Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: Profimedia, TEMP Sipa Press

Debakl pravosuđa najbolje ilustrira slučaj Sanader. Sedam godina nakon uhićenja, niti jedan proces nije završen

Što se do sada sve događalo u procesima protiv bivšeg hrvatskog premijera

Debakl pravosuđa najbolje ilustrira slučaj Sanader. Sedam godina nakon uhićenja, niti jedan proces nije završen

Što se do sada sve događalo u procesima protiv bivšeg hrvatskog premijera

FOTO: Profimedia, TEMP Sipa Press

U četvrtak su Sanaderovi odvjetnici zatražili da se postupak u aferi Hep Dioki obustavi, budući da je Ivan Mravak, čovjek koji je teretio Sanadera i Ježića umro. Bivši premijer i šef HDZ-a Ivo Sanader uhićen je u prosincu 2010. godine. U prosincu 2017. niti jedan proces u aferama Hypo, Ina-MOL, Planinska, Fimi Medija i Hep Dioki nije okončan. Telegramova sudska izvjestiteljica Ana Raić Knežević rekonstruirala je sve te slučajeve

Prošlo je sedam godina od uhićenja bivšeg premijera Ive Sanadera u Austriji, a do sada niti jedan sudski proces protiv njega nije okončan, barem ne pravomoćno. U četvrtak su njegovi odvjetnici tražili da se postupak u kojem je optužen zajedno s Robertom Ježićem obustavi budući da je bivši šef HEP-a Ivan Mravak, čovjek koji ih je jedini u svom iskazu teretio za malverzacije s prodajom HEP-ove struje DIOKI-ju, u međuvremenu umro.

Sanader je uhićen 10. prosinca 2010. godine kraj Salzburga nedugo nakon što je, očito znajući što se sprema, i da mu se skida imunitet kako bi ga se zatvorilo u Remetinec, napustio Hrvatsku. Tada je istraga protiv njega pokrenuta zbog sumnje da je uzeo tri i pol milijuna kuna provizije od Hypo banke za kredit kojeg je uzela Republika Hrvatska još 1995. godine. U međuvremenu se postavilo pitanje je li Sanaderova odgovornost za to nedjelo pala u zastaru unatoč Zakonu o nezastarijevanju kaznenih djela iz pretvorbe i privatizacije i ratnog profiterstva. Izručen je u srpnju 2011.

Nakon sedam godina nije nimalo jednostavno razumijeti sve što se u postupcima protiv bivšeg hrvatskog premijera događa i hoće li svi propasti na sudovima. Zato je Telegram napravio ovu detaljnu rekonstrukciju.

1. Slučaj Hypo i Ina-MOL, Ustavni sud srušio presudu, cijeli slučaj pada u zastaru 2019.

Sanader je na optuženičku klupu zbog sumnje za primanje provizije od Hypo banke, te dogovorio 10 milijuna eura mita sa Zsoltom Hernadijem, šefom mađarskog MOL-a, ne bi li mađarskoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini, sjeo još u studenom 2011. godine. Krivnju je od početka negirao, a Hernadi se, kao i danas, skrivao od hrvatskog pravosuđa. Nakon dvogodišnjeg suđenja, sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu na čelu sa sucem Ivanom Turudićem, 2012. proglašava Sanadera krivim za ratno profiterstvo u slučaju Hypo i primanje mita u slučaju Ina-MOL i osuđuje na deset godina zatvora. Vrhovni sud Republike Hrvatske Turudićevu presudu potvrđuje te u lipnju 2014. godine izriče Sanaderu nešto nižu kaznu – od osam i pol godina zatvora. Sanader je presudu dočekao u istražnom zatvoru.

Uslijedilo je podnošenje ustavne tužbe, te Ustavni sud 2015. ukinuo pravomoćnu presudu Vrhovnog suda te je slučaj vraćen na ponovno suđenje. U međuvremenu je podignuta i optužnica protiv Hernadija, za davanje mita Sanaderu, pa je spojena sa Sanaderovom. Kada je trebalo početi ponovljeno suđenje, Hernadijeva obrana zatražila je prijevod dokumentacije iz sudskog spisa. Raspravni sudac Ratko Šćekić taj zahtjev je dobio pa je slučaj, zbog žalbe Henradijevih odvjetnika, završio na ponovno na Vrhovnom sudu. U srpnju prošle godine, nakon punih godinu i pol dana, Vrhovni sud zaključio je kako bi Hernadiju ipak trebalo osigurati dokumentaciju prevedenu na mađarski jezik. No, sucu Šćekiću ostavljeno je da odabere što se točno treba prevesti.

Budući da je u međuvremenu Hernadi tužio Hrvatsku Europskom sudu za ljudska, tvrdeći da mu se europskim uhidbenim nalogom i tjeralicom što ih je Hrvatska za njim raspisala, krši pravo na slobodu, te nakon što je Županijski sud u Zagrebu postavio tzv. prethodno pitanje o EUN-u za Hernadijem Europskom sudu u Luksembugu, sudac Šćekić donio je rješenje o prekidu procesa. Bilo je to u svibnju ove godine, a sudac je odluku obrazložio zakonskom obvezom da se s postupkom zastane dok se čeka odluke Europskog suda. Na to se pak žalio USKOK, a Vrhovni sud je početkom listopada odlučio da se proces mora nastaviti.

Kako je u međuvremenu odlučeno da se suđenje Sanaderu i Hernadiju u aferi Ina-MOL, razdvoji od postupka zbog provizije od Hypo banke, trenutno se sudski spis na Županijskom sudu u Zagrebu razdvaja. I čeka novog suca jer je sudac Šćekić u međuvremenu promaknut na Vrhovni sud RH. Teško je da će ovaj slučaj ponovno dobiti pravomoćnu presudu prije nego što padne u zastaru koja nastupa krajem 2019. godine.

2. Slučaj Planinska, Sanader nepravomoćno osuđen na 4 i pol godine

U travnju ove godine, Sanader je proglašen krivim u aferi Paninska. Nepravomoćno je dobio četiri i pol godine zatvora zbog optužbi da je primio 17 milijuna kuna provizije nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja, na čijem je čelu bio Petar Čobanković, 2009. kupilo zgradu u Planinskoj ulici od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića. Presudom mu je naloženo da tih 17 milijuna kuna vrati.

Petar Čobanković još na početku sudskog rasplitanja ovog slučaja nagodio se s USKOK-om, te je kažnjen radom za opće dobro, dok je postupak Sanaderu i ostalim trajao iduće četiri godine. Fiolić je također priznao da je Sanaderu u njegov dom u Kozarčevoj ulici nakon prodaje zgrade donio deset milijuna kuna i milijun eura mita u kutiji za hrenovke, zbog čega je kažnjen s godinom dana zatvora. Ista kazna dosuđena je i vlasniku tvrtke Inženjerski biro Mladenu Mlinareviću, čija je tvrtka preuveličala vrijednost zgrade u Planinskoj ulici prije nego što ju je od Fiolića kupilo Čobankovićevo ministarstvo. Fiolić i Mlinarević imaju mogućnost kaznu zamijeniti radom za opće dobro.

Ovaj proces poznat je po zahtjevu USKOK-a za izuzećem sutkinje Jasne Smiljanić koja je sudila Sanaderu i suokrivljenima. Naime, nakon što je snimljena kako večera u restoranu u kojem je bio i Sanader, te je utvrđeno da se sastajala s nekim svjedocima iz afere Planinska, USKOK je ocijenio da postoji dovoljno sumnje u njezinu pristranost. Osim toga, pod povećalom su bile i brojne odgode procesa – mahom zbog Sanaderove i Mlinarevićeve bolesti, a najintrigantnije je bilo iznenadno otkazivanje najavljene presude u travnju prošle godine. Sanader je, naime, samo dan nakon odgode, otputovao u u London gdje je svjedočio u arbitražnom postupku između Mađarske i Hrvatske oko Ine i MOL-a, što ga je Hrvatska u međuvremenu izgubila. Ova presuda Sanaderu i drugim okrivljenicima u aferi Planinska još nije pravomoća, a budući da je Sanader kažnjen s manje od 5 godina, pravomoćnu presudu čeka na slobodi.

3. Fimi media, Vrhovni sud ukinuo presudu, suđenje se ponavlja, a svjedoci su promijenili iskaze

Jedna od najvećih Sanaderovih afera je ona s Fimi medijom, marketinškom tvrtkom preko koje je, kako se sumnja, od 2003. do 2009. izvlačen novac iz javnih poduzeća u Hrvatskoj, kako bi se punili crni fondovi HDZ-a. Osim Sanadera u ovom postupku optuženi su Mladen Barišić, bivši šef Carinske uprave, Nevenka Jurak, vlasnica Fimi medije, Branka Pavošević, bivša blagajnica HDZ-a, Ratko Maček, bivši glasnogovornik HDZ-a, te sami HDZ i Fimi media. Prema optužnici, preko Fimi medije iz javnih poduzeća na Sanaderov zahtjev izvučeno je 70 milijuna kuna. Dio tog novca, nešto više od 24 milijuna kuna proslijeđen je HDZ-u, a dio je završio kod Sanadera osobno – gotovo 15,3 milijuna kuna.

Taj postupak počeo je u travnju 2012. godine. Na samom početku Mladen Barišić, Nevenka Jurak i Branka Pavošević priznali su krivnju, te su na kraju i osuđeni. Sanader je bio nepravomoćno kažnjen s devet godina zatvora. No, kako njegovi suokrivljenici koji su ga teretili tijekom postupka nisu željeli odgovarati na pitanja obrane, Vrhovni sud je nakon žalbi, u listopadu 2015. godine presudu ukinuo, ocijeniši da se na njihovim iskazima, koje Sanaderova obrana nije imala pravo provjeriti pitanjima, osuda bivšeg premijera ne može temeljiti.

Sada se suđenje za ove malverzacije ponavlja. Ponovno se ispituju gotovo svi svjedoci, a zanimljivo je da su ovoga puta Barišić, Nevena Jurak i Branka Pavošević. kao i ostali izjavili da se ne osjećaju krivima. U međuvremenu je Sanader, nedugo nakon što je ta presuda ukinuta, pušten da se brani sa slobode. Nakon gotovo dvomjesečnog natezanja sa sudom oko polaganja jamstva, bivši premijer je krajem studenog 2015. izašao iz Remetinca. Iza rešetaka je bio gotovo tri godine. Sada se brani sa slobode.

4. Slučaj Hep Dioki, Sanader traži prekidanje procesa

Optužnica za aferu HEP-DIOKI odnosno prodaju struje Ježiću ispod cijene, na zahtjev tadašnjeg premijera Sanadera s kojim je poduzetnik bio blizak, potvrđena je još u rujnu 2013. godine. Taj slučaj protegnuo se sve do sada budući da je najprije sa suda zbog bolesti izostao Ježić, da bi se zatim pogoršalo zdravstveno stanje prvookrivljenog u tom slučaju Ivana Mravka.

Mravak je ljetos umro. Nakon toga odmah se postavila pravna dilema hoće li se proces protiv Sanadera i Ježića, koji su ga prema optužnici potaknuli na tu nezakonitu prodaju struje DIOKI-ju, uopće moći nastaviti. Danas su odvjetnici i službeno zatražili da se optužnica vrati optužnom vijeću budući da, kako vjeruju, osim Mravkovog prizanja, u tom sudskom spisu nema nikakvih drugih dokza protiv Sanadera i Ježića.

5. Slučaj TLM, optužnica povučena?

U ovoj rekonstrukciji svih procesa koji su pokrenuti protiv bivšeg premijera utvrdili smo i da je još 2013. godine na Županijski sud u Zagrebu stigla optužnica koja ga je, opet zajedno s Mravkom, teretila za prodaju struje ispod cijene šibenskom TLM-u. U tom slučaju šteta za TLM nastala između 2008. i 2011. godine procijenjena je na 650 milijuna kuna.

Sanader je tijekom ispitivanja u istrazi optužbe porekao, ustvrdivši da se radi o političkom progonu. No, na sudu nije dobio priliku očitovati se o njima. Naime, od 2013. kada je podignuta ova optužnica, nikakvih drugih sudskih radnji vezano za Sanadera i njegovu ulogu u prodaji struje TLM-u nije bilo. Neslužbeno doznajemo da je optužnica povučena, no je li i službeno istraga u tom slučaju protiv Sanadera obustavljena, danas nam iz Županijskog državnog odvjetnštva u Zagrebu nije potvrđeno.