Plenković, jedina efektivna obrana od proustaške desnice, počeo se raspadati. Što nije dobro za Hrvatsku

Evo zašto je ovo bio najgori tjedan u političkoj karijeri Andreja Plenkovića

Premijer je ovoga tjedna javnosti pokazao sve svoje slabosti: od nesposobnosti da provede ključne reforme, preko iznuđene pomirljivosti prema radikalno desnom krilu stranke, preko ovisnosti o Bandićevim ucjenama, do uistinu sumanutog prijedloga da Lovro Kuščević uđe u saborski Odbor za zakonodavstvo.

Ovo je bio najgori tjedan u političkoj karijeri Andreja Plenkovića. Gori čak i od tjedna u kojem je njegova Vlada zavisila od jednog ili dva kupljena glasa u Saboru, ili od nedjeljne noći kad se bio suočio s vrlo lošim rezultatima Hrvatske demokratske zajednice na europskim izborima.

Evo zašto je ovo bio najgori tjedan u političkoj karijeri Andreja Plenkovića.

Prvo, Plenković je morao odustati od mirovinske reforme, jednog od rijetkih zaista korisnih projekata njegove Vlade. Koliko god to zvuči nepopularno, Vlada jest bila u pravu kad je pokušala produžiti obavezni radni vijek do 67 godine, jer ljudi žive dulje, pa je logično da dulje rade, i jer je sadašnji hrvatski mirovinski sustav neodrživ.

Je li premijer lagao?

Plenković je, dakle, bio prisiljen, u strahu od poraza na sindikalnom referendumu i posljedica tog poraza na rezultate predsjedničkih i parlamentarnih izbora, odustati od strateškog reformskog projekta. Uz to, Plenković je poslije odustajanja od mirovinske reforme dodatno izgubio na vjerodostojnosti, jer se sad cijela hrvatska javnost zeza s Vladinom donedavnom tvrdnjom da bi prihvaćanje sindikalnih zahtjeva osiromašilo Hrvatsku za 45 milijardi kuna, pa se svi, normalno, pitaju je li Plenković upravo osiromašio Hrvatsku za 45 milijardi, ili je mjesecima namjerno lagao.

Drugo, istaknuti predstavnici HDZ-ove radikalne desnice, poput vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave, opalili su žestok šamar Plenkovićevoj Vladi, tvrdeći da ih je stid hrvatskih državnih institucija. Još je gore što je HINA, poslije sinoćnjeg sastanka Plenkovića i Penave u Vinkovcima, izvijestila kako su se obojica složila da među njima nema nesuglasica. Ako između Plenkovića i Penave nema nesuglasica, znači li to da i predsjednik Vlade misli kako su hrvatske državne institucije sramotne?

Ovisan o Milanu Bandiću

Treće, jučer je Milan Bandić, za svojih dvanaestak marionetskih zastupnika, na sat vremena blokirao rad Sabora, čime je i Andreju Plenkoviću i cijeloj hrvatskoj javnosti pokazao da HDZ zapravo ne raspolaže sa saborskom većinom, nego da ovisi o zahtjevima tipa kojem se upravo sudi za prilično teška kriminalna djela. Što je vrlo loše za vjerodostojnost premijera Plenkovića.

I četvrto, HDZ je predložio Lovru Kuščevića za člana Odbora za zakonodavstvo. Istog onog Lovru Kuščevića kojem je nedavno ukinut zastupnički imunitet, kako bi ga Uskok mogao istraživati.

E sada, zaista se morate početi raspadati, ili morate potpuno prezirati svoje birače, da čovjeka kojeg se upravo istražuje zbog dosta teške korupcije rehabilitirate imenovanjem u parlamentarni odbor. Ovaj neobično autodestruktivni prijedlog govori kako je Andrej Plenković izgubio kontrolu. Što još gore utječe na Plenkovićevu vjerodostojnost.

Da je stanje u HDZ-u kompaktno, Andrej Plenković mogao bi hladno ignorirati sve moguće negativne javne reakcije, te se osloniti na čvrstu stranačku mašinu, koja je kadra dobiti skoro svake izbore. No, budući da dobar dio HDZ-a smatra Plenkoviće svojim neprijateljem (što se lako vidi pratimo li radikalne desne medije), Andrej Plenković ne može računati na čvrst, ujedinjeni HDZ. Što znači da je premijer snažnije nego prije izložen javnom mišljenju, te da njegova politička sudbina zavisi i od onih glasova, koji nisu povezani s HDZ-ovom stranačkom disciplinom.

Gubi i kontrolu i moć

A premijer je ovoga tjedna javnosti pokazao sve svoje slabosti: od nesposobnosti da provede ključne reforme, preko iznuđene pomirljivosti prema radikalno desnom krilu stranke, preko ovisnosti o Bandićevim ucjenama, do uistinu sumanutog prijedloga da Lovro Kuščević uđe u saborski Odbor za zakonodavstvo.

Andrej Plenković upravo gubi i kontrolu i moć. Što nije dobro za Hrvatsku. Nikad nismo podržavali Plenkovića. Jasno je kako se on održao na vlasti zahvaljujući političkoj korupciji u parlamentu.

Međutim, u sadašnjoj političkoj konstelaciji u Hrvatskoj, prije idućih parlamentarnih izbora, Andrej Plenković jedina je preostala efektivna obrana od radikalne, proustaške desnice, i kad je riječ o vladajućoj stranci, i kad je riječ o većem dijelu hrvatskog javnog i političkog prostora.