Premijer je genijalan: ruga se Petrovu jer od EU želi odštetu zbog iseljavanja. Samo, on i HDZ traže istu stvar

Kako je Andrej Plenković iskoristio tragičnu neinformiranost javnosti

26.09.2016., Zagreb - U sjedistu HDZ-a nakon treceg kruga pregovora o formiranju Vlade izmedju HDZ-a i MOST-a celnici stranaka Bozo Petrov i Andrej Plenkovic dali su izjave okupljenim medijima. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Prije neka dva tjedna domaća se javnost dobro zabavljala s Božom Petrovom. Odnosno, njegovom idejom koju je iznio u razgovoru za Novi list o tome da EU plaća odštetu Hrvatskoj zbog iseljavanja. “Bilo bi pravedno da se zbog toga obešteti Hrvatska tako da joj se daju dodatna sredstva kojima bi joj se omogućilo da zaustavi odlazak mladih”, argumentirao je Petrov. Ha, ha, Božo traži odštetu od EU, odjekivalo je sa svih strana. Ali...

Nikad nije bilo lakše nego danas prodati laž kao činjenicu, spin kao informaciju, rog pod svijeću. Eksplozija internetskih komunikacija ponudila je osim širenja socijalnih veza nepodnošljivu lakoću širenja informacija. I “informacija”.
Znate već, fake news, mržnja, populizam…

Malo koji viđeniji političar iz etabliranih stranaka neće borbu protiv tih pojava istaknuti kao jedan od vlastitih prioriteta. I malo koji će odoljeti da u situaciji kad mu to odgovara ne okusi barem malecku političku korist od iskrivljavanja istine.

Mač iz korica

Andrej Plenković, po vlastitom priznanju gorljivi borac protiv populizma, nije nikakva iznimka. Što ne znači da njegovo vađenje populističkog mača iz korica valja prešutjeti ili propustiti popratiti s pripadajućim izrazom gađenja. Pogotovo s obzirom na funkciju koju obnaša i njenu važnost u zemlji u kojoj je opća razina informiranosti javnosti (dijelom i s namjerom i smišljeno – valja se samo sjetiti fetve protiv uvođenja građanskog odgoja u škole koju je vjerno pronosio HDZ) tragična.

Dakle, prije neka dva tjedna domaća se javnost dobro zabavljala s Božom Petrovom. Odnosno, njegovom idejom koju je iznio u razgovoru za Novi list o tome da EU plaća odštetu Hrvatskoj zbog iseljavanja. “Bilo bi pravedno da se zbog toga obešteti Hrvatska tako da joj se daju dodatna sredstva kojima bi joj se omogućilo da zaustavi odlazak mladih”, argumentirao je Petrov. Ha, ha, Božo traži odštetu od EU, odjekivalo je sa svih strana.

Demografska revitalizacija

U programu Mosta za europske izbore stvar je malo razrađenija i zvuči manje ostrašćeno, no govori o posve istoj stvari: “Smatramo da slabije razvijeni koji su bogatijima otvorili svoja tržišta i bazen radne snage trebaju biti pravedno kompenzirani kroz novčane transfere koji bi im olakšali hvatanje koraka s razvijenim članicama, a sredstva za koheziju povećavala bi se razmjerno udjelu stanovništva koje je emigriralo u razvijene zemlje EU”.

Okej, kompenzacija, odšteta, svejedno…

Ima još. “Smatramo da se potreba demografske revitalizacije više ne smije zanemarivati niti na europskoj razini te da je potrebna snažnija podrška europskih instrumenata ujednačenijem demografskom razvoju, zadržavanju stanovništva na depopulacijskim područjima i jačoj podršci mladim obiteljima. Demografska pitanja za našu stranku su na vrhu popisa prioriteta i zalagat ćemo se da budu snažnije prepoznata u sljedećoj financijskoj perspektivi”.

Strateška agenda

Pa još. “Manje razvijenim državama članicama koje su najčešće i najviše pogođene demografskim izazovima koji se, uz starenje stanovništva, očituju i kroz velika iseljavanja, moramo dodatno pomoći, a ne smanjivati ESI fondove ili alokaciju iz programa potpore strukturnim reformama“.

I za kraj, izjava otprije nekoliko dana: “Postoji sedam, osam zemalja članica koje imaju negativan prirodni priraštaj i među kojima je i Hrvatska. U strateškoj agendi za predstojeće razdoblje, o čijem se nacrtu razgovaralo na summitu, ima jedan dio koji se odnosi na zapošljavanje, socijalna prava i socijalne mjere. Mi smo u tom kontekstu sugerirali da se u daljnjoj elaboraciji vodi računa o mogućim potporama s razine EU-a procesu demografske revitalizacije kao komplementarnim mjerama koje se poduzimaju na nacionalnoj razini”.

Evo ga opet. “Potpore s razine EU u procesu demografske revitalizacije”, “dodatna pomoć” “odšteta zbog iseljavanja”, “kompenzacije”, “snažnije prepoznavanje u sljedećoj financijskoj perspektivi” – k’o pokvarena ploča koja se vrti oko keša za države članice EU pogođene iseljavanjem. Šašavi Mostovci.

Razotkrivanje

Samo što se u prethodna četiri pasusa ne radi o Mostovcima. Niti je javnost trepnula zbog ijednog citata, osim onog Bože Petrova iz Novog lista.

Izjava o “snažnijem prepoznavanju u sljedećoj financijskoj perspektivi” je citat iz HDZ-ovog izbornog programa “Hrvatska za generacije”, za kojeg će Andrej Plenković skromno natuknuti da je najbolji. Onu o “dodatnoj pomoći” izgovorila je HDZ-ova zastupnica u Europskom parlamentu Ivana Maletić prije dva mjeseca. Posljednji citat, onaj o “daljnjoj elaboraciji o mogućim potporama”, izjava je Andreja Plenkovića iz rumunjskog Sibiua, gdje se održavao sastanak Europskog vijeća. Da, Andreja Plenkovića.

“Kada je riječ o populizmu, inzistiram da se hrvatskim građanima govori istina o europskim temama, potkrijepljena činjenicama i znanjem”, kazao je hrvatski premijer u razgovoru za Večernji list ovog vikenda. Nekoliko rečenica kasnije, dobio je upit o tome što misli o inicijativi iz Hrvatske da se od EU traži odšteta za masovno iseljavanje iz zemlje. Pitanje je očito ciljalo na Petrova. Plenković je odgovor umočio u destilirani cinizam: “To je sjajan stupanj informiranosti i znanja o funkcioniranju Europske unije”.