Kako nam je jedna presica pokazala da se savjetnik za Agrokor u Sberbanku više boji Plenkovića nego Putina

Zašto je Maksim Poletaev ispričao novinarima da će se istraživati proces izvanredne uprave pa se onda pravio kao da se ništa nije dogodilo

Umjesto da na sebe preuzme odgovornost za izgovorene riječi na brifingu novinarima te potvrdi osnivanje tročlanog tima, izrazi javno nezadovoljstvo radom izvanredne uprave i na taj način zaštiti novinare od optužbi za širenje lažnih vijesti, gospodin Poletaev se junački povukao mucajući loše fraze.

Maksim Poletaev započeo je graditi svoju karijeru u najvećoj ruskoj banci u kolovozu 1995. Neprekidni karijerni uspon doveo ga je 2013. na mjesto prvog potpredsjednika Uprave Sberbanka. Sve je izgledalo sjajno do veljače 2017. Tada je napravio prvu ključnu pogrešku jer je odavno prezaduženom Agrokoru odobrio dodatni kredit od 100 milijuna eura i na taj način povećao ukupnu izloženost svoje banke prema posrnulom koncernu na 1,2 milijarde eura. Nažalost po njega i njegovu banku to je bila samo prva u nizu pogrešnih taktičkih odluka koje su pomogle Knighthead Capital Managementu da preuzme potpunu kontrolu nad radom izvanredne uprave.

Tako je Sberbank, iako najveći pojedinačni vjerovnik i član Privremenog vjerovničkog vijeća, bio prvih godinu dana rada izvanredne uprave praktički isključen iz procesa odlučivanja. Otvoren rat s Antom Ramljakom vođen je na pogrešnom terenu i pogrešnim oružjem. Poletaev nikada nije razumio da za razliku od Rusije u Hrvatskoj postoji neovisna javnost i kakav-takav limit u toleriranju svinjarija vladajućih. Da je Sberbank u lipnju 2017. javno prokazao svu apsurdnost i štetnost roll-up kredita i na taj način doveo u pitanje kredibilitet rada izvanredne uprave i njenih savjetnika, Maksim Poletaev ne bi izgubio svoju poziciju u banci.

Što je Maksim Poletaev u Esplanadi ispričao novinarima?

Danas je gospodin Poletaev samo savjetnik za Agrokor i Fortenovu u Sberbanku te predsjednik Upravnog odbora Fortenove kao jedan od njenih neizvršnih direktora. Njegova daljnja karijera u najvećoj ruskoj banci vezana je uz „uspješnu“ prodaju udjela u Fortenovi koje je banka stekla temeljem Nagodbe. Prva prepreka, ne samo za prodaju udjela već i za sam opstanak Fortenove, je refinanciranje roll-up kredita po bitno povoljnijim uvjetima od postojećih. Znači, ono što je Poletaev prvi put propustio učiniti u lipnju 2017., a drugi put godinu dana kasnije, mora napraviti sada i to u što kraćem roku.

Prije desetak dana gospodin Poletaev okupio je u jednom od salona zagrebačkog hotela Esplanade probranu grupu novinara. Kako to obično biva novinari su dobili uputu da mogu objaviti njegove opservacije ne imenujući svoj izvor. Tako je Jutarnji list u utorak 2. travnja objavio među ostalim da će „Uprava oformiti tročlani tim koji će analizirati sve što se događalo u posljednje dvije godine“ jer „dio novih vlasnika smatra kako je u početku rada [izvanrednog povjerenika] došlo do velikih pogrešaka koje su rezultirale prevelikim iznosom roll-up kredita, velikim kamatama te visokim troškovima za glavnog savjetnika, AlixPartners.“

Sve navedeno kao da je prepisano iz brojnih komentara neovisnih analitičara i upornih kritičara cijelog procesa izvanredne uprave u Agrokoru. Ali Maksimu Poletaevu to nije bilo dovoljno nego je još dodao da bi ta analiza „mogla dovesti do pravnih radnji ako se utvrde određene nepravilnosti u radu izvanredne uprave, […] pogotovo u mandatu Ante Ramljaka.“ Na kraju brifinga požalio se novinarima da je Sberbank uplatio zadnjih 30 milijuna eura na račun Agrokora tek nakon telefonskog poziva tadašnje potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić, te da su ponudu od 500 milijuna eura novog kredita Agrokoru pod uvjetom da Sberbank postane vlasnikom koncerna odbili i Ivica Todorić i Vlada.

Plenković sve proglasio samo još jednim napadom na na nagodbu

Krajnje je čudno da netko poput bivšeg potpredsjednika Sberbanka i današnjeg predsjednika Grupe Fortenova otkriva grupi novinara ovakve detalje. U nekim drugim okolnostima i/ili ozbiljnim državama ove indiskrecije izazvale bi pravi politički i pravni potres. U Hrvatskoj nisu zaslužile čak ni naslovnice dnevnih novina, a nakon dva dana svrstane su u „fake news“. Naime, upravo to učinio je premijer Andrej Plenković na konferenciji za medije prošlog četvrtka nakon održanog sastanka s članovima Upravnog odbora grupe Fortenova u Banskim dvorima.

Na izravno pitanje novinara je li istina da je Upravni odbor formirao tim koji treba analizirati rad izvanredne uprave Maksim Poletaev nije želio dati jasan odgovor već se izvlačio frazama kako njegova banka nije „istražna institucija“. Premijer Plenković, iako nije bio na brifingu u hotelu „Esplanade“ pa nije mogao ni znati sve što je Poletaev tamo izgovorio, olako je i autoritativno sve proglasio još jednim napadom na uspješno okončan proces nagodbe i novom lažnom viješću. Prije toga nije propustio još jednom pohvaliti rad Ante Ramljaka i Martine Dalić.

Nakon svega možemo samo zaključiti da se Maksim Poletaev daleko više boji Andreja Plenkovića nego Vladimira Putina. Jer umjesto da na sebe preuzme odgovornost za izgovorene riječi na brifingu u „Esplanadi“ te potvrdi osnivanje tročlanog tima, izrazi javno nezadovoljstvo radom izvanredne uprave i na taj način zaštiti novinare od optužbi za širenje lažnih vijesti, gospodin Poletaev se junački povukao mucajući loše fraze. Hoće li mu to pomoći da ostvari temeljni zadatak zbog kojeg je i poslan u Hrvatsku, a koji uključuje i povrat svih sto milijuna eura kredita iz veljače 2017., zasad nije jasno.

I dalje se ne zna kako je riješen problem prenašanja koncesija na zemljišta

Činjenica je da hrvatska Vlada još uvijek ima povelik utjecaj na budućnost Grupe Fortenova. To je bilo vidljivo i na samoj konferenciji za medije u Banskim dvorima na kojoj potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić nije znao objasniti na koji je način riješen problem prenašanja koncesija za korištenje 32 tisuće hektara državnog poljoprivrednog zemljišta s društava u sastavu Agrokora na novoosnovana „zrcalna“ društva u sastavu Fortenove. Budući da načelnici općina nisu do danas potpisali nove ugovore o korištenju tog zemljišta javnost valjda zaslužuje odgovore kakva je pravna osnovanost trenutnog korištenja tog zemljišta.

Poteškoće u reguliranju zakupa državnog zemljišta samo su jedna od briga Maksima Poletaeva, a za čije su uspješno rješavanje nužne blagonaklonosti lokalnih političkih i pravosudnih vlasti. Tako je krajem ožujka pravni zastupnik Agrokora Tin Dolički dostavio podnesak Trgovačkom sudu u Zagrebu koji u svom prilogu ima promemoriju na 806 strana s oznakom „Povjerljivo i tajno“ izrađenu u nizozemskom odvjetničkom društvu Houthoff. Prema toj promemoriji potrebno je izmijeniti tekst Nagodbe kako bi se uskladila aktualna „Administrativna pravila STAK-a i Administrativna pravila STAK-a priložena Nagodbi.“

Istog dana, 29. ožujka 2019., kada je zaprimio podnesak i prilog od 806 strana Trgovački sud u Zagrebu donio je Rješenje na nepune četiri strane u kojem navodi da „prima na znanje Odluku izvanrednog povjerenika od 28. ožujka 2019. i Odluku privremenog vjerovničkog vijeća od 28. ožujka 2019. kojima isti kao Nadzorna tijela ovlaštena za nadzor provedbe Nagodbe, odobravaju konačne tekstove Dodatnih provedbenih dokumenata čiji bitni sastojci odgovaraju odredbama Nagodbe.“ Ovakvu efikasnost hrvatskog pravosuđa Maksim Poletaev morao je ipak zaslužiti, među ostalim i naknadnim skakanjem u vlastita usta. Sve u nadi da je Vladimir Putin jako daleko i da nema vremena za praćenje ovakvih eskapada delegiranih predstavnika najveće državne banke.