Plenković je najavljivao kako će riješiti žensku ravnopravnost. Kako će to izgledati s ovom Vladom?

Nakon silnih najava, žene će činiti 22 posto Vlade

Plenković je najavljivao kako će riješiti žensku ravnopravnost. Kako će to izgledati s ovom Vladom?

Nakon silnih najava, žene će činiti 22 posto Vlade

Premijer Andrej Plenković je u sobu ušao s cvijećem u rukama. Bio je lanjski Dan žena, pa je dolazak prvog čovjeka Vlade u novinarsku sobu u Banskim dvorima morao imati prikladnu scenografiju. I, jasno, nekoliko prikladnih rečenica prije sjednice Vlade. “Ravnopravnost između muškaraca i žena je temeljna vrednota našeg ustavnog poretka, ona se očituje u svakoj zajednici, prije svega uključenosti i ravnopravnosti žena u sve aspekte društvenog života”, govorio je Plenković, istaknuvši kako njegova Vlada promiče ekonomska i društvena prava žena.

Posebno se zahvalio i ženama angažiranim u politici te dodao: “Mislim da broj i aktivnost žena u svim društvima mora biti jednaka muškarcima, a osobito na rukovodećim položajima. To su one zadaće koje ostaju pred svima nama”. Šesnaest mjeseci kasnije Plenković će, ne bude li promjena u posljednji tren, Saboru predložiti na izglasavanje Vladu koju će činiti četiri žene i četrnaest muškaraca (premijer, 12 ministara i potpredsjednik Vlade Boris Milošević).

Zarobljene na brojci – četiri

Nikolina Brnjac, Nataša Tramišak, Marija Vučković i Nina Obuljen Koržinek čine tako uobičajenu žensku kvotu od četiri ministrice u hrvatskim Vlada u ovom stoljeću, bez obzira koliko Vlade imale članova. Osim Tihomira Oreškovića (tri ministrice) koji je ionako bio iznimka u svakom smislu, od nepisanog pravila o četiri ministrice odstupio je upravo Plenković koji je nakon izbacivanja Mosta 2017. godine u redizajniranoj koaliciji imao čak šest ministrica (i 15 muških članova Vlade).

No, ni taj sitni koračić prema većoj rodnoj ravnopravnosti na samom državnom vrhu nije dugo potrajao, prošlog ljeta, tek koji mjesec nakon lijepih riječi o broju i aktivnosti žena na rukovodećim položajima, Plenković je osvježio svoju Vladu tako da je broj ministrica opet spao na uobičajene – četiri (Mariju Pejčinović Burić i Gabrijelu Žalac zamijenili su ministri).

Najveći postotak žena u Vladi imao je Sanader

Ovako je izgledao broj žena u hrvatskim Vladama od 2000. godine:

– Vlada Ivice Račana, 2000. godina: 4 žene, 18 muškaraca (18,8% žena),
– Vlada Ive Sanadera, 2003. godina: 4 žene, 11 muškaraca (36,4%),
– Vlada Ive Sanadera, 2007. godina: 4 žene, 14 muškaraca (22,2%),
– Vlada Jadranke Kosor, 2009. godina: 4 žene, 17 muškaraca (19,1%),
– Vlada Zorana Milanovića, 2011. godina: 4 žene, 18 muškaraca (18,8 %),
– Vlada Tihomira Oreškovića, 2016. godina: 3 žene, 20 muškaraca (13%),
– Vlada Andreja Plenkovića (s Mostom), 2016. godina: 4 žene, 17 muškaraca (19%),
– Vlada Andreja Plenkovića (s HNS-om), 2017. godina: 6 žena, 15 muškaraca (28,6%),
– Vlada Andreja Plenkovića, 2020. godina: 4 žene, 14 muškaraca (22,2%).

“Zadaće koje ostaju pred svima nama”, a o kojima je govorio Plenković u ožujku 2019. godine, tako ostaju doslovno na istom mjestu – u budućnosti. Valjda na njih mandatar ili mandatarka 2024. godine neće odgovoriti poput Plenkovića i njegovih prethodnika – tek prigodnim buketom cvijeća i izjava za prvi sljedeći Dan žena.