Nekad je nužno odabrati stranu

Generali imaju jednu od zabavnijih teorija; netko instruira napadače na Srbe da bi Hrvatska, eto, ispala ustaška država

Miljavac i ekipa zvuče kao nastavak "Balkanskog špijuna". Svejedno su kod Plenkovića dobili više vremena od koalicije

30.05.2019., Zagreb - U Hrvatskome saboru odrzano je svecano primanje u prigodi obiljezavanja Dana Hrvatskoga sabora.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Premijerov time management je u ovoj priči najmanje neobičan. I najmanje opasan. Miljavac je, naime, imao poruku i za jednog od sudionika kasnijeg sastanaka, onog vladajuće koalicije: “Pupovac bi trebao pripaziti što govori jer očito onakve izjave kojima se služio, ne služe stabilizaciji stanja”. Još jednom - predsjednik generalske udruge javno je poručio čelniku stranke vladajuće koalicije i političkom lideru hrvatskih Srba da - pazi što priča

Predsjednik Vlade Andrej Plenković odradio je jučer sastanak vladajuće koalicije. Čelnici stranaka koje čine većinu u Saboru raspravljali su tako dva i po sata o poreznoj reformi, proračunu za narednu i rebalansu ovogodišnjeg proračuna, ćirilici u Vukovaru i štrajku učitelja.

Nešto ranije istog dana Plenković je imao sastanak s predstavnicima Hrvatskog generalskog zbora (HGZ), udruge umirovljenih generala. Kako je izvijestio predsjednik HGZ-a Pavao Miljavac, “temeljito su analizirana aktualna pitanja u Hrvatskoj, s posebnim osvrtom na aktivnosti koje provodi Hrvatski generalski zbor”. Sudeći po provedenom vremenu, analiza je doista i bila temeljita – generali u penziji i premijer u punom radnom naponu, na samom pragu hektičkih izbornih kampanja, priprema za predsjedanje Hrvatske Europskom unijom, usred štrajka u osnovnim i srednjim školama, pričali su puna tri sata.

Pupovac da začepi

No, premijerov time management je u ovoj priči najmanje neobičan. I najmanje opasan. Miljavac je, naime, imao poruku i za jednog od sudionika kasnijeg sastanaka, onog vladajuće koalicije: “Pupovac bi trebao pripaziti što govori jer očito onakve izjave kojima se služio, ne služe stabilizaciji stanja”. Još jednom – predsjednik generalske udruge javno je poručio čelniku stranke vladajuće koalicije i političkom lideru hrvatskih Srba da – pazi što priča.

Nije, naravno, Miljavac prvi ni zadnji koji je glasno poželio da Srbi u Hrvatskoj pažljivije pričaju. Štoviše, ove sezone su sjajno rodili bijesni pokušaji da se Milorada Pupovca, pa tako i one koje on predstavlja, ušutka, ili im se barem odredi jasna granica do koje za njih vrijedi sloboda govora. No, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora ipak nije trol s Facebooka, kolumnist opskurno desnog portala, ili radikalni zastupnik u Hrvatskom saboru. Niti je itko od navedenih netom prije svoje izjave upućene Pupovcu, a koja bi se dala narodski prevesti sa “Tišina u stroju!” (srpski: Ćut’ bre tamo!”), tri sata s predsjednikom Vlade divanio o “aktualnim pitanjima u Hrvatskoj”.

Glazura s epoletama

Lijepa je to glazura, s epoletama, na proces koji se već šest-sedam godina valja prema društvenom mainstreamu, da bi se baš u posljednjih godinu-dvije u istom savršeno udobno ukotvio. Pupovac je, unatoč tome što već drži ključno sidro za HDZ-ovu vlast postao glavna politička babaroga, srpski tenkovi bi navrli u Vukovar samo da im to ne priječi predsjednica Republike, a zahtjevi za primjenom prava manjina bijesno se izjednačavaju ne više ni s velikosrpskom agresijom, već s ratnim zločinima iz Domovinskog rata (zločinima prema Hrvatima, naravno).

Eto, i Miljavac govoreći u pravu vukovarskih Srba na ćirilicu sasvim hladno cijelu priču prebacuje na daleku budućnost i sljedeću generaciju, što je još jedan već uobičajeni štapin dinamita pod Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina. Odgađanje primjene prava manjina zagovara, naime, i ambiciozni vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, kao i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, pretvarajući tako zakonske odredbe ove zemlje i cijele skupine građana koji s ratom i zločinima nisu imali nikakve veze u taoce politički uvijek isplativog dilanja krivnje.

Balkanski špijun 2

Vrhunac performansa ekipe iz Hrvatskog generalskog zbora nakon duge i temeljite rasprave kod premijera ipak je bilo – Uzdolje. Kao da su izašli direktno iz urnebesne parodije na teorije zavjere, Miljavac i ekipa su novinarima objašnjavali kako je napad na Srbe koji su u Uzdolju gledali TV prijenos utakmice Crvene Zvezde dio “specifičnog, virtualnog ili čak specijalnog rata protiv Hrvatske”.

Nevjerojatno je koliko dugo to traje i kakve se sve situacije i igre događaju, objašnjavao je nekadašnji ministar obrane Pavao Miljavac novinarima: “Sve ima svoju vezu, malo stvari se događa slučajno”. Nakon toga je iznio motiv – ulazak Hrvatske u fazu predsjedanja u EU što je mnogima trn u oku, pa su te velike uspjehe odlučili neutralizirati. Miljavac je uvjeren da je napadače netko malo pogurnuo u tom smjeru i “onda se napravi cijela galama da je Hrvatska ustaška država, da jača ustaštvo i netrpeljivost prema Srbima, a to nije točno”. A odakle bivšem generalu i bivšem ministru informacije o tome da je incident u Uzdolju “netko pogurao” i o kome se točno radi? “Imamo mi svoje izvore”, nije se dao smesti Miljavac.

No, ne treba paničariti. Iz HGZ-a su obavijestili premijera o čemu se radi i stvari su pod kontrolom. Umirovljeni generali su, naime, osnovali savjet koji “prati i analizira kompletnu situaciju”.
Kad bi se bar radilo o gerilskom marketingu ili traileru za “Balkanski špijun 2”. Radi se, međutim, o ljudima koji su s premijerom sastančili duže od čelnika vladajuće koalicije.