Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: Sandro Lendler

Kako se škole pripremaju za najneizvjesniju školsku godinu? Proveli smo tjedan u 3 zagrebačke škole

Telegramovi reporteri obišli su dvije osnovne i jednu srednju školu uoči prvog dana škole

Kako se škole pripremaju za najneizvjesniju školsku godinu? Proveli smo tjedan u 3 zagrebačke škole

Telegramovi reporteri obišli su dvije osnovne i jednu srednju školu uoči prvog dana škole

FOTO: Sandro Lendler

'Moramo biti spremni na sve, fleksibilni i spremni na svakodnevne promjene. Dakle, ništa nas ne smije iznenaditi, tako bih rekla', govori nam ravnateljica dok obilazimo Osnovnu školu Jabukovac-Zagreb u koju, zbog posljedica potresa, dolaze i dodatni učenici

Dezinfekcija ruku i potplata na cipelama, obavezna zaštitna maska na licu i, po protokolu koji će svakoga jutra od ponedjeljka prolaziti svaki učenik i učitelj, ulazimo u novozagrebačku Osnovnu školu Središće. Škola je otvorena početkom godine, nova je novcata i izgleda svemirski. Ravnateljica Violeta Vragotuk vodi nas kroz hodnike i moderno opremljene učionice koje će u ponedjeljak, uz sve epidemiološke smjernice, nakon nekoliko mjeseci napuniti đaci.

Nemiješanje razrednih skupina, održavanje razmaka i higijene bit će nova, neophodna školska pravila, poput onog dosadašnjeg prema kojemu se na nastavi riječ dobiva nakon dizanja ruke. Ravnateljica nam prezentira detaljno razrađen plan kako bi se ispoštovali svi epidemiološki zahtjevi; razredi će, jedan po jedan, u školu ulaziti od 7:30 na tri ulaza – glavni i dva sporedna. Deset minuta kasnije, ulazit će sljedeće razredne skupine prema jasno utvrđenom rasporedu.

Razredi će u školu, prema rasporedu, ulaziti na tri ulaza Sandro Lendler

Neće im biti nužna druga smjena

Na ulazu – dezinfekcijska barijera kakvu smo prošli i mi, uz obavezno mjerenje temperature beskontaktnim toplomjerom. U holu škole, učenike će dočekati putokazi prema njihovim ormarićima, gdje ostavljaju svoje stvari i presvlače se u papuče. Nakon toga će s učiteljicom krenuti prema razredu u kojemu će boraviti gotovo cijeloga nastavnog dana. Mobilnost učenika kroz školu bit će svedena na minimum.

Klasičnog odmora i zvona neće biti. Neće biti ni uključivanja klimatizacijskog sustava; ravnateljica Vragotuk kaže kako će koristiti blagodat što apsolutno svaka učionica ima svoj izlaz na terasu pa će se prostorije provjetravati prirodnim putem. Učenici će, jedan po jedan, tijekom sata moći prošetati terasom ili izići van na toalet. Škola će i dalje raditi u jednoj smjeni; u novoj školskoj godini imat će 255 učenika pa nastavu i u doba pandemije mogu organizirati bez posezanja za drugom smjenom.

Svaka učionica ima svoj izlaz na terasu Sandro Lendler

Razmak među klupama

U svim razredima, učenici će u klupama biti razmaknuti najmanje metar i pol, a u višim razredima, od 5. do 8., maske će na nastavi biti obavezne. Neće ih nositi tek oni koji to ne mogu zbog zdravstvenih razloga, kao niti učenici razredne nastave. Učenici koji pohađaju produženi boravak, obroke će dobivati u razredima, a oni koji nisu u programu boravka, na ručak će u blagovaonicu po definiranom rasporedu.

S organizacijom boravka, za razliku od brojnih drugih škola, neće imati nikakvog problema. Vragotuk nam govori kako imaju sreće jer su sva tri prva razreda te po dva druga i treća razreda, ujedno i razredi boravka pa ne moraju razbijati glavu kako spojiti, odnosno razdvojiti miješane skupine boravkaša. U nastavi će, koliko je moguće, čim više koristiti blok sate, a učenici neće smjeti mijenjati mjesta u razredu.

Učionice su spremne za učenike, učiteljice su sve poslagale Sandro Lendler

Novost: soba za izolaciju

Organizacijski savršeno posložen stroj još samo čeka učenike; u učionicama razredne nastave učiteljice su već poslagale knjige i šarene papiriće s imenima malenih. Susrećemo i nekoliko učiteljica koje u svojim razredima obavljaju finalne pripreme uoči ponedjeljka. U obilasku škole, ravnateljica je posebno ponosna na prostranu sportsku dvoranu koja se jednostavno može pregraditi u dvije, a dolazimo i do sobe za izolaciju, školske novotarije kako traže epidemiološke upute.

Prostorija u kojoj će učenik, s učiteljicom, čekati dolazak roditelja Sandro Lendler

“Učenik koji tijekom nastave počne pokazivati respiratorne simptome, dobije temperaturu i ne osjeća se dobro, bit će smješten u ovu prostoriju, zajedno s učiteljem koji će dobiti masku, vizir i jednokratnu pregaču, a roditelj bi potom u 45 minuta trebao doći preuzeti dijete”, objašnjava nam protokol.

Bez obzira na sve stroge epidemiološke protokole, Vragotuk se veseli ponedjeljku i učenicima na nastavi, svjesna da njihova škola, s obzirom na sjajne infrastrukturne uvjete, gotovo savršeno može funkcionirati u skladu sa zahtjevnim epidemiološkim smjernicama.

Sandro Lendler

Potres im je u školu doveo goste

Na drugom dijelu grada, u Osnovnoj školi Jabukovac-Zagreb, nešto drukčija situacija. Ove će se školske godine morati malo stisnuti jer imaju goste, kaže nam ravnateljica Romana Šimunić Cvrtila. Naime, zbog potresa koji je znatno oštetio Osnovnu školu Miroslava Krleže, ove će godine u svojim prostorima ugostiti učenike i učitelje njihove razredne nastave, od 1. do 4. razreda.

U školi je, u petak kada smo je posjetili, sve još u finalnim pripremama. Razmještaju se klupe po razredima, spremačice čiste hodnike i razrede, u tome im pomažu i kolegice iz Krleže. I ovdje susrećemo učiteljice koje pripremaju učionice svojih razreda za dolazak učenika. Učiteljica Ivana sve je pripremila za svoj 3.B i u kratkom nam razgovoru kaže da joj je najgore ovo iščekivanje dok sve ne krene.

U ponedjeljak će, kaže, sve već biti lakše. “Samo da krenemo”, govori nam. Škola djeluje u dva povezana objekta; u jednome će nastavu održavati za svoje učenike razredne nastave, a u drugome će biti njihovi učenici predmetne nastave (od 5. do 8. razreda) i učenici razredne nastave iz Krleže. Zbog gostiju iz oštećene škole, nakon dvije godine rada u jednoj smjeni, ove će na Jabukovcu prijeći iz jedne u dvije smjene u predmetnoj nastavi.

Pleksiglas za miješani boravak

“Prešli smo na drugu smjenu, moramo susjedima pomoći, ali stvorilo je to dosta velike probleme. Morali smo dosta prostorija prenamijeniti u učionice tako da je, vjerujte, sve to bio jedan veliki zalogaj za nas”, govori nam ravnateljica Šimunić Cvrtila. I njihova je starija školska zgrada stradala u potresu iznutra, nastale su površinske pukotine i pala je žbuka pa su preko ljeta to sanirali.

Nastavu će održavati po A modelu, za koji se opredijelila i većina škola škola u Hrvatskoj. U predmetnoj nastavi učenici će nositi maske, u razrednoj ne; sljedeći tjedan čekaju postavljanje termalnih kamera na ulaz u školu, koje će im odmah signalizirati eventualnu temperaturu.

Na hodnicima je iscrtan smjer kretanja Sandro Lendler

Imaju četiri razreda boravka, a Krleža još pet pa će biti potrebno organizirati devet skupina boravka. Od toga, i Jabukovac i Krleža imaju po jedan miješani razred boravkaša. Kako bi osigurali nemiješanje skupina, a kako bi se boravak i za njih ipak održavao, obratili su se za pomoć Gradskom uredu za obrazovanje i čekaju pleksiglas kojim će razdvojiti učionicu u dvije skupine.

‘Ništa nas ne smije iznenaditi’

Školsko zvono i dalje ostaje u objektu u kojem se odvija predmetna nastava, a u dijelu gdje su učionice razredne nastave, već dvije godine nemaju zvono. “I učitelji i ja vodili smo se time da djeca imaju različite potrebe izlaska van. Primjerice, kada učitelj osjeti da je pala koncentracija i da djeci treba predah, može odmore prilagoditi njima”, objašnjava ravnateljica.

Covid-19 razredna pravila Sandro Lendler
Užine će se posluživati u razredima Sandro Lendler

Kaže da su poduzeli sve da i djecu i sebe zaštite od potencijalne zaraze. Najneizvjesnija školska godina dosad, kaže, stvara stres kod svih, i kod roditelja i kod učenika i kod njih pa svi međusobno računaju na veliku međusobnu odgovornost. “Moramo biti spremni na sve, fleksibilni i spremni na svakodnevne promjene. Dakle, ništa nas ne smije iznenaditi, tako bih rekla”, kaže Šimunić Cvrtila, uz opasku da u svakome trenutku moraju znati koga eventualno kontaktirati i, naravno, maksimalno paziti na učenike, daleko više nego prije.

Sandro Lendler

Sat vremena za dezinfekciju

Finalne pripreme tijekom tjedna smo zatekli i u II. gimnaziji u Križanićevoj ulici. Cijelo su ljeto, kaže nam ravnatelj Drago Bagić, sanirali posljedice potresa; otpalu žbuku, pukotine na zidovima. Statika zgrade, srećom, nije narušena. Kako školske prostorije dijele sa VII. gimnazijom, s kojom se svaki tjedan smjenski rotiraju, satovi će biti skraćeni na 40 minuta, nastava će ujutro počinjati u 7:55, završavati u 13:20 pa će se škola, do 14:20 kada na nastavu dolaze učenici druge gimnazije, dezinficirati.

Užurbane finalne pripreme u II. gimnaziji Sandro Lendler

Svi će učenici, kako propisuje model A nastave, nositi zaštitne maske i više neće biti kabinetne nastave, što je dosad bio slučaj s nekim predmetima, poput fizike, kemije, likovnog ili glazbenog. Jedino će se informatika održavati u informatičkoj učionici. Ravnatelj Bagić kaže da će se i ovdje truditi što više raditi po sustavu blok sati, nastavnici neće koristiti zbornicu i sve će biti podređeno što manjoj mobilnosti učenika i nastavnika. Dat će i sugestiju učenicima da hranu za užinu nose sa sobom od doma, kao i preporuku da se hodnicima kreću desnom stranom gledano u smjeru kretanja.

‘Računamo i na odgovornost učenika’

Na tjelesnom više neće biti spajanja različitih razrednih grupa, što pamte brojne generacije učenika II. gimnazije. Zvono će i dalje zvoniti za odmore, no učenike će poticati da tijekom sata koriste toalet. “Prilagođavamo se u svemu kako bismo smanjili mobilnost i miješanje, no mi nikako ne možemo utjecati na to da se učenici nakon škole druže, tu računamo na njihovu odgovornost”, govori nam ravnatelj II. gimnazije, koja u prosjeku ima 26 učenika po jednome razredu.

I srednjoškolci će nastavu slušati u jednoj učionici, sa zaštitnom maskom na licu Sandro Lendler
Terasa će sada poslužiti za sastanke Sandro Lendler

Maske za učenike i nastavnike stigle su im iz Grada, kao i dezinfekcijska sredstva. Inicijalne roditeljske sastanke na početku školske godine s roditeljima će ipak održavati uživo, koristeći prostranu terasu na južnoj strani zgrade. Terasu će, koliko će im vremenske prilike dopuštati, koristiti i za nastavničko vijeće. Prošlih su godina učenici na terasi sadili povrće, a kako se izvannastavne aktivnosti sele u online sferu (dakako, one s kojima se to može izvesti), popularna će terasa II. gimnazije sada imati nešto drukčiju namjenu. Sve je podređeno školovanju u pandemijsko doba.