Analiza: Zašto se Hrvatska ne treba tješiti time što nam je potop BDP-a u prosjeku članica EU-a

Tek će pad BDP-a u trećem kvartalu pokazati kakvu smo turističku sezonu imali

U prvih šest mjeseci ove godine hrvatski BDP bio je manji za 13,68 milijardi kuna u odnosu na onaj iz prve polovine prošle godine. Uzme li se u obzir ukupni utjecaj turizma i turističke potrošnje na gospodarske tokove i osobnu potrošnju za očekivati je da će ove godine ukupni BDP biti manji za 40 do 50 milijardi kuna od onoga ostvarenoga u 2019. godini.

U petak je Državni zavod za statistiku (DZS) objavio svoju prvu procjenu BDP-a za drugo tromjesečje ove godine. Prema njoj je hrvatski BDP imao pad od 15,1 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što je najveći zabilježeni pad od kada se objavljuju takve procjene. Vlada i o njoj ovisni mediji i zavisni analitičari odmah su se požurili kazati kako bi pad bio i veći da nije bilo vladinih mjera te da bismo našim rezultatom trebali biti zadovoljni jer smo se plasirali u prosjek država članica Europske unije.

One koji su zadovoljni što smo barem u nečemu europski prosječni treba podsjetiti da je europski kontinent u ožujku, travnju i prvoj polovini svibnja, znači u vrijeme prvog europskog vrhunca pandemije, bio podijeljen na svoj neuspješni zapad i uspješni istok, te su u tom razdoblju gotovo sve zapadnoeuropske države bilježile broj zaraženih u tisućama, a broj umrlih od komplikacija prouzrokovanih infekcijom koronavirusom u stotinama na milijun stanovnika.

Zemlje istoka, juga i sjevera Europe, sve osim Švedske, uspjele su u samom začetku spriječiti širenje zaraze, ponajviše zbog pravovremenog zatvaranja granica, dosljednog provođenja politike fizičkoga distanciranja i zabrane održavanja većih javnih i privatnih skupova te je broj zaraženih i umrlih u tim zemljama bio deseterostruko manji na isti broj stanovnika. Zbog toga bi svaka usporedba pada gospodarskih aktivnosti među pojedinim europskim državama u drugom tromjesečju trebala polaziti i od stvarne žestine pandemije i posljedično provedenoga „lockdowna“.

Sve usporedive zemlje imaju manji pad BDP-a od Hrvatske

Europske države koje su bile najjače pogođene pandemijom mjereno brojem zaraženih i umrlih na milijun stanovnika bile su Belgija (koja je imala pad BDP-a u drugom tromjesečju od 14,5%) , Španjolska (22,1%), Švedska (8,6 %), Ujedinjena Kraljevina (20,4 %), Italija (17,3 %) i Francuska (19,0 %). Prema Google Mobility Reportu sve te zemlje, osim Švedske, imale su u nekom razdoblju pad odlazaka građana na posao i do 90 % u odnosu na prethodni prosjek, a budući da se hrvatski pad kretao između 30 i 40 %, usporedba pada gospodarskih aktivnosti između Hrvatske i tih država dovodi nas u pogrešnu ulicu.

Sve usporedive države istoka Europe po broju zaraženih i umrlih na milijun stanovnika zabilježile su manji pad BDP-a u drugom tromjesečju od hrvatskog, iako je u većini njih Google Mobility Report pokazivao kako je pad odlazaka na posao bio veći od hrvatskoga. Tako je u Mađarskoj BDP pao za 13,5 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine, u Slovačkoj za 12,1 %, Češkoj za 10,7 %, Rumunjskoj 10,5 %, Latviji 9,6 %, Bugarskoj 8,2 %, Poljskoj 7,9 % i Litvi 3,7 %. Premijer Andrej Plenković vrlo često voli novinarima kazati kako „javnost to mora znati“ naravno samo za ono što Vladi ide u prilog, tako da ne možemo očekivati kako će i ova usporedba dobiti tu oznaku.

Razlozi zbog kojih je Hrvatska još jednom najlošija u Europi

Ako se usporede žestina pandemije, ozbiljnost „lockdowna“ i pad BDP-a, javnost bi ipak trebala znati razloge zbog kojih je Hrvatska još jednom najlošija u Europi. Postojeću strukturu i sastavnice hrvatskog BDP-a nije moguće promijeniti u nekom kratkom roku i posve je sigurno da će zbog takve strukture Hrvatska izaći iz pandemije s jednim od najvećih padova BDP-a među europskim zemljama. Ali to ne može i ne smije biti alibi vladi Andreja Plenkovića i njegovim ključnim ministrima u borbi protiv ekonomskog i zdravstvenog sunovrata nacije.

U prvih šest mjeseci ove godine hrvatski BDP bio je manji za 13,68 milijardi kuna u odnosu na onaj iz prve polovine prošle godine. Uzme li se u obzir ukupni utjecaj turizma i turističke potrošnje na gospodarske tokove i osobnu potrošnju za očekivati je da će ove godine ukupni BDP biti manji za 40 do 50 milijardi kuna od onoga ostvarenoga u 2019. godini. Prema DZS-u hrvatski BDP prošle je godine dosegao 400 milijardi kuna u tržišnim cijenama te bismo se u slučaju ovakvoga pada vratili u 2016. odnosno još jednom u 2008. godinu.

Ukoliko žestina širenja zaraze zbog mogućih zakašnjelih odluka Vlade, uz poslovičnu neozbiljnost i neukost dijela stanovništva, dovede ove jeseni i zime u opasnost osnovno funkcioniranje zdravstvenoga sustava te time uzrokuje ovaj put puno ozbiljniji „lockdown“, pad BDP-a mogao bi biti veći za još 10 do 15 milijardi kuna, što bi dovelo do ukupnoga pada na godišnjem nivou približno u vrijednosti onoga u drugome tromjesečju.

Koja je uloga ministara Zdravka Marića i Vilija Beroša?

Kada je hrvatski BDP 2008. dosegao 346 milijardi kuna u „tržišnim cijenama“, koliko bi ako zanemarimo inflaciju mogao iznositi i ove godine, prihodovna strana državnog proračuna bila je 115,6 milijardi kuna, a ove godine nakon smanjenja iz svibnja prihodi su planirani na 121 milijardu kuna. Kako su rashodi planirani u iznosu od 141,5 milijardi kuna očito je da će biti jako teško mogući dodatni manjak u proračunu pokriti bez dodatnoga zaduživanja, ponajviše u slučaju da se pandemija nekontrolirano razmaše po proljetnome zapadnoeuropskom obrascu. I tako dolazimo do dvije najvažnije karike u vladi Andreja Plenkovića, ministra financija Zdravka Marića i ministra zdravstva Vilija Beroša.

Ministar financija je u proteklih pet godina upravljao državnim financijama u vrijeme stalnoga rasta poreznih prihoda, a sada će morati pokazati sve svoje umijeće u potpuno drugačijim okolnostima. Ministar zdravstva Vili Beroš postao je politička zvijezda stjecajem čudnovatih okolnosti, a do sada se dokazao jedino lijepim i razgovijetnim čitanjem brojeva zaraženih, hospitaliziranih, ozdravljenih i umrlih. Ni njegovi najveći fanovi sigurno se ne mogu sjetiti nekog njegovog ministarskog poteza koji bi opravdao njegov status mega političke zvijezde i ukazao na razloge zbog kojih je on u bilo čemu bolji i uspješniji od svoga nekadašnjeg šefa Milana Kujundžića.

Recentna telefonska epizoda s (pre)ambicioznom zamjenicom ravnatelja KBC-a Sestre milosrdnice, Dijanom Zadravec, kandidatkinjom za mjesto ravnatelja te bolnice, pokazala je da je Vili Beroš postao najslabija karika Vlade jer nije kadar rješavati ni najjednostavnije probleme i slučajeve u svom resoru bez javnog pozivanja na „Andreja“ i stranačke odluke. Bolji poznavatelji prilika nisu nikada povjerovali u dugotrajnost proljetne piarovske bajke „Moj prijatelj Vili“. Ovo ljeto pokazalo je kako stvari zapravo stoje, a premijeru Plenkoviću bilo bi bolje da što prije pronađe nekoga tko će se baviti pandemijom, a ne uživati u svojim savršeno izgovorenim ispraznim rečenicama.

Sezona naprasno završila zbog Beroševa nerada i bježanja od odluka

U studenome ćemo saznati i konačni rezultat ove turističke sezone koja je naprasno završila upravo zbog nerada i bježanja od odluka ministra zdravstva Vilija Beroša. Hrvatska je došla na crvenu listu čitavoga niza zemalja ne zbog toga što je imala kakvu-takvu turističku sezonu – došla je zbog toga što ministar Vili Beroš nije bio ni voljan ni sposoban nametnuti zdravstvene i epidemiološke kriterije za očuvanje te sezone. On to nije učinio zbog istih onih razloga koje je pobožno spomenuo i u telefonskome razgovoru s Dijanom Zadravec: „Dijana, stranka ti je poslala poruku.“

Tako je ministar Beroš pokazao da je samo još jedan sitni partijski kalkulant čija karijera počiva na pretvaranju vlastite funkcije u zlatnu ribicu onoga tko ga je na tu funkciju postavio i doveo. Na taj se način mogu graditi karijere, ali ne i voditi uspješna borba protiv pandemije, pa sukladno rezultatu gospodinu Berošu treba poslati račun za ovako naglo prekinutu turističku sezonu.