Masovna ubojstva potvrdila su problem sa Splitom. Lokalna policija ovo više ne može sama rješavati

Nasilje u Splitu postaje državni problem koji traži hitnu reakciju institucija u punom kapacitetu

Sasvim je jasno da se razina nasilja u gradu, makar ono bilo ciljano, sve više podizala, da bi kulminirala događajem nakon kojeg stvari više ne mogu biti iste. Naime, nakon što se dogodi trostruko ubojstvo u centru grada, usred dana i to subote, kada u gradu ima najviše ljudi, jasno je kako se više ne može održavati iluzija o sigurnom gradu, niti se na isti način pristupati problemu.

Ovogodišnji 11. siječnja će nažalost ostati upisan kao jedan od sumornijih dana uopće, budući da je pored strašne tragedije koja je zadesila dom umirovljenika, došlo i do dvostrukog ubojstva u najužem centru Splita, na Šperunu, i to u poslijepodnevnim satima. Budući da još uvijek ne znamo ništa niti motivima, niti o ubijenima, niti o ubojici koji se u času dok ovo pišem nalazi u bijegu, preostaju nam samo nagađanja.

Neovisno o tome što se na prvu čini da je riječ o sukobu u kriminalnom miljeu, nema smisla baviti se nagađanjima. Ali ono čime se možemo baviti jest nešto drugo. Naime, već duže vrijeme splitska crna kronika bilježi čitav niz noćnih paljevina automobila i skutera, brojna premlaćivanja i propucavanja te hapšenje veće skupine ljudi koje se povezivalo sa svim tim događajima.

Ovo više ne može biti samo problem splitske policije

Današnje dvostruko ubojstvo je pokazalo da to hapšenje očito nije riješilo problem. Dakle, sasvim je jasno da se razina nasilja u gradu, makar ono bilo ciljano, sve više podizala, da bi kulminirala događajem nakon kojeg stvari više ne mogu biti iste. Naime, nakon što se dogodi trostruko ubojstvo u centru grada, usred dana i to subote, kada u gradu ima najviše ljudi, jasno je kako se više ne može održavati iluzija o sigurnom gradu, niti se na isti način pristupati problemu.

Drugim riječima, ovo više ne može biti samo problem splitske policije i rješavati se uobičajenim putem, budući da su stvari očito eskalirale, nego postaje državni problem koji traži hitnu reakciju institucija u punom kapacitetu.

Što se sve odrazilo na društvenu situaciju u gradu

Prošlo je sad već i tridesetak godina otkad je Hudelist u onom mitologiziranoj reportaži nazvao Split vražjim otokom, da bi se s vremenom, također zahvaljujući snažnoj državnoj intervenciji na svim poljima, od represivnih do edukativnih pitanje narkomanije uglavnom saniralo. Sve to se događalo u vremenu raspada industrije i države te rata koji se umnogome odrazio na društvenu situaciju u gradu.

Iz svega je Split, dobrim dijelom i pukom srećom i slučajem, isplivao kao ušminkani turistički grad, koji se riješio jedne vrste problema, ali je generirao drugu, u vidu izumiranja gradske jezgre, komunalnog nereda, nasrtaja na javne prostore i strahovitog rasta cijena nekretnina, koje su postale domaćem stanovništvu uglavnom nedostupne.

Nužna je radikalna promjena svijesti

Negdje je u čitavom tom procesu došlo i do porasta kriminala u gradu, koji jeste karakterističan za izrazito turističke gradove. Stoga je po svemu sudeći jedna paradigma novog i drukčijeg, postindustrijskog Splita, koji i dalje živi pod teretom rata i nacionalizma, ali uz istovremeno zlatne godine turizma dosegnula limit kojeg takav stihijski razvoj pruža na svim poljima.

Za bilo kakvu bolju budućnost koja bi uvažila gradsku ekonomsku i sociološku realnost, nužna je radikalna promjena svijesti, kao i snažan angažman institucija. Među prilično velikim brojem građana došlo je u posljednje do porasta svijesti o važnosti rješavanja komunalnog nereda i obrani javnih prostora, što je dovelo do snažnog pritiska prema institucijama grada da te stvari konačno počnu rješavati. Nakon ovoga što se dogodilo danas, vrijeme je da dođe do istog takvog pritiska i prema pitanju organiziranog kriminala i javne sigurnosti.