Prema svemu što se događa ovih dana, branitelji pripremaju novi šator. Ovaj put za premijera Plenkovića

Braniteljske udruge traže saborsku diferencijaciju na Pupovcu i podržavaju ulični prosvjed u Vukovaru - zvuči poznato?

FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Pupovca se, istina, napada sa apsurdnom zadrškom od pet tjedana, ali braniteljske udruge u istom dahu iskazuju podršku vukovarskom gradonačelniku Ivanu Penavi koji je odjednom najavio vukovarski prosvjed u listopadu zbog neprocesuiranja ratnih zločina u tom gradu. Ratnih zločina koji su počinjeni prije 27 godina.

Bio je prosinac 2014. godine. Izborna 2015.-a tek što nije svanula, a šator pred zgradom ministarstva branitelja bio je relativno nova pojava (prosvjed je počeo dva mjeseca ranije). “Došli smo vas pozdraviti i podržati u ime delegacije HDZ-a u Europskoj pučkoj stranci i Europskom parlamentu”, kazivao je pod platnom prosvjedničkog šatora europarlamentarac iz tada najjače oporbene stranke.

Danas je Andrej Plenković hrvatski premijer na polovici svog mandata. I danas mu je “šator”, praktički, došao pod prozor.

Puhanje u zastavu

Dvije važne braniteljske organizacije, Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi i Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata održale su tiskovnu konferenciju na kojoj su zatražili da se sazove tematska sjednica Hrvatskog sabora na kojoj bi se svi saborski zastupnici očitovali o ponašanju – Milorada Pupovca.

Zamjeraju mu što je na Dan domovinske zahvalnosti, dakle prije više od pet tjedana, bio u Bačkoj Palanci na skupu na kojem je Aleksandar Vučić o Hrvatskoj govorio u krajnje negativnom tonu.

Zanimljivo, na tiskovnoj konferenciji je govorio i saborski zastupnik HDZ-a Stevo Culej, koji je podržao takvu tematsku sjednicu, uz komentar: “Slažem se i podržavam, pa da se vidi tko puše u koju zastavu”.

Milorad Pupovac je, podsjetimo, saborski zastupnik i predsjednik SDSS-a, stranke koja čini vladajuću koaliciju. Dvije udruge koje traže saborsku diferencijaciju na pitanju Pupovca su, podsjetimo, uz HVIDR-u bile vrlo važni akteri u braniteljskom prosvjedu koji je počeo u listopadu 2014. godine i trajao 555 dana.

Vrijeme i lijevi centar

Vrijeme je u cijeloj ovoj priči neobično važno. Pupovca se, istina, napada s apsurdnom zadrškom od pet tjedana, ali se ista tiskovna konferencija iskoristila i za iskazivanje podrške vukovarskom gradonačelniku Ivanu Penavi koji je odjednom najavio vukovarski prosvjed u listopadu zbog neprocesuiranja ratnih zločina u tom gradu. Ratnih zločina koji su počinjeni prije 27 godina.

Štoviše, Penava je zatražio i “jasno postavljanje rokova” institucijama koje bi se trebale baviti istragama tih zločina, koje bi “ili trebale procesuirati odgovorne za zločine na svim razinama ili svoje mjesto ustupiti onima koji su to kadri učiniti”.

Među tim institucijama su i dva ministarstva, pravosuđa i unutarnjih poslova. Koje vode HDZ-ovi ministri, Dražen Bošnjaković i Davor Božinović. Penavina objava je, pak, kad smo već kod tajminga, došla nekoliko dana nakon što je iz stranke isključen Darko Milinović, koji proziva Plenkovića da je stranku odveo na lijevi centar.

Rado viđen gost

I tako, detalj po detalj, tajming po tajming, slaže se, poput šatorskih krila, slika sve većeg pritiska unutar i izvanstranačke (vukovarski prosvjed danas je podržala i udruga “U ime obitelji”) desnice na predsjednika Vlade i njegovu koaliciju.

Plenković, pritom, ne može tek tako jednostavno “odsjeći” Penavu kako je to napravio s Milinovićem, jer su ipak u pitanju stvari najvišeg emocionalnog uloga i jer bi, uostalom, izbacivanje Penave iz HDZ-a zbog inzistiranja na istragama ratnih zločina, vjerojatno samo dodatno omasovilo najavljeno prosvjedno listopadsko okupljanje u gradu prema kojem, čini se, vode svi politički putevi ove jeseni.

Jer, podsjetimo, mjesec dana nakon prosvjeda u Vukovaru će se obilježiti 27. godišnjica stradanja. U ovom trenutku je jako teško zamisliti da će se Plenković tamo osjećati kao rado viđen gost. Kao onomad, u jesen 2014. godine, u šatoru pred Savskom 66.