Oporba nam zaista nije najvještija, ali uvlačenje predsjednice u priču oko ustavne krize pomalo je lukavo

Opozicija razmišlja o zahtjevu za prijemom na Pantovčaku oko ustavne krize zbog Kujundžića. Je li doista nezamislivo da Grabar-Kitarović stane na njihovu stranu?

Kolinda Grabar-Kitarović će uvlačenjem u ovu priču morati dobro razmisliti što joj politički više odgovara - da stane uz HDZ u njihovom kontroverznom tumačenju ustavnih rokova, ili da odluči riješiti pomaljajuću ustavnu krizu iskorištavajući svoje ovlasti, pa makar to značilo nove probleme u odnosima s HDZ-om.

Iz ovoljetnog burnog političkog sukoba, skoro pa ustavne krize, možda se može naći elegantan izlaz. Podsjetimo, problem je u žestoko sukobljenom tumačenju Ustava od strane opozicije i vladajućeg HDZ-a na pitanju sazivanja sjednice o izglasavanju povjerenja ministru zdravstva Milanu Kujundžiću.

Opozicija smatra da ustavna odredba u kojoj se kaže da se glasanje o povjerenju “mora provesti najkasnije u roku od 30 dana od dostave prijedloga Saboru” znači da se glasanje o povjerenju mora provesti najkasnije u roku od 30 dana od dostave prijedloga Saboru. HDZ, pak, drži da 30 dana iz Ustava nije tek 30 dana, već 30 dana kad ne traje saborska ustavna stanka. Dakle, oporba bi vruću sjednicu o Kujundžiću već usred ljeta, HDZ tek najesen.

Usklađeno djelovanje i stabilnost

Ustavnom sudu se neće žuriti donijeti pravorijek u ovom slučaju, održali su zadnju sjednicu, sad su na godišnjim odmorima i očito smatraju da za hitnju nema potrebe, što produbljuje sukob opozicije i vlasti oko tumačenja značenja pojma “30 dana” u Ustavu RH. Sva ta drama, dakle, može se elegantno izbjeći.

U Hrvatskoj, naime, postoji osoba čije je ustavno zaduženje da brine za “redovito i usklađeno djelovanje, te stabilnost državne vlasti” (čl. 94. Ustava RH). Ista ta osoba, po članku 79. istog dokumenta ima ustavnu mogućnost da sazove izvanrednu sjednicu Sabora. Radi se o predsjednici Republike, dakle o Kolindi Grabar-Kitarović.

Koliko traje 30 dana

Kako bi se izbjegla drama o tumačenju koliko točno traje 30 dana, odnosno kako bi se ta ustavna dvojba razriješila jednom zauvijek u mirnijoj situaciji, dok na stolu ne stoji zahtjev za glasanjem o povjerenju nekom ministru, bilo bi idealno da predsjednica Republike iskoristi svoju ovlast i sazove izvanrednu sjednicu Sabora na kojoj bi se raspravilo pitanje opoziva ministra Kujundžića.

U oporbi očito kane pogurati Grabar-Kitarović prema takvoj odluci. U razgovoru za RTL u utorak, Davor Bernardić je izjavio kako će, ako se Ustavni sud ne očituje “pozvati predsjednicu Republike koja po članku 79. Ustava ima ovlasti da sazove izvanrednu sjednicu Sabora da se to raspravi”.

Delegacija na Pantovčaku

U oporbi se, kako doznajemo, razmišlja o još jednom koraku koji bi predsjednicu mogao potaknuti na akciju i koji bi sigurno bio dobro medijski popraćen u doba godine u kojem pomalo presušuju ostala politička zbivanja. Naime, delegacija saborske opozicije bi, po toj ideji oko koje još nije postignut konačan dogovor, zatražila prijem kod Kolinde Grabar-Kitarović i na tom sastanku bi joj objasnili zbog čega smatraju da se u ovom slučaju radi o vrlo opasnom poigravanju s Ustavom.

Uključivanjem predsjednice u priču oko sazivanja izvanredne sjednice Sabora o povjerenju Kujundžiću opozicija može samo dobiti. Ako predsjednica ne ispuni njihova očekivanja, stavit će i nju na listu onih koji ignoriraju Ustav, odnosno, smatraju da “30 dana” mogu trajati duže od, pa… 30 dana.

Ako se dogodi da predsjednica iskaže razumijevanje za njihove zahtjeve i makar time potakne Ustavni sud na brže odlučivanje o ovoj temi (a kamoli ako doista sazove izvanrednu sjednicu Sabora) radilo bi se o ozbiljnom političkom razilaženju HDZ-a i kandidatkinje koju će ta stranka podržati na predsjedničkim izborima.

Dvije stvari

Kolinda Grabar-Kitarović će, pak, uvlačenjem u ovu priču morati dobro razmisliti što joj politički više odgovara – da stane uz HDZ u njihovom kontroverznom tumačenju ustavnih rokova, ili da odluči riješiti pomaljajuću ustavnu krizu iskorištavajući svoje ovlasti, pa makar to značilo nove probleme u odnosima s HDZ-om.

Iako se u ovoj dvojbi možda odluka za Grabar-Kitarović čini jednostavnom (stati uz HDZ), valja na umu imati dvije stvari. Prvo, samo s glasovima HDZ-a ona ne može doći ni blizu drugom mandatu. I drugo – Andrej Plenković i HDZ baš i nemaju drugog izbora osim čvrsto podržati Grabar-Kitarović, čak i ako bi se na pitanju sazivanja izvanredne sjednice Sabora dramatično razišli.