došao dati vam činjenice o tome što je predsjednik napravio, a vi procijenite što ćete s njima”, rekao je potom Taylor. Taj dio je Fox News odrezao.

No, nemojte se zavarati – gotovo sve što su rekli bilo je štetno po Trumpa; dapače, čak i štetnije jer dolazi od dvojice odmjerenih profesionalaca. Neću prepričavati sadržaj svjedočenja jer ste ga već vjerojatno pročitali; samo ću reći da su Taylor i Kent jasno prikazali cijenu Trumpove ucjene Ukrajine. Ne samo štetu koju je donio Americi, uvevši politiku iznude drugih država za osobnu političku korist, nego i Ukrajini, žrtvi ruske agresije, kojoj je Vladimir Putin oteo dio i zapodjenuo rat na drugom dijelu.

Taj rat je danas niskog intenziteta, rekao je Taylor, ali Ukrajinci u njemu i dalje ginu: u pokušaju da zemlju oslobodi od Putinove “SAO Krajine”, svakog tjedna pogine barem jedan ukrajinski vojnik. Kad glavni ukrajinski saveznik uskrati pomoć, to ne pogađa samo vojnike, nego šalje i signal Moskvi: da je Amerika iznevjerila Ukrajinu i prepustila je Putinu. Taylor i Kent konstatirali su očito: takva politika štetna je i za Ukrajinu i za Ameriku i za sigurnost Europe. Potom su u detalje objasnili kako su Trump i Giuliani izdali Ukrajinu za osobni probitak na idućim američkim izborima.

Detalj koji je otkrio da je Trump znao sve što se događa

Taylor je donio i novi detalj – ogromni detalj koji je postao naslov većine izvještaja s prvog dana javnog dijela impeachmenta u Kongresu, jer dokazuje da je Trump osobno upravljao iznudom Ukrajine. Nakon prvog svjedočenja iza zatvorenih vrata u Kongresu, Tayloru se javio suradnik iz ambasade u Kijevu, politički tajnik David Holmes. Rekao mu je da se 26. srpnja – dan nakon Trumpova zloglasnog razgovora s predsjednikom Zelenskim – zatekao u jednom kijevskom restoranu s američkim ambasadorom u Europskoj uniji Gordonom Sondlandom.

Ako ste pratili priču u detalje, znat ćete da je Sondland bio svjedočio da nije bilo ucjene Ukrajine, da bi kasnije došao u Kongres i priložio “dodatak svjedočenju” u kojem kaže kako su mu “drugi svjedoci osvježili pamćenje” pa se “sad sjeća da je pomoć Ukrajini bila uvjetovana istragom protiv Bidena”. Ako niste prije čuli za njega – Sondland je američki ambasador u EU, bogati hotelijer i republikanski donator koji je poziciju u Bruxellesu dobio jer je Trumpu donirao milijun dolara. Trump je očito imao zajednički jezik s kolegom-poduzetnikom, pa je Sondlanda mimo svakog reda i načina postavio za svog glavnog operativca za Ukrajinu, iako ona ni nije u EU.

U svakom slučaju, kaže svjedok Taylor, njegov pomoćnik otišao je sa Sondlandom na ručak u Kijevu, da bi ovaj u jednom trenutku izvadio mobitel i nazvao – Trumpa! Htio ga je obavijestiti o svojim susretima u Ukrajini. Ili je politički tajnik Holmes sjedio dovoljno blizu Sondlandu, ili je ovaj amater u politici stavio mobitel na zvučnik, u svakom slučaju Holmes je čuo Trumpa kako pita Sondlanda: “Što je s istragama?”, na što je ambasador u EU rekao predsjedniku da će “Ukrajinci krenuti s istragama”.

To je velika vijest jer razbija teoriju nekih republikanaca da Trump zapravo nije znao što se događa; ovo je dokaz da se koordinirao sa svojim mutnim operativcima na terenu. Nakon što je čuo Trumpa iz slušalice mobitela, Holmes je pitao Sondlanda što Trump misli o Ukrajini. “Njemu je Biden važniji od cijele Ukrajine”, odgovorio mu je Sondland. Nakon ovog otkrića, Holmes će svjedočiti u Kongresu u petak.

Svjedočenje koje republikanci nisu uspjeli pretvoriti u cirkus

Cijela zgoda je bizarna ako ste obični promatrač, a ozbiljno zabrinjavajuća ako ste dio američkih sigurnosnih službi. Čovjek bi pomislio da američki predsjednik sa svojim ambasadorima razgovara na sigurnoj liniji, a ne preko mobitela u ukrajinskoj birtiji, gdje Trumpa mogu čuti i oni koji sjede za stolom. Da ne govorimo o tome da sve političke i diplomatske razgovore u Ukrajini prisluškuju ruske službe – to znamo jer su nam oni sami rekli. Rusija je nakon promjene vlasti u Ukrajini 2014. pustila u javnost legendarni razgovor tadašnje američke pomoćnice državnog tajnika Victorije Nuland i ambasadora u Kijevu, ona kaže – “Jebeš Europsku uniju!” Za taj slučaj zna cijeli svijet, ali Trump i Sondland iz njega nisu ništa naučili – pitanje je jesu li građevinski poduzetnik iz New Yorka i hotelijer iz Oregona ikad za njega i čuli.

Iako se gotovo svaku političku odluku može koliko-toliko braniti, svjedočenje Taylora i Kenta u Kongresu republikanci nisu uspjeli pretvoriti u cirkus, a onda nisu puno postigli ni svojim kritikama. Glavni razlog je u Trumpovom inzistiranju da republikanci ne smiju popustiti ni milimetra, nego moraju tvrditi da Trump nije napravio ništa krivo i da su svi njegovi postupci bili – kako on to kaže i inzistira da drugi ponavljaju – “savršeni”. U normalnim okolnostima, najlakše bi bilo reći ono što su demokrati govorili kad je Bill Clinton bio impeachan zbog laganja o seksu s Monicom Lewinsky: to što je napravio je LOŠE, ali nije TOLIKO LOŠE da bi zavrijedilo impeachment. No, narcisoidni Trump je isključio tu liniju obrane. Već je napao republikance koji su ga pokušali izvući iz govana tvrdnjom da je zgriješio, ali ne TOLIKO da ga se impeacha.

“Sve što sam napravio je bilo ispravno, razgovor sa Zelenskim je bio SAVRŠEN”, tvitao je predsjednik. Niti jedan od republikanaca na kongresnom odboru nije se usudio čak ni implicirati da je Trump napravio nešto nedopustivo. Zato je njihova obrana bila potpuno nekonzistentna – pucali su na svaki mali detalj, pokušavali sve moguće oblike podrivanja argumenata, ali beskrajno inzistiranje da Trump nije napravio BAŠ NIŠTA krivo nije zvučalo uvjerljivo.

Demokrati su bili izloženi, a republikanci su propustili priliku

To je na kraju presudilo općem dojmu prvog dana javnih saslušanja – demokrati su bili prilično izloženi, jer za svjedoke nisu doveli borbene kritičare Trumpa, nego dvojicu umjerenih profesionalaca. Da su republikanci u tim okolnostima rekli – OK, to je možda loše, ali nećemo sad zbog toga impeachati predsjednika koji je dobio 60 milijuna glasova – vjerojatno bi bili efektniji. Ovako su republikanci propustili priliku, tvrdeći sve čega su se mogli sjetiti, osim da je Trump napravio nešto krivo. Inzistirali su da Taylor i Kent nisu upute dobili od Trumpa, iako će idućeg tjedna svjedočiti Sondland koji je dobivao upute od Trumpa i prosljeđivao ih ovoj dvojici. Ili da se zloupotreba nije dogodila jer je Trump na kraju pustio pomoć Ukrajini – kao da zločin u pokušaju nije također zločin, uspio ili ne.

Republikanci su se na kraju zadovoljili mućenjem vode i proizvodnjom video-klipova za Fox News, ali teško da su u svoju priču uvjerili ikoga tko ne glasa za Trumpa. Posebno komična linija napada išla je na demokrate i njihovu odluku da krenu u otvoreni dio impeachmenta – republikanci su to nazvali “namještenim suđenjem”, “predstavom za javnost” i “orkestriranom medijskom kampanjom” – iako su do prošlog tjedna tražili da se proces otvori javnosti i saslušanja iza zatvorenih vrata nazivali “tajnim državnim udarom”, “pokušajem rušenja vlasti” i slično.

Položeni su čvrsti temelji za izgradnju snažne optužnice protiv Trumpa

Trump je na početku saslušanja tvitao “NEVER TRUMPERS!”, bez objašnjenja – Taylor i Kent rekli su da ne pripadaju u tu grupu republikanskih vanjskopolitičkih stručnjaka, koji su tako prozvali prije Trumpove pobjede 2016.. S Trumpove pozicije to je inače teška uvreda, jer je tvitao da su “never trumpers jednaki ljudskom ološu”.

Najvažniji ishod svjedočenja Taylora i Kenta leži drugdje. Kombinacijom neoborivih argumenata i svojih impresivnih karaktera i biografija, oni su položili čvrste temelje za izgradnju snažne optužnice protiv predsjednika, koji je zloupotrebio državne poslove i stavio interese Amerike na kocku ne bi li ostvario osobnu političku korist. Nema na svijetu dviju osoba s različitijim vrijednostima, prioritetima i životnim iskustvnima nego što su ambasador Bill Taylor i predsjednik Donald Trump.

Sve američke zemaljske i kablovske televizije prenosile su pet sati Taylorovo svjedočenje o postupcima ovog drugog. Hoće li to u javnosti pomaknuti kazaljku u korist impeachmenta – još ne znamo: trenutačno impeachment podržava 49 posto, protiv je 47 posto Amerikanaca; taman kao na izborima 2016. No, ako su demokrati mogli nešto napraviti da objelodane Trumpovu zloupotrebu vlasti, počeli su to raditi na vrlo solidan način. Zahvaljujući dvojici profesionalaca, kakvi su Ameriku zadnjih pola stoljeća učinili najuspješnijom zemljom na svijetu – barem do Trumpa. Javna saslušanja u postupku impeachementa nastavljaju se u petak.