HDZ se evidentno rješava Bandića pred izbore. To je bilo očekivano

Prijepor oko on-line sjednice kao razlog za raskid s Bandićem djeluje poput - ruganja javnosti

Mogući raskid HDZ-a s Milanom Bandićem u Zagrebu zbog održavanja on-line sjednice Gradske skupštine dao bi se usporediti s time da je Prvi svjetski rat izbio zato što su prijestolonasljedniku Franji Ferdinandu u Sarajevu 28. lipnja 1914. godine preskupo naplatili dvije porcije ćevapa.

Povod gotovo da nije mogao biti neuvjerljiviji. Govoreći u povijesnim razmjerima, mogući raskid HDZ-a s Milanom Bandićem u Zagrebu zbog održavanja on-line sjednice Gradske skupštine dao bi se usporediti s time da je Prvi svjetski rat izbio zato što su prijestolonasljedniku Franji Ferdinandu u Sarajevu 28. lipnja 1914. godine preskupo naplatili dvije porcije ćevapa.

Prvo, sama ideja on-line sjednice Gradske skupštine, dok se za cijelo vrijeme pandemije odvijaju sjednice Sabora i dok se, također uživo, sastaju Vijeća gradskih četvrti, vrhunac je bizarnog pokušaja izbjegavanja odgovornosti Bandić-HDZ-ove koalicije zbog bijesa javnosti izazvanog neadekvatnim odgovorom na potres. Računalo se da će sjednica održana putem e-maila ili videokonferencijom ipak izazvati manje halabuke od one uživo.

Ruganje javnosti

Misliti, međutim, da je baš nagla promjena stava Milana Bandića oko on-line sjednice uvjerljiv alibi za odmicanje HDZ-a od zagrebačkog gradonačelnika dva-tri mjeseca pred izbore, ruganje je javnosti kakvo se doista rijetko viđa. HDZ-u posljednjih godina nisu smetali redovni sudski procesi protiv gradonačelnika, s kojih su često curili sočni detalji o odnosu prema zaposlenicima, zapošljavanju i gradskom novcu, nisu mu smetale sve mučne optužnice, sve uvrede koje je Bandić posljednjih godina uputio novinarima (pogotovo novinarkama) i građanima, nije mu smetao Advent kao tipični model poslovanja…

S Bandićem su se, uostalom, upustili i u političku kupovinu većine u Gradskoj skupštini pri izglasavanju posljednjeg proračuna, a o izrugivanju legitimitetu Sabora, Vlade i demokracije u Hrvatskoj održavanjem parlamentarne većine uz pomoć žetončića da se ne priča. Sada je, eto, ipak prekipjelo. Časni HDZ-ovci ne mogu prijeći preko promjene stava gradonačelnika oko toga hoće li se sjednica Gradske skupštine održati virtualno, ili će se morati raditi raspored sjedenja.

U Bandićevoj vreći nema više glasova

Motiv hitnog udaljavanja HDZ-a od Bandića je savršeno jasan. Štoviše, očekivan je i najavljivan još nakon pobjede Andreja Plenkovića na unutarstranačkim izborima. HDZ je porazom Kovača, Penave i Stiera sasvim sigurno izgubio dio birača na desnici, što kane nadoknaditi boljim rezultatom u glavnom gradu. A do boljeg rezultata u glavnom gradu ne može se više doći iz Bandićeve vreće. To je posebno bolno osjetila Kolinda Grabar-Kitarović, koja je dirljivo uporno naglašavala svoju bliskost s Bandićem u predsjedničkoj izbornoj kampanji – na kraju je Zoran Milanović skoro pune tri četvrtine svoje prednosti u drugom krugu ostvario u – Zagrebu.

Samo, neki vlakovi jednostavno prođu. Sadašnji raskid s Bandićem ne znači, doslovno, ništa. Gradonačelnik će nastaviti upravljati gradom, a taman i da se ne izglasa gradski proračun (jer više neće biti većine u Gradskoj skupštini), stvari se mogu privremenim financiranjem odvući do sljedeće godine u kojoj su ionako redovni lokalni izbori. Bandić, pak, nema više (ako je ikad i imao) čime ucjenjivati Plenkovića na nacionalnoj razini jer se ionako sprema raspuštanje Sabora.

Lex šerif i kupovina zastupnika

U trenutcima kada se sprema operetni raskid koalicije, valja podsjetiti da je HDZ itekako imao prilika da stane na kraj Bandićevom načinu vođenja politike i vladanja gradom. Međutim, HDZ je prvo zabetonirao poziciju Milana Bandića (i ostalih čelnika jedinica lokalne samouprave) donošenjem zloglasnog Lex šerifa, kojim se maksimalno komplicira i produljuje eventualni opoziv gradonačelnika.

I nakon toga je HDZ imao mogućnosti odmaknuti se od kompromitiranog zagrebačkog vladara. Gradski zastupnici HDZ-a mogli su, recimo, odbiti izglasati proračun što bi (kao lani u Lici) pokrenulo izvanredne izbore za Gradsku skupštinu koji bi bili prvi korak u eventualnom rušenju gradonačelnika (drugi je novo odbijanje izglasavanja proračuna nakon čega bi se išlo i na nove gradonačelničke izbore).

Što je odabrala stranka Andreja Plenkovića? Ostanak u braku s Bandićem i kupovinu onoliko glasova iz oporbe koliko im je trebalo za većinu nakon raskida sa Zlatkom Hasanbegovićem. Sad se, eto, odjednom važe je li nepremostiv problem u tome hoće li se sjednica održavati uživo ili preko Zooma. Farsa je nekad tako preblaga riječ.