Premijer, barem zasad, jednostavno nema argumenata za konačni obračun s Brkićem

Narušavanje ugleda stranke koja je još na optuženičkoj klupi, a na vlasti je drže Bandić i HNS nije baš jednostavno

FOTO: PIXSELL

HDZ je, uostalom, stranka koja je na vlasti isključivo zato što im je u koaliciju poslije izbora pretrčao HNS i dio kandidata s opozicijske liste. Uostalom, HDZ je u koaliciji u Zagrebu s Milanom Bandićem, čovjekom protiv kojeg se vodi nekoliko sudskih procesa i čiji saborski zastupnici podržavaju upravo Vladu Andreja Plenkovića. A njihova zajednička većina u Gradskoj skupštini održava se upravo isto kao i ona na razini države - preletačima iz opozicije i sarkastičnim osmijehom prema volji građana izraženoj na izborima.

Za eventualni HDZ-ov udar na Milijana Brkića ne postoji niti jedno jedino obrazloženje koje bi moglo izdržati preispitivanje i najblažim argumentima.

Pa ipak, činjenica da je bezbrižno novinarima poručio kako je “živ i zdrav” nakon današnje sjednice užeg Predsjedništva stranke primljena je s nemalom količinom iznenađenja. U javnosti se, naime, na samom izlasku s uskrsnih praznika stvorila atmosfera kao da je pokretanje istraživanja protiv zamjenika predsjednika HDZ-a zbog “neovlaštenog presretanja računalnih podataka” od strane Osječkog općinskog državnog odvjetništva zapravo bio startni pucanj za politički obračun koji se trebao dogoditi jutros na Trgu žrtava fašizma.

Ritam procesa

Posljedica je to dobrim dijelom činjenice da je ritam zbivanja u medijskom svijetu, pogotovo u modernom medijskom svijetu koji vrijeme mjeri u statusima i sekundama, neusporedivo brži od ritma zbivanja političkih procesa.

Vrijeme potrebno da se prelome krupnije političke odluke i usmjere političke sudbine kao da prolazi po zakonima drugačije fizike u odnosu na ono koje dijeli dva užarena politička komentara na društvenim mrežama ili poslijepodnevne i večernje vijesti. Stoga najčešće od velikih najava svođenja računa na kraju ostanu tek manje ili više kurtoazne izjave i iščekivanje sljedećeg, naravno, presudnog dana.

Ugled HDZ-a

U ovom trenutku, pritom, za politički udar na Milijana Brkića HDZ jednostavno nema nikakvih argumenata. Osječki početak istraživanja to svakako ne može biti – barem ne u HDZ-u. Stranka je to u kojoj je nedavno za zamjenika glavnog tajnika izabran povratnik Božidar Kalmeta, protiv kojeg je u toku ne istraživanje, nego sudski proces zbog navodnog izvlačenja novca iz cestarskih poduzeća i oštećivanja ministarstva prometa.

Stranka je to koja je i sama već godinama na optuženičkoj klupi zbog Fimi medie, a u poništenoj nepravomoćnoj presudi bila je proglašena krivom zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i tvrtki. HDZ je, uostalom, stranka koja je na vlasti isključivo zato što im je u koaliciju poslije izbora pretrčao HNS i dio kandidata s opozicijske liste. Uostalom, HDZ je u koaliciji u Zagrebu s Milanom Bandićem, čovjekom protiv kojeg se vodi nekoliko sudskih procesa i čiji saborski zastupnici podržavaju upravo Vladu Andreja Plenkovića. A njihova zajednička većina u Gradskoj skupštini održava se upravo isto kao i ona na razini države – preletačima iz opozicije i sarkastičnim osmijehom prema volji građana izraženoj na izborima.

Duga procedura

U tako oblikovanoj političkoj stvarnosti tvrditi da sumnje u to da je Brkić neovlašteno čitao mailove bivše supruge i još nekih gospođa dramatično narušavaju ugled HDZ-a bilo bi doista zabavno. Ništa uvjerljivije ne bi bilo ni da se Brkića eliminira zbog neodređene izjave o tome da je “sramotno u što su pojedinci pretvorili državne institucije”.

Stoga je teško pronaći logiku u iščekivanjima da Plenković danas “odstreli” Brkića i makne ga s funkcije zamjenika predsjednika stranke i potpredsjednika Sabora, s utrtim putem za izbacivanje iz HDZ-a. Pokrenuto istraživanje Osječkog općinskog državnog odvjetništva treba se tek provesti. Pa onda Osječko općinsko državno odvjetništvo treba odlučiti ima li uopće materijala za podizanje optužnice. Pa onda će sve to skupa razmotriti sud koji će optužnicu potvrditi ili odbaciti. Tek tad – ako sud utvrdi pravomoćnost optužnice – postaju ozbiljnije tvrdnje o tome da se nanosi šteta stranci radi koje bi Brkić trebao odstupiti (a i to je, obzirom na ranije iznesene primjere, krajnje nategnuta konstrukcija).

Pouka Radeljić

Naravno, Plenković može zaključiti da ga argumenti ničim ne obvezuju. Da je on predsjednik HDZ-a i šef iznimno uspješne Vlade. Da se pod njegovom neupitnom političkom voljom stvarnost svija i topi kao plastika na visokoj temperaturi i da će on i samo on odrediti tko će biti na listi izbornoj listi za Europski parlament. Pardon, da će on i samo on odrediti nanosi li Brkić štetu stranci.

U ovoj verziji raspleta, međutim, pitanje je što Brkić zna. Rješavanje savjetnika Mate Radeljića dosta je već stajalo Kolindu Grabar-Kitarović, od priče o prijetnjama SOA-e u slastičarnici do dogovora o verbalnom nenapadanju s Aleksandrom Vučićem – a sva je prilika da će toga biti još kako se budu bližili predsjednički izbori. Iako neupitno moćan u neformalnoj vertikali vlasti na Pantovčaku, Radeljić je bio mnogo manje važan igrač od Milijana Brkića. Saznanja koja bi potonji mogao imati samo o načinu vođenja HDZ-ovih kampanja mogla bi biti vrlo opasna za stranku, a i za njenu predsjedničku kandidatkinju koja samo što nije krenula u boj za “još pet godina”. Teško da bi se, stoga, s Brkićem moglo “odigrati Sanadera”, odnosno za sadašnjeg zamjenika predsjednika HDZ-a rezervirati ulogu Pedra.

Stoga, ne bude li senzacionalnih saznanja iz domene rada istražnih tijela koja su, stječe se dojam, fokusirana na Brkića kao njemačka nogometna reprezentacija na posljednjih deset minuta utakmice, dan obračuna još nije svanuo, a kad će – ne zna se.