Predsjednik i premijer trebaju zajedno raditi na demontaži korupcije. Umjesto toga jedan vrijeđa, drugi zaobilazi istinu

Metoda presicom na presicu i uvredom na uvredu ne podsjeća na ozbiljne državnike

08.09.2020., Varazdin - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic i predsjednik RH Zoran Milanovic prisustvovali su svecanoj sjednici Varazdinske zupanije. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Naravno da su potezi i predsjednika i premijera uglavnom neopravdani, osim ako se ne otkrije da ova gadna konfrontacija ima puno dublju, javnosti još nepoznatu a zapravo supstancijalnu pozadinu

Naravno da je rat između Pantovčaka i Banskih dvora potpuno besmislen. Naravno da ova razina sukoba između Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića kompromitira najvažnije državne institucije u Hrvatskoj. Naravno da su potezi i predsjednika i premijera uglavnom neopravdani, osim ako se ne otkrije da ova gadna konfrontacija ima puno dublju, javnosti još nepoznatu a zapravo supstancijalnu pozadinu.

Naravno da metoda presicom na presicu i uvredom na uvredu ne podsjeća na ozbiljne državnike, nego na profesionalne boksače uoči meča za neku važnu titulu, s tim da ovdje nema Mohammeda Alija. Ali, i u ovom se kaosu, koji nam sasvim malo svraća pažnju sa strašnih vijesti o koroni, razabire se stanoviti sustav, koji ne ide u Milanovićevu korist, no još više šteti Plenkoviću.

Plenkovićev problem gori od Milanovićevog

Zoran Milanović, naime, očigledno vrijeđa. Pritom ne mislimo samo na ekscentrične izraze, od plamenog jazavca do low lifea, kakve predsjednik Republike ne smije koristiti, nego još više na često Milanovićevo govorenje o Plenkovićevu privatnom životu, što jest karakteristično za izborne kampanje, ali je neprimjereno sadašnjoj situaciji.

Međutim, Plenkovićev problem u ovom tužnom političkom realityju puno je gori. Premijer prečesto laže. Evo tri primjera. Predsjednik Vlade optužio je predsjednika Republike da je izjavom o koroni kao karijesu poništio Vladine napore u borbi protiv epidemije. Ta je izjava svakako nezgrapna, ali marginalna.

Korona i radikalizacija

Građani vjerojatno bolje pamte televizijski prijenos najvećeg korona partyja u Hrvatskoj: proslave pobjede HDZ-a na parlamentarnim izborima gdje se cijelo vodstvo vladajuće stranke zabavljalo bez maski i bez distance. Tom su prigodom građani vidjeli da se svi pripadnici vodstva HDZ-a i Vlade javno ne drže protuepidemijskih mjera, pa ako ne moraju oni, zašto bi morao bilo tko drugi.

Drugo, predsjednik Vlade stalno ponavlja da je predsjednik Republike radikalizirao javnost. Svi se, međutim, sjećamo da je Milanović, još kao premijer, bio glavna meta šatoraškog pokreta, koji je uveo nasilje u hrvatski politički život. A iza šatoraškog pokreta javno je stajalo ondašnje vodstvo HDZ-a. Prema tome, ne samo da je Plenkovićeva tvrdnja kako je Milanović odgovoran za političku radikalizaciju netočna, nego doista i posve besmislena.

Plenković iza glavnog junaka afere Janaf

I treće, Plenković često, pa i jučer, pokušava prebaciti dio odgovornosti za aferu JANAF na Milanovića. Mali je problem u tome što je Plenkovićeva Vlada prije izbijanja afere, a u vrijeme trajanja istrage, potvrdila Dragana Kovačevića kao predsjednika Uprave JANAFA. Iza glavnog junaka afere JANAF stao je, dakle, sam premijer.

Sve ovo što se sad događa između Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića jako šteti Hrvatskoj. Plenković i Milanović trebali bi, zapravo, zajedno raditi na demontaži korupcijsko političkog i obavještajnog podzemlja, koje na brojnim razinama još ima velik utjecaj na funkcioniranje ove države i društva.