Čuli smo se s analitičarima oko Makedonije. Tvrde da je Gruevski gotov i da nema s kim koalirati

Razgovarali smo s nekoliko dobrih poznavatelja političkih prilika u Makedoniji koji govore što nakon izbora čiji se konačni rezultati, nakon žalbi, još utvrđuju. Postizborne kalkulacije makedonskih izbora gdje su se albanske stranke našle u ulozi 'kingmakera' ima i jasnu geopolitičku dimenziju, koja, uostalom, prati makedonsku krizu od samih početaka. Iz Makedonije za Telegram govore makedonski politički veteran i profesor na Pravnom fakultetu u Skoplju Ljubomir Frčkoski, bivši ministar kulture Guner Ismail, analitičar Ramadan Ramadani i redatelj Aleksandar Popovski

FOTO: Elena Geroska/Telegram

“Režim je pao. Cijeli svijet bi trebao shvatiti da smo danas ispisali povijest”, rekao je ubrzo nakon zatvaranja birališta i prvih rezultata izbora u nedjelju navečer lider socijaldemokratskog SDSM-a Zoran Zaev pristašama ispred zgrade makedonske Vlade u Skoplju. Nešto poslije njega, pola sata nakon ponoći, pobjedu je proglasio i bivši premijer i predsjednik VRMO-DPMNE Nikola Gruevski. Kazao je kako ovo nije pobjeda samo njegove stranke, već i pobjeda Republike Makedonije.

Na rezultate i raspodjelu mandata Državne izborne komisije (DIK), trebalo je čekati iznenađujuće dugo. Kada su stigli glasili su ovako: VMRO DPMNE Nikole Gruevskog osvojio je 51 mandat, a Zaevov SDSM 49 mandata. No, uložene su pritužbe, i moguće je, čak i vjerojatno, da će se ovakav rezultat mijenjati. “Na inzistiranje stranaca, glasovi se broje ručno u 6. izbornoj jedinici. Naznake su da će VMRO izgubiti jedan mandat i da će to biti najmanje 50 – 50. A možda će VMRO izgubiti još jedan mandat nauštrb albanske stranke BESA. To ćemo vidjeti ovih dana”, kaže dugogodišnji akter makedonske političke scene, jedan od autora makedonskog Ustava, danas profesor na pravnom fakultetu Ljubomir Frčkoski.

Put do 61 zastupnika vodi preko Albanaca

U makedonskom parlamentu Sobranje, koji broji 120 zastupnika, vladajuću će većinu odlučivati albanske stranke. Dugogodišnji partner Gruevskog i najveća albanska stranka DUI na ovim je izborima osvojila 10 mandata, značajno manje nego na prošlim izborima kada su imali 19 mandata, baš kao i njihov dugogodišnji stariji partner VMRO DPMNE. Kod Albanaca, koji su sada u situaciji kingmakera, odnosno odlučuju tko će na vlast, protestni glasači su pobijedili establishment. Kako onaj u Makedoniji, DUI, tako i vlade Albanije i Kosova koje su davale podršku DUI-u.

Pojavile su se nove albanske stranke BESA s pet mandata, i Alijansa za Albance s tri mandata, dok je opozicijska Demokratska partija Albanaca (DPA) osvojila dva mandata. “Mislim da će se albanske stranke usuglasiti oko toga da neće surađivati s bivšim premijerom Gruevskim koji je izražavao albanofobiju u kampanji”, kaže analitičar i aktivist Ramadan Ramadani, dobar poznatavatelj prilika u albanskim strankama u Makedoniji. “Smatram da nijedna stranka neće ići s VMRO DPMNE”, kaže.

Prosvjedi protiv Vlade Nikole Gruevskog, svibanj 2015. Elena Geroska/Telegram

‘Svima je jasno da Gruevski ne može sastaviti Vladu’

Istog je mišljenja i bivši makedonski ministar kulture, analitičar Guner Ismail. “U suštini je svima jasno, uključujući i VMRO da, bez obzira na finalne rezultate, Gruevski ne može sastaviti vladu i osigurati većinu u parlamentu”, kaže. Gruevski je cijelu kampanju, priča Ismail, bazirao na antialbanskim pozicijama. “Sve je to upakirano u antizapadnu retoriku. Albanci, bar ovdje, slove kao nekakva ekstenzija Zapada”, kaže Ismail i dodaje kako u ovim trenucima ne postoji albanska stranka koja bi s Gruevskim ušla u Vladu. “Albanska stranka DUI loš rezultat na izborima, kaže Ismail, duguje upravo prekomjernom bratimljenju s VRMO u proteklih osam godina”, kaže.

S druge strane, SDSM se u kampanji obraćao Albancima, na mnoga su visoka mjesta na listama stavili etničke Albance. Na kraju je Zaev svoju popularnost kod Albanaca i iskoristio. Poslije DUI-a, najveća albanska stranka po broju glasova je SDSM. Albanci su, dijelom, glasali za stranku koja etnički nije njihova, što je presedan. “Da rezimiramo, koalicijski potencijal SDSM-a je velik, a VRMO-a je blizak nuli. No, nikad se ne zna na što je sve spremno podzemlje i što sve novci mogu učiniti”, kaže Ismail.

Europska unija i Sjedinjene Države pomno prate događanja u Makedoniji. Neslužbeno smo iz više izvora čuli kako i SAD, aktivno, tihom diplomacijom, sudjeluje u postizbornim pregovorima. Podržavatelji premijera Gruevskog na društvenim su mrežama izrazito bijesni zbog uloge američkog veleposlanika u Skoplju Jessa Bailyjea smatrajući da gura albanske stranke sve dalje od koalicije s desnicom. Na to preko Twittera posljednjih dana uporno upozoravaju i novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Za sada bezuspješno. Oglasilo se i rusko ministarstvo vanjskih poslova koje poziva “političke stranke u Makedoniji da poštuju volju birača” i kažu kako “treba izbjeći “kontraproduktivne vanjske utjecaje na formiranje nove vlade”.

Prijelomni sastanak u Tirani

Jučer i danas održavali su se sastanci albanskog premijera Edija Rame sa čelnicima albanskih stranaka u Makedoniji. Mnogi su uvjereni kako će se na tom sastanku u Tirani dogovoriti kako će albanske stranke biti jedinstvene i kako neće koalirati s VMRO DPMNE. “Mislim da je to dogovorena priča s Amerikancima. Albanci ne rade sami”, rekao nam je jedan dobar poznavatelj prilika na makedonskoj političkoj sceni. Koliko će se znakovito pokazati to što na taj sastanak nije došao Ali Ahmeti, čelnik DUI-a, koji se opravdao stranačkim aktivnostima, ostaje za vidjeti

Osim direktnih poruka VMRO-a protiv Albanaca u kampanji, DUI, kao njihov dugogodišnji partner, na izborima je kažnjen i zbog antizapadnih poruka donedavno vladajuće koalicije u kojoj se nalazila i najveća albanska stranka. Lokalni izbori su vrlo brzo, sljedeće godine, i albanske će se stranke iz praktičnih razloga kloniti koalicije s Gruevskim, uvjeravaju me moji sugovornici.

Gruevski je postao ‘tar baby’

Odmah nakon izbornih rezultata, Gruevskom je požurio čestitati i inače vrlo aktivni mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijarto, kazavši kako je logično da izborni pobjednici VMRO DPMNE i DUI formiraju vladu. U kampanji je austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz koji je posjetio završni skup VMRO-a, a godinama se priča o ruskim vezama stranke. “Ne vjerujem da Gruevskom sada može itko pomoći. To se u teoriji zove “tar baby“, nauljena beba. Nitko ne želi imati posla s njima. Nisu pobijedili, a glavni su uzrok i krivac krize”, kaže Frčkoski.

Smatra kako je moguća i njihova reakcija. “Oni su veoma nervozni nakon ovog pokušaja izbornog falsifikata. Jučer su na press konferenciji rekli da može doći do nemira ako se taj rezultat promijeni, a očigledno je da će se promijeniti s transparentnim brojanjem. Sigurno će izgubiti jedan mandat. Tu je moguća tenzija. Moguće je da će oni poslati neke ljude na ulicu i izazvati nemire.”

Scena s prosvjeda 2015. godine Elena Geroska /Telegram

Gruevski je postao ‘tar baby’

Smatra kako nije moguće da se dio albanskih zastupnika odvoji i i koalira s VMRO-om. “Da DUI u nekom deliriju i odluči da idu s VMRO, oni nemaju dovoljno mandata nakon što se korigiraju rezultati. Dakle, dvije bi albanske stranke trebale ići s VMRO ako žele formirati Vladu, za što mislim da nema gotovo nikakvih šansi. Vjerujem da će albanski blok funkcionirati zajedno”, kaže. S obzirom na visoke tenzije između albanskih stranaka, DUI-a i njihovih disidenata, kao medijatori se u ovom slučaju pojavljuje albanski premijer, a možda i Amerikanci.

Frčkoski se slaže kako je sastanak albanskih stranaka s albanskim premijerom u Tirani vrlo važan, naziva ga “događajem sezone”. Vjeruje kako će tema rasprave biti ujedinjenje cijelog albanskog bloka i izbjegavanje koalicije s VMRO-a. “Gruevski će vjerojatno ostati izoliran u oporbi”, kaže. Kao rasplet Frčkoski vidi dvije moguće opcije. “Prva je opcija koalicija svih albanskih stranaka sa SDSM-om. Druga opcija je tehnička vlada koja će biti podržana de facto i de jure od svih političkih stranaka, ali s jasnim mandatom”. Program buduće vlade, bila ona tehnička ili lijeva koalicija vidi u podršci Specijalnom javnom tužiteljstvu i njihovim zahtjetvom za promjenom triju zakona te stvaranju specijanog odijeljenja na sudu koje će suditi za kriminal i prisluškivanje.

Da se o opciji široke koalicije i vlade koja će zemlju voditi do izbora sve više i konkretnije priča, svjedoči i izjava čelnika BESA-e Bilalija Kasamija nakon sastanka s norveškim veleposlanikom. Kasami kaže kako bi dobra opcija bila takva vlada koja će “Makedoniju vratiti u proces europskih integracija” i voditi do “normalnih izbora u normalnim okolnostima”.

Gigantski spomenik Aleksandru Makedonskom u Skoplju, službenog naziva ‘Ratnik na konju’ Elena Geroska/Telegram

Kriza nije rješena, barem ne još

Je li ovime dugogodišnja politička kriza u Makedoniji rješenja? Čini se kako nije. Barem ne još. “Nedvojbeni pobjednik na ovim izborima je velik dio građana koji smatra da su sloboda, pravda i demokracija bitni elementi danasnje Makedonije”, kaže poznati makedonski redatelj Aleksandar Popovski. Poražavajućim, ipak, smatra značajan broj glasova koji je VMRO DPMNE dobio “unatoč informacijama o kriminalu, nasilju, brutalnostima, pa čak i nerazjašnjenim ubostvima”.

“Oko nove vlade moramo još pričekati. Čini mi se da nam slijede još jedni brzi izbori na kojima bi definitivno trebalo raščistiti s ovom strukturom VMRO DPMNE”.

Prosvjedi, tenzije i neizvjesnost u Makedoniji traju već godinama. Snimke koje je periodično objavljivao lider oporbe Zaev za teška koruptivna djela teretila su sam vrh VMRO-a, ljude iz najužeg kruga dugogodišnjeg lidera Nikole Gruevskog. Autoritativni lider stvorio je sistem u kojem je, smatra se, prisluškivano bilo oko 20.000 ljudi. “Politički vrh stranke je praktički mafijaški koncern”, kaže. “I sada ne može ta ista stranka koja je uvela Makedoniju u krizu, koja je kičma krize, biti instrument izlaza iz krize”.