Može li Grabar Kitarović preživjeti ovaj kaos u koji ju je uvalio HDZ?

Tjedan Grabar-Kitarović: Jedan korak naprijed, tri natrag, a ritam joj određuju drugi

Naposljetku, na Pantovčaku zasigurno nisu nimalo sretni tajmingom odluke Ustavnog suda u Vukovaru, niti to skrivaju u neslužbenim razgovorima. Tri godine se, naime, ne saziva sjednica Gradskog vijeća Vukovara na kojoj bi se raspravljalo o eventualnom proširenju manjinskih prava, no Ustavni sud je odlučio podsjetiti ove godine na tu obavezu. Sjednica se, pritom, mora održati u listopadu - taman usred predsjedničke kampanje.

Kad za dvadesetak dana planiraš i službeno objaviti svoju kandidaturu za drugi predsjednički mandat, burna zbivanja u stranci koja te podržava i njenoj Vladi nisu možda najpoželjniji slijed događaja. No, za Kolindu Grabar-Kitarović u samo se nekoliko dana zgusnuo cijeli niz potencijalno dalekosežnih političkih događaja na koje je mogla tek vrlo malo utjecati, a koji imaju kapaciteta značajno usmjeriti zbivanja u predsjedničkoj kampanji.

Rekonstrukcija Vlade najočitiji je primjer. Činjenica da se premijer Andrej Plenković riješio ministara koji bi mogli, kako je više puta kazao, biti percepcijski opterećujući za rad Vlade, sigurno neće odmoći predsjednici koju će podržati njegova stranka. Izvor iz HDZ-a, blizak predsjednici, smatra da je rekonstrukcija Vlade iznimno bitna za njezinu kandidaturu. “Ta priča će s ovim vikendom završiti, eventualno će se posljedice rekonstrukcije osjećati još tjedan dana, a onda će se fokus okrenuti na predsjedničke izbore”, procjenjuje.

Rekonstrukcija ili konsolidacija

Problem bi mogao biti već u petak javno otvorena nova faza sukoba za prevlast u HDZ-u. Dok Miro Kovač govori da stranci treba rekonstrukcija, Plenković tvrdi joj treba – konsolidacija. Pitanje je kako će se te razlike, koje će se u mjesecima koji slijede teško smanjivati, odraziti na šanse Grabar-Kitarović. Odnosno, hoće li se pucnjem na kandidaturu predsjednice Republike zapravo ciljati u Plenkovića. Njen poraz gadno bi umanjio njegove šanse da zadrži vlast u stranci.

Može biti i takvih stvari, smatra jedan dugogodišnji utjecajni član HDZ-a, misleći na opstrukcije, ali mašinerija stranke, tvrdi, u rukama je onoga tko ima vlast – “Plenkovića, Jandrokovića, Božinovića“, nabraja. No, ono što Kolindi Grabar-Kitarović posebno ide u korist, smatra, jest činjenica da “nikada nije postojala veća zainteresiranost premijera za njezinu pobjedu”. “Ovdje ne govorimo o ljubavi, nego o interesima, a oni su jako pogođeni”, procjenjuje izvor iz HDZ-a.

Drugi naš sugovornik blizak predsjednici, pak, vjeruje da eventualni politički sukobi u Zagrebu neće utjecati na rejting predsjednice na terenu, odakle im dolaze poruke da će ljudi kampanju odraditi punom snagom.

Referendum

No, rekonstrukcija Vlade i bitka za HDZ nisu naravno jedini potencijalni problem predsjednice Republike čija se prednost u anketama ispred, prije svih, Zorana Milanovića, Miroslava Škore i Mislava Kolakušića već nekoliko mjeseci smanjuje.

S mirovinskom reformom Grabar-Kitarović nije imala nikakve veze, ali bi možda mogla imati problema. Vrlo je lako moguće da se ključna zbivanja oko sindikalnog referenduma – saborska rasprava, odluka Ustavnog suda i eventualno sami referendum održe usred – predsjedničke kampanje. Sindikati su pritom pokazali da znaju itekako za svoj cilj iskoristiti politički trenutak – preko 700.000 potpisa za referendum o mirovinskoj reformi skupili su u vrijeme kampanje za europske izbore.

Sever: Znali su, ali su nas podcijenili

Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) prisjeća se da su večer prije izglasavanja zakona bili na razgovoru u Klubu HDZ-a (kao prethodno u drugim zastupničkim klubovima). Tada su zastupnicima HDZ-a, veli, jasno dali do znanja da sindikati – ako zakon neće biti poslan u treće čitanje – “idu po potpise”. I to u proljeće 2019. godine, u jeku priprema za europske izbore.”To su znali, ali su nas podcijenili”, kaže Sever za Telegram.

Pritom ponavlja da sindikati nisu politički instrumentalizirani te podsjeća da se nisu sindikati pridružili oporbi, nego je bilo obrnuto. “Oni su se priključili nama jer su znali da na tome mogu dobiti bodove”, ističe Sever, ocjenjujući da se na europskim izborima to i pokazalo.

Mirovinska reforma rejtinga

I sada “vladajući sve znaju”, ističe predsjednik NHS-a, a “mudra vlast bi procijenila, bez obzira na predsjedničke ili parlamentarne izbore, da je narodu lagano dosta i da očekuje referendum”. To što je Plenković imenovao novog ministra, ne znači ništa, tvrdi sindikalac, vraćanja pregovorima nema. “Ne možemo pregovarati jer bismo prevarili ljude koji su nam dali potpise. Čak i da padne Vlada i dođe neka nova, obveza ostaje”, navodi Sever. Pod ‘obveza’ misli na referendum.

I tu se čini da je predsjednica u dosta lošoj poziciji – pokuša li HDZ-ova Vlada na jesen izigrati obavezu raspisivanja referenduma, patit će rejting predsjedničke kandidatkinje HDZ-a. Isto će biti i ako se u to vrijeme održi referendum na kojem bi lako mogla pasti mirovinska reforma HDZ-ove Vlade.

Vukovarski rebus

Naposljetku, na Pantovčaku zasigurno nisu nimalo sretni tajmingom odluke Ustavnog suda u Vukovaru, niti to skrivaju u neslužbenim razgovorima. Tri godine se, naime, ne saziva sjednica Gradskog vijeća Vukovara na kojoj bi se raspravljalo o eventualnom proširenju manjinskih prava, no Ustavni sud je odlučio podsjetiti ove godine na tu obavezu. Sjednica se, pritom, mora održati u listopadu – taman usred predsjedničke kampanje.

Kolinda Grabar-Kitarović se već sastala s vukovarskim gradonačelnikom Ivanom Penavom i izrazila puno razumijevanja za njegovu poziciju, ali baš i ne jednaku empatiju prema odluci Ustavnog suda, što, primjerice, Milorad Pupovac i Zoran Milanović nisu propustili naglasiti.

No, da je predsjednica (kao što je, usput, trebala) tek suho konstatirala da se presude Ustavnog suda moraju poštivati, lako je moguće da bi se kao zaštitnik vukovarske desnice nametnuo Miroslav Škoro i tako nastavio grickati anketnu prednost Grabar-Kitarović.

Kad se, dakle, zbroje sva događanja ovog izrazito burnog tjedna, čini se da se politička pozicija Grabar-Kitarović nastavlja usložnjavati i da će se na Pantovčaku, bez obzira na optimizam njenih suradnika, naredne ankete dočekivati s dodatnom dozom zebnje.