Može li uopće Plenković smijeniti Kujundžića ili se nastavlja mrcvarenje kao s, primjerice, Kuščevićem?

Kujundžić je postao politički uteg Plenkoviću, HDZ-u i Vladi. Ostavka ministru, međutim, "ne pada na pamet".

Zagreb: Održan 6. znanstveni skup o liječenju raka prostate 16.11.2018., Zagreb - Palaca Hrvatske akademije znanosti i umjetnost. 6 znanstveni skup o lijecenju tumora raka prostate. Milan Kujundzic, ministar. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Trebala bi doista golema doza dobre volje pomnožene s neiscrpnim rezervoarom ljudske naivnosti pa da se zaključi da je s imovinom ministra zdravstva sve u redu i da je cijeli niz nepravilnosti u imovinskoj kartici tek posljedica tehničke greške. Da, eto, nema veze što mu je novac za posljednju transakciju posudio predsjednik Nadzornog odbora veledrogerije i da je kuća s bazenom u Imotskoj krajini tek nasljedstvo vrijedno malo više od 200 eura po kvadratnom metru.

Četiri dana. Toliko je prošlo u ožujku prošle godine od objave o kupnji luksuznog apartmana debelo ispod tržišne cijene do ostavke bugarske ministrice pravosuđa Tsetske Tsacheve. Od početka nevolja s nekretninama bivšeg hrvatskog ministra uprave Lovre Kuščevića do njegove ostavke lanjskog srpnja prošlo je punih dvadeset dana.

“Ostavka mi ne pada na pamet”, izdeklamirao je na današnjoj tiskovnoj konferenciji novi ministar Plenkovićeve Vlade uhvaćen u problemima s nekretninama, Milan Kujundžić. I tako već pomalo nevjerojatnu priču o nekretninama, lažima i primitivnom zastrašivanju novinarke odveo prema vodama – političkog trilera.

Epsko sljepilo

Trebala bi doista golema doza dobre volje pomnožene s neiscrpnim rezervoarom ljudske naivnosti pa da se zaključi da je s imovinom ministra zdravstva sve u redu i da je cijeli niz nepravilnosti u imovinskoj kartici tek posljedica tehničke greške. Da, eto, nema veze što mu je novac za posljednju transakciju posudio predsjednik Nadzornog odbora veledrogerije i da je kuća s bazenom u Imotskoj krajini tek nasljedstvo vrijedno malo više od 200 eura po kvadratnom metru.

Ukratko, trebalo bi epsko sljepilo za zaključak da ministar Kujundžić u ovom trenutku ne predstavlja mlinski kamen oko političkog kredibiliteta Vlade, premijera i HDZ-a, poput cijele lepeze ministara čije su se afere krenule redati s proljeća prošle godine i koji su na kraju, početkom srpnja, morali otići iz Vlade.

Kujundžićeva priča pritom se razvija brzinom od koje se vrti u glavi. Neistine koje ministar izgovara nije problem u realnom vremenu demantirati službenim dokumentima, čime rupa u koju se Kujundžić zakopava postaje sve beznadnije dublja. Samo, uz ministra koji se samozakopava, zemlju gutaju i Andrej Plenković i Vlada i HDZ.

Upitan odnos snaga

Vjerojatno je i samom premijeru već sad savršeno jasno da se Kujundžić odjednom pretvorio u ono što su mu Kuščević, Žalac, Tolušić i Goran Marić postajali tjednima, neki i mjesecima – ogroman politički uteg. Spomenuti ministri su, međutim, nakon svega podnijeli ostavke. Kujundžiću, kako je rekao, to – “ne pada na pamet”.

Plenković, naravno, ne mora čekati milost tvrdoglavog ministra i njegov papir sa zahvalom na suradnji i vlastoručnim potpisom. Premijer može jednostavno naložiti tajnici Vlade da napiše njegovo razrješenje i krenuti u potragu za nasljednikom. Samo, ta vrsta igre nije lišena političkog rizika. Da bi smijenio ministra Plenković bi morao imati minimalno 76 glasova za njegovog nasljednika. Je li predsjednik Vlade i HDZ-a siguran da bi ih se našlo toliko u saborskoj većini koja je, prije samo tri mjeseca, odbila oporbeni zahtjev za smjenom Kujundžića? Je li siguran da bi za smjenu ministra zdravstva bili i baš svi članovi vladajuće koalicije i sve frakcije HDZ-a – i to usred unutarstranačke izborne kampanje?

Nataša ex macchina

Da se očito u vrhu stranke ozbiljno premišljaju oko toga što napraviti pokazuju dvije izjave o kojima se zaziva – Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Prvo neimenovani izvor iz vrha HDZ-a za Jutarnji list, pa zatim ministar gospodarstva Darko Horvat za N1 kao jokera iz rukava u slučaju Kujundžić izvlače – Povjerenstvo Nataše Novaković. Isto onog Povjerenstvo, o ironije, s kojim su HDZ i Plenković u ratu zbog slučaja Helsinki i ne žele im dostaviti traženu dokumentaciju.

Ono što HDZ i Plenković odigravanjem na kartu Povjerenstva u ovom trenutku mogu dobiti je – vrijeme. Za odluku u slučaju Kujundžić trebat će u najbolju ruku nekoliko mjeseci, a tad će pred vratima već biti parlamentarni izbori i priča o ostavkama ministara kojima je ostalo još nekoliko tjedana mandata bit će prilično nebitna.

Vrijeme kao kletva

Samo, vrijeme je u ovakvim slučajevima, barem je to iz 2019. godine trebao naučiti Andrej Plenković, često i – kletva. Jer onaj uteg koji za sobom nosaju ozbiljnim sumnjama kompromitirani ministri ne prestaje vući prema dolje pukim prolaskom brojki na kalendaru. Politička šteta koja tim mrcvarenjem nastaje zna pritom biti i dosta jasno – mjerljiva.

Siječanj 2019. godine, naime, po anketi CRO Demoskop je HDZ dočekao s ogromnih 13 postotnih bodova više od SDP-a (29,1:16,1 posto). Ista anketa za siječanj ove godine pokazala je da je, po prvi put u četiri godine, SDP postao najjača stranka u Hrvatskoj.