Predsjednica bi trebala izgledati nervozno. Izbori sve više izgledaju kao nesreća koja se treba dogoditi

Trinaest mjeseci pred izbore Josipović je bio najpozitivniji za 38,1 posto birača. Grabar-Kitarović je najpozitivnija za 19,4 posto

FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Predsjednički izbori održat će se vjerojatno za trinaest mjeseci. A predsjednica, gledajući ankete, nema razloga za nirvanu. Da stvar bude gora, u pomalo spektakularnoj epizodi, njena bivša stranka, koja bi je trebala podržati i na narednim izborima  je - službeno i javno - trola zbog loših rezultata posljednje ankete.

“Jel’ vam izgledam nervozno?”, pitala je neki dan novinare predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović referirajući se na izjave iz ministarstva vanjskih i europskih poslova da s Pantovčaka dolazi nervoza.

I doista, u tom trenutku, sa širokim osmijehom, predsjednica Republike je, makar naizgled, djelovala prilično relaksirano. Dan prije, međutim, njeno lice, dikcija i, u krajnjoj liniji, agresivno posezanje za novinarskim mikrofonom bili su skoro tehnički precizno nacrtana skica jednog od zadnjih stadija nervoze. Obzirom na sve što se događa u posljednje vrijeme bilo bi logično, čak i zdravo da na Pantovčaku ipak stanuje nervoza. I to ne mala.

Ništa od rutinskog marša

Predsjednički izbori održat će se vjerojatno za trinaest mjeseci. A predsjednica, gledajući ankete, nema razloga za nirvanu. Uznemirujuće brojke, pak, valja pomnožiti sa sve češćim prepucavanjem između Kolinde Grabar-Kitarović i Vlade, odnosno, najjače stranke u Hrvatskoj, čiji je kandidat bila pobjedničke 2015. godine.

Da stvar bude gora, u pomalo spektakularnoj epizodi, njena bivša stranka, koja bi je trebala podržati i na narednim izborima je – službeno i javno – trola zbog loših rezultata posljednje ankete.

U ovom trenutku u vremenu, predsjednička kampanja Kolinde Grabar-Kitarović za drugi mandat, počinje podsjećati na nesreću koja se treba dogoditi – a dugo se činilo da će se raditi tek o rutinskom maršu na novih pet godina.

Pozitivac i gubitnik

Doduše, nije ovo nepoznata situacija za Hrvatsku. Predsjednik Republike Ivo Josipović je trinaest mjeseci pred izbore za svoj drugi mandat, u studenom 2013. godine, izgledao daleko bolje od sigurne oklade.

Čovjek je, po istom redovnom istraživanju radi kojeg se sad u HDZ-u ismijavaju sa svojom predsjednicom Republike, bio pozitivan za 77,3 posto ispitanika, dok ga je 38,1 posto doživljavalo najpozitivnijim političarom u zemlji. To nije bila samo većina, čak ni dvotrećinska većina, Josipović je bio pozitivac za više od tri četvrtine ispitanika, a skoro 40 posto ga je smatralo i najboljim političarom.

Kolindu Grabar-Kitarović trinaest mjeseci pred izbore najpozitivnom doživljava 19,4 posto ispitanih. Manje od jedne petine i upola manje nego Josipovića u isto vrijeme pred prošle izbore. Koje je Josipović izgubio.

Marakeški podsmijeh

Pritom je predsjednica na slučaju Marakeškog dogovora sama otvorila vrata novom žestokom sukobu s Vladom, koja, iz nekog razloga, ne želi u dva mjeseca u potpunosti promijeniti vlastiti stav prema tom dokumentu – što je napravila Grabar-Kitarović.

Podsmijeh koji je pritom dobila od stranke sa svih službenih internetskih kanala nije nimalo bezazlen. Jer, iako se u medije požurilo neslužbeno pustiti kako vrh stranke nije konzultiran oko objava kojima se napada Grabar-Kitarović, nitko se od njih dosad nije i službeno ogradio, a ocjene o “marakeškoj avanturi” zbog koje je predsjednica izgubila četvrtinu pristaša, te poukama za nju i njene savjetnike su i dalje na svim službenim kanalima stranke.

Nakon svega je – čak i da u narednih 13 mjeseci između “dva brda” zavlada savršena idila – jako teško zamisliti da moćna HDZ-ova stranačka infrastruktura svim srcem odradi kampanju za drugi mandat aktualne predsjednice. Štoviše, kako se stvari razvijaju, više nije toliko heretički zamisliti i mogućnost da se HDZ ipak odluči za podršku nekom drugom kandidatu ili kandidatkinji.

Hebrangovo iskustvo

I dalje je, nema sumnje, Kolinda Grabar-Kitarović uvjerljivo najvjerojatnija kao izbor za HDZ-ovu kandidatkinju za Pantovčak, ali nakon svega je očito da će ta potpora biti prilično mlačna, a možda i hladnija od toga.

Uostalom, nešto o tome predsjednicu može vjerojatno poučiti Andrija Hebrang, službeni kandidat HDZ-a za predsjednika Republike 2009. godine, kojem su odjednom kao protukandidati na sličnom biračkom tijelu iskrsnuli Dragan Primorac, Nadan Vidošević i Milan Bandić. Hebrang nije ušao ni u drugi krug.

Stoga je savršeno nebitno izgleda li predsjednica Republike nervozno novinarima (izgleda) ili ministrici vanjskih i europskih poslova. Kolinda Grabar-Kitarović bi, želi li ostati ikakav politički faktor, trebala početi žurno zakapati ratne sjekire s onima čija će joj podrška nužno trebati. Ukoliko, jasno, za to nije prekasno. I ukoliko se ne radi o nekom širem planu, kojemu krajnji cilj nije Pantovčak, nego opći i odsudni za dušu stranke i prevlast nad HDZ-om.