Političari u kampanji uvijek pričaju ludorije, ali baš su se razmahali. Kako je politiku preuzeo jeftini populizam?

Hrvatskom se valja festival praznih obećanja, od povišenja plaća do provođenja svih reformi u tri mjeseca

Na osnovu kratkog pregleda dijela opsežnih ludorija koje su se samo dosad mogle čuti u predizbornoj kampanji, čovjek bi lako mogao zaključiti da je sva sreća da Hrvatska ima premijera kojemu je borba protiv populizma, kako je sam skromno priznao, jedna od najprioritetnijih zadaća. Plenković antipopulist će spriječiti Hrvatsku da potone u močvaru fejk njuza, opsjenarskih političkih trikova i ruganja zdravom razumu i dobrom ukusu hrvatskih birača.

Ubrzavanje ritma predizborne kampanje redovno pred javnost baca najprozirnije političke trikove, jeftine spinove skupih PR čarobnjaka i otužni populistički treš. Ipak, ovaj put kao da je sve skupa otišlo za nekoliko oktava naviše pa se čini da su piskutave političke bedastoće ove sezone urodile rekordnije od brojki turista iz daleke i prijateljske Azije.

Dakle, Bernardić. Unatoč vidljivom trudu, predsjednik SDP-a nije ni izbliza hrvatski šampion jeftinih i dobro zvučećih predizbornih obećanja, ali ipak ovdje zaslužuje kratko spominjanje zbog minimalca od 4.000 kuna za koji se zalaže SDP. Čekamo ustreptalo kad će predsjednik SDP-a oko te brojke objasniti nekoliko detaljčića – recimo, zašto baš 4.000? Zašto ne 4.008 kuna? 4.500? Pet?

Još važnije – kako predsjednik SDP-a misli financirati ovakvo povećanje minimalca ako dođe na vlast? Kome uzeti novac, kako, koliko i zašto? Umjesto konkretnih izračuna, Bernardić zasad, očekivano, nudi priču o hrvatskoj sirotinji i Plenkovićevoj operacionalizaciji Tuđmanove ideje o 200 bogatih obitelji.

Posavec na nogama

Nije daleko ni gospodin iz vladajuće koalicije, Matija Posavec. Nositelj liste HNS-a za europske izbore zna što je jedina prava reforma. I to je saznanje, hura, podijelio s hrvatskom javnošću – da što više ljudi ima plaću višu od 7.500 kuna. Opet – zašto 7.500? Zašto ne osam? Deset? Zašto ne 7.361 kunu? Kako do tolike plaće?

E, na ovo posljednje možda i postoji odgovor. U spotu HNS-a za europske izbore Posavec demonstrativno baca – stolicu. Jer u Europskom parlamentu ne misli sjediti, nego raditi. Eto plana za to kako da većina građanki i građana Hrvatske ima plaću višu od 7.500 kuna. Dosta je da Posavec stoji na nogama.

Kolakušićevih devedeset

Jedno od klasičnih obilježja populizma je da se njime šire neutemeljeni strahovi – jasno, u vlastitu političku korist. E pa, dok ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić ne predstavi studiju na osnovu koje su eksperti iz njegovog resora zaključili da bi uspjeh sindikalnog referenduma značio rupu od (dodatnih) 45 milijardi kuna, ovakvo plašenje nižim mirovinama i(li) novim zaduženjima ima se smatrati jednim od klasičnijih primjera populizma.

Jedan od novih igrača na političkoj sceni, sudac (e sad, kako je moguće da je čovjek u isto vrijeme i sudac i političar, to je pitanje za pravosudne autoritete) Mislav Kolakušić je po svemu što je dosad prikazao velika mlada nada populizma. Evo… “Obvezujem se da ću u roku od 90 dana provesti sve potrebne reforme, i to bez ikakvih zadrški ili bilo kakvog kompromisa prema bilo kome”, kazao je nedavno Kolakušić. Devedeset dana? Sve potrebne reforme? Koje to? Kako bi ih proveo? Zašto baš 90 dana? Zašto ne 120? 30? Devet?

Sablja, narodna nošnja i krokanti

Na kraju ovog kratkog pregleda dijela opsežnih ludorija koje su se samo dosad mogle čuti u predizbornoj kampanji, čovjek bi lako mogao zaključiti da je sva sreća da Hrvatska ima premijera kojemu je borba protiv populizma, kako je sam skromno priznao, jedna od najprioritetnijih zadaća. Plenković antipopulist će spriječiti Hrvatsku da potone u močvaru fejk njuza, opsjenarskih političkih trikova i ruganja zdravom razumu i dobrom ukusu hrvatskih birača.

Plenković, čija je kandidatkinja za predsjednicu Republike Kolinda Grabar-Kitarović ovog tjedna na Susku u narodnoj nošnji sabljom presjekla tortu od krokanata. Iako su je, kako vele novinski izvještaji, upozoravali da takvu tortu zbog specifične teksture i arhitekture malo tko uspije i zarezati, predsjednica ju je prepolovila jednim potezom.