FOTO: Borko Vukosav
Mohammad Reza Sadegh

Iranski ambasador za Telegram priča o američkim sankcijama, Trumpu i optužbama da podržavaju terorizam

Mohammad Reza Sadegh sjeo je u Zagrebu s Telegramovim Mladenom Plešeom

Iranski ambasador za Telegram priča o američkim sankcijama, Trumpu i optužbama da podržavaju terorizam

Mohammad Reza Sadegh sjeo je u Zagrebu s Telegramovim Mladenom Plešeom

Mohammad Reza Sadegh
FOTO: Borko Vukosav

Aktualni veleposlanik Islamske Republike Iran Mohammad Reza Sadegh ima zasigurno najveći politički background od svih veleposlanika u Hrvatskoj. On je, naime, godinama jedan od najbližih suradnika i savjetnika predsjednika Irana Hassana Rohanija. Bio je na izborima 2013., istodobno, među najbližim suradnicima Rohanija, ali i pokojnog Ajatolaha Hashemi Rafsanjanija, vjerskog vođe i četvrtog predsjednika Irana. Dobri poznavatelji prilika u Iranu tvrde da Sadegh još uvijek uživa veliki ugled u najvišim iranskim političkim krugovima

Nakon završetka rata na prostorima bivše Jugoslavije te prijema Hrvatske u EU, Zagreb više nije baš najatraktivnija diplomatska destinacija. Stoga ovdje većinom dolaze karijerni diplomati srednjeg ranga, oni pred mirovinu ili pak poput sadašnjeg američkog veleposlanika Roberta Kohorsta, koji je postao ambasador u znak zahvalnosti što je predsjedniku Donaldu Trumpu bio izdašan donator u predizbornoj kampanji. No ima i iznimaka. Primjerice, bivši japanski ambasador Masaru Tsuji bio je drugi dužnosnik po rangu u japanskoj obavještajnoj službi ili pak aktualni veleposlanik Islamske Republike Iran Mohammad Reza Sadegh koji ima zasigurno najveći politički background od svih veleposlanika u Hrvatskoj.

On je, naime, godinama jedan od najbližih suradnika i savjetnika predsjednika Irana Hasana Rohanija. Veleposlanik Sadegh bio je na izborima 2013., istodobno, među najbližim suradnicima Hassana Rohanija, ali i pokojnog Ajatolaha Hashemi Rafsanjanija, vjerskog vođe i četvrtog predsjednika Irana. Dobri poznavatelji prilika u Iranu tvrde da Sadegh uživa veliki ugled u najvišim iranskim političkim krugovima te da se posebno cijene njegove procjene, mišljenja i savjeti, kako o unutarnje tako i o vanjskopolitičkim pitanjima.

Razlog zašto je došao u Zagreb

Zanimljivi su razlozi zbog kojih je gospodin Sadegh došao u Zagreb. Ponajprije, riječ je o zdravstvenim problemima koje je imao zbog prekomjernog angažmana kao savjetnik predsjednika Rohanija. Zbog toga su mu liječnici savjetovali da se bavi nekim manje zahtjevnim i stresnim poslom, pa je odlučeno da gospodin Sadegh ode za veleposlanika u Hrvatsku. U Teheranu je procijenjeno da je Zagreb ugodno mjesto za život, a u radnom smislu nije pretjerano zahtjevno. Osim toga veleposlanik Sadegh dobar je poznavatelj prilika na ovim prostorima jer je tijekom Domovinskog rata više puta boravio u Hrvatskoj i BiH kao novinar i voditelj Press skupine koja je izvještavala s ratnih područja.

Premda je diplomirao i magistrirao ekonomiju na Teheranskom univerzitetu, jedan dio svoje karijere veleposlanik Sadegh proveo je kao novinar i ratni izvjestitelj. Tako je bio na bojištima tijekom osmogodišnjeg rata koji je protiv Irana vodio nekadašnji irački diktator Saddam Hussein, a u više navrata bio je i vodič stranim novinarima koji su obilazili ratišta. Kao glavni tajnik Udruge novinskih agencija 1990. izabran je za voditelja tajništva Opće skupštine pokreta Nesvrstanih u kojim su redovima tada bile 94 države. Izvještavao je i iz Afganistana dok su tamo na vlasti bili talibani te je objavio cijeli niz tekstova o zločinima koje su počinili protiv vlastitog naroda.

I dalje obavlja posao savjetnika predsjednika

Premda mu je ovo prvo diplomatsko iskustvo, veleposlanik Sadegh već ima sve manire iskusnog ambasadora. Za više susreta te intervjua u iranskom veleposlanstvu u Zagrebu, ambasador Sadegh uvijek je bio iznimno ljubazan, govori vrlo tiho, polako, bez ikakvih emocija, pažljivo bira i odmjerava svaku riječ, što se može vidjeti i iz intervjua Telegramu.

Mohammad Reza Sadegh u svom uredu u zagrebačkom veleposlanstvu Borko Vukosav

Čak i kad govori o najdelikatnijim temama koje se tiču njegove zemlje krajnje je suzdržan, pomno vodeći računa da ne kaže koju riječ previše. Strani diplomati u Zagrebu koji ga bolje poznaju tvrde da veleposlanik Sadegh i dalje obavlja posao savjetnika predsjednika Rohanija te da svakodnevno šalje izvješća i svoje procjene unutarnjih i međunarodnih zbivanja u Teheran.

TELEGRAM: Kako se Iran nosi sa sankcijama koje je Amerika uvela protiv njega?

REZA SADEGH: Od svog početka do danas, Trumpova vlada donosila je neopravdane odluke i djelovala je izvan svih konvencija što je prouzročilo brojne različite nestabilnosti na međunarodnoj sceni. Neke od njegovih namjera nisu uspjele, ali one koje su uspjele, prouzročile su – a tek će prouzročiti – mnoge probleme u svijetu. Primjera je puno, da spomenem samo neke: usvajanje i primjena nepravednih zakona protiv izbjeglica, kršenje pa potom i povlačenje iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, napuštanje takozvanog Zajedničkog sveobuhvatnog akcijskog plana i mjera ograničavanja s Iranom… Sve su to primjeri djelovanja u zloj namjeri.

Također, valja spomenuti i nametanje neopravdanih sankcija raznim državama, krajnje destruktivna politička retorika, potpora vladama koje prikrivaju ubojice i ne prihvaćaju odgovornost za zvjersko ubojstvo novinara Jamala Khashoggija. A da ni ne spominjem najavu trgovinskog rata protiv Kine i Europe. Dakako, moram istaknuti da se u istoj maniri vodi propagandni rat protiv Irana. Mojoj zemlji nametnute su neljudske sankcije jer se SAD naprosto ne može pomiriti s činjenicom da je Islamska Republika Iran jaka, samosvjesna zemlja koja će ustrajati u obrani svoje neovisnosti. Mi smo drevni narod, kroz povijest smo se suočavali s mnogo toga, donosili smo razne odluke, mijenjali povijest, ali tiraniju i silu nikad nismo prihvaćali. Narod Irana kroz proteklih 40 godina iskusio je različite invazije i sankcije, no ponosno smo im se suprotstavili i dobro naučili kako se nositi s njima.

TELEGRAM: Kako ocjenjujete odluku Međunarodnog suda pravde u Haagu na tužbu Irana protiv SAD-a?

REZA SADEGH: Ova međunarodna institucija na jasan i vidljiv način izolirala je i osudila SAD. Međunarodni sud u Haagu u svojoj nedavnoj odluci stao je na stranu Irana, osudio je SAD te pozvao Washington na okončanje sankcija protiv iranskog naroda. Iako ove sankcije imaju utjecaja na naše gospodarstvo i naše ljude, ipak učinci nisu onakvi kako su očekivali u SAD-u. Istodobno, mnoge zemlje najavile su da neće podržati takve ilegalne, jednostrane sankcije.

TELEGRAM: Očekujete li da će Europska unija, Kina, Rusija i druge zemlje smoći snage oduprijeti se pritisku Washingtona i njegovim nastojanjima da prekinu gospodarsku suradnju s vašom državom?

REZA SADEGH: EU, Rusija, Kina i mnoge druge zemlje službeno su izrazile svoje protivljenje sankcijama SAD-a. U takvim okolnostima potpora ovih zemalja i osude kršenja međunarodnog sporazuma, pomoći će mojoj zemlji da nametnute sankcije neće imati onakav utjecaj na naše gospodarstvo kako su očekivali u Washingtonu. Američke sankcije uslijedile su nakon povlačenja SAD-a iz međunarodnog i vjerodostojnog Zajedničkog sveobuhvatnog akcijskog plana i mjera ograničavanja s Iranom koji su potpisale sve zemlje iz pregovaračke skupine, dakle, uz Obaminu administraciju, još Velika Britanija, Francuska, Rusija, Kina, Njemačka. Sadašnja američka vlada jednostrano je i ilegalno napustila i izigrala međunarodni zakon. Sada protuzakonito i silom prisiljava sve zemlje da podrže neopravdani američki akt te da se pridruže sankcijama protiv Irana. Zapravo, SAD krši međunarodni pravni sporazum koji je usvojen i odobren Rezolucijom Vijeća sigurnosti br. 2231. Logika nalaže da se europske zemlje, Kina, Rusija, Hrvatska i druge, odupru takvom diktatu te poduzmu materijalne i praktične mjere za nastavak gospodarske i trgovinske suradnje s Iranom.

TELEGRAM: SAD tvrdi da su uveli sankcije protiv vaše države jer je Iran glavni američki neprijatelj i najveći podupiratelj terorističkih skupina u svijetu.

REZA SADEGH: Optužbe da se svaka neovisna zemlja koja se suprotstavlja nasilničkom ponašanju smatra zagovornikom terorizma, potpuno je pogrešna i netočna. Nismo formirali i ne podržavamo niti jednu terorističku skupinu. Tijekom proteklih 40 godina, teroristi su prouzročili veliku štetu našem narodu. Na sreću, imamo znanja, hrabrosti i sposobnosti boriti se protiv terorista. Posljednji na listi terorističkih skupina bio je ISIL. Da Iran nije poduzeo akciju, ISIL bi toliko ojačao u Iraku da bi sve do danas nastavio sa zločinima. To je poznat i općeprihvaćen stav.

TELEGRAM: Washington konkretno tvrdi da podupirete “terorističku skupinu Hezbolaha u Libanonu”?

REZA SADEGH: Hezbollah je moćna politička skupina u Libanonu. Ujedinjeni narodi drže ih vođom nacionalnog otpora libanonskog naroda u borbi protiv invazije na svoju zemlju. Imaju puno zastupnika u parlamentu i igraju važnu ulogu u legitimnoj vladi svoje zemlje.

Borko Vukosav