Predsjednica je danas ušla u javni obračun s Vladom. Što nam govori žestina njezinog napada?

Više nema nikakve sumnje da su afere oko Agrokora, s jedne, i Vase Brkića s druge strane, rezultirale ratom na najvišim razinama

“Neka institucije rade svoj posao do kraja” tu je samo otužna mantra koju hrvatski političari ponavljaju poput, što bi reklo “Zabranjeno pušenje”, “pjesnika koji ne vjeruje u vlastite stihove”. A rasplet ove bitke u i oko HDZ-a građani će gotovo sigurno promatrati kroz izvaninstitucionalne metode političkog sukoba. Kao i dosad.

Ovo je već javni obračun na najvišoj političkoj razini.

I dalje se tek može špekulirati jesu li mailovi iz afere Hotmail pušteni u javnost kako bi se naškodilo Andreju Plenkoviću, te je li kao uzvratni udarac iskorištena afera SMS i sve ostalo što se više ili manje direktno vezuje za navodne grijehe Milijana Brkića.

Ono oko čega, međutim, uopće više nema sumnje nakon današnjeg istupa predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović je da je sve skupa rezultiralo novim otvorenim ratom Pantovčaka i Vlade.

Nervoza

Ratom koji je buknuo u danu u kojem su objavljene sumnje da se afera SMS povezuje s predsjedničinim savjetnikom za obranu i nacionalnu sigurnost Vladom Galićem (objavio Nacional, uz dodatak na naslovnici “ona je zbog toga sve nervoznija”), N1 televizija objavila je nove mailove koje je Martina Dalić dan prije sjednice Vlade na kojoj je prihvaćen lex Agrokor izmjenjivala s grupom Borg.

U prvom slučaju se tvrdi da istražitelje zanima kakve je poslove predsjedničin savjetnik Galić dogovarao s Franjom Vargom i Brkićem prije četiri-pet godina dok je radio u HDZ-u, a u drugom se daju dodatni detalji o tome kako su, između ostalog, zakonske izmjene omogućile da članovi grupe Borg zaposjednu lukrativne savjetničke funkcije u Agrokoru.

Kontriranje

Objavu novih mailova je prvo kao bitnu rutinski otklonio ministar uprave Lovro Kuščević. “Lex Agrokor je, Bogu hvala, zatvorena tema i zatvorila se na način da se spasilo desetke tisuća radnih mjesta. Sve nove mailove, prave i lažne, doživljavam kao recikliranje te davno potrošene i zatvorene teme”, kazao je Kuščević, koji je inače i politički tajnik HDZ-a, stranke za koju je jučer rekao da je “najopuštenija u Hrvatskoj”.

Nisu se, međutim, pikseli na toj Kuščevićevoj izjavi još pošteno ni zagrijali, a “opuštenost HDZ-a” (usput, stranke koja još čeka presudu u slučaju Fimi medije) se našla na dosta velikoj kušnji. “Nažalost, cijela afera Hotmail nije zatvorena”, izjavila je predsjednica Republike, indirektno, ali ne pretjerano suptilno kontrirajući upravo izjavi političkog tajnika HDZ-a.

Ukazala je i na temeljnu razliku između afere SMS i Agrokora – a ta je da je u potonjem slučaju skupina državnih dužnosnika ugrozila nacionalnu sigurnost jer se “nisu koristile institucije i nisu korištena primjerena sredstva komunikacije”.

Sve, samo ne reforme

Iako su kasnija novinarska pitanja otišla na neke druge aktualnosti, predsjednica se odjednom, opet ne potpuno direktno, ali više nego potpuno bolno, obrecnula na Vladu. Odgovarajući na pitanje o tome hoće li se kandidirati za još jedan mandat, kazala je kako je ova godina bez izbora trebala biti posvećena reformama, a potrošena je na afere i spekulacije o izborima.

Valja, dakle, rezimirati. Predsjednica je u nekoliko rečenica Vladi poručila da je spiskala godinu koja je trebala biti posvećena reformama i da afera Hotmail koja je i dale trn u cipeli Plenkoviću nije zaključena, ma što najopuštenija stranka u Hrvatskoj mislila o tome.

Zabranjeno pušenje

Žestina istupa predsjednice, koja je u posljednje vrijeme bila pronašla određeni, makar javni sklad u odnosima sa strankom koja ju je kandidirala za Pantovčak prije četiri godine, nesumnjivo pokazuje da ju je zapekla priča o mogućem širenju afere SMS na njenog savjetnika. I koga za to krivi.

“Neka institucije rade svoj posao do kraja” tu je samo otužna mantra koju hrvatski političari ponavljaju poput, što bi reklo “Zabranjeno pušenje”, “pjesnika koji ne vjeruje u vlastite stihove”. A rasplet ove bitke u i oko HDZ-a građani će gotovo sigurno promatrati kroz izvaninstitucionalne metode političkog sukoba. Kao i dosad.