Nekad je nužno odabrati stranu

Premijer je najavio mega borbu protiv korupcije. Zapelo je odmah, ne izbacuje korumpiranog gradonačelnika iz HDZ-a

Zašto premijer oklijeva oko Dražena Barišića?

18.09.2020., Gospic - Izjave sudionika nakon zavrsetka 8. sastanka Vlade sa zupanima, predstavnicima Udruge gradova i Udruge opcina na kojem je tema bila reforma lokalne samouprave, koristenje europskih fondova te gosopodarski oporavak. Premijer Andrej Plenkovic. Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

Naime, HDZ-u je trebalo samo šest dana nakon uhićenja Josipe Rimac da nekadašnju “kninsku kraljicu” izbaci iz stranke. Tri dana nakon uhićenja, štoviše, Plenković je ustvrdio da bi Rimac i svi ostali umiješani u aferu Vjetroelektrane trebali biti isključeni iz HDZ-a. I to, kako je rekao, bez ikakvih dilema. Oko Dražena Barišića, međutim, zasad nema nikakvih gromoglasnih premijerskih najava, ni uputa stegovnim tijelima stranke.

Premijer je u pravu, čak ni on nije svemoćan. “Ne postoji neka magična kutija koja može znati što članovi stranke rade”, kazao je u petak, nakon što su pod sumnjom za korupciju uhićeni gradonačelnici Velike Gorice (Dražen Barišić, HDZ) i Nove Gradiške (Vinko Grgić, SDP). Zasigurno nema nikakvih šansi da jedan čovjek ima pod kontrolom sve silne poslove i nabave koje dogovaraju stranački dužnosnici. Doduše, ako stvar poprimi masovne razmjere, kao u aferi Vjetroelektrane, gdje je bivša državna tajnica Josipa Rimac, kako tvrdi USKOK, u “pola ministarstava” raširila svoju korupcijsku mrežu, onda bi trebalo postaviti neka nezgodna pitanja šefu cijele parade. To je, međutim, druga priča.

Ukratko, u načelu, nema magične kutije. Ono što lider stranke može i mora napraviti je – reakcija. “Ovo je najbolji dokaz politike nulte stope prema korupciji. Nikada nema umora u borbi protiv korupcije”, nastavio je Plenković u spomenutoj izjavi od petka o uhićenjima gradonačelnika. E, to s umorom će, međutim, tek morati pokazati. I to jako brzo.

Doktor prava

Naime, HDZ-u je trebalo samo šest dana nakon uhićenja Josipe Rimac da nekadašnju “kninsku kraljicu” izbaci iz stranke. Tri dana nakon uhićenja, štoviše, Plenković je ustvrdio da bi Rimac i svi ostali umiješani u aferu Vjetroelektrane trebali biti isključeni iz HDZ-a. I to, kako je rekao, bez ikakvih dilema. “HDZ je privržen borbi protiv korupcije i ne želimo da ovakve situacije – neodgovorno ponašanje pojedinaca – na bilo koji način utječu na sliku stranke među hrvatskim biračima”, kazao je Plenković te naglasio kako svi članovi stranke koji su involvirani u tu aferu moraju odgovarati i da “nema nikakvog popusta”.

Oko Dražena Barišića, međutim, zasad nema nikakvih gromoglasnih premijerskih najava, ni uputa stegovnim tijelima stranke. Iako se i u ovom slučaju, sudeći po onom što je iscurilo u medije, može ponoviti Plenkovićeva izjava nakon što je buknula priča oko Rimac: ”Ne treba biti doktor prava da se, kad se vide transkripti, donese zaključak. Zato smo reagirali odmah, bez dileme”.

Značenje Barišića

Dileme ovaj put, iako ni sad baš ne treba biti doktor prava kad se vide transkripti razgovora, ipak ima. Razlog tome je što Barišić nije dao ostavku na svoj zastupnički mandat, već ga je stavio u mirovanje. To znači da se nakon šest mjeseci može vratiti u Sabor. Bude li izbačen iz stranke, to bi moglo značiti da HDZ više neće imati većinu. Plenkovićeva stranka i partneri, naime, imaju 76 glasova u Saboru. Padnu li na 75 – a ništa ne garantira da bi Barišić nakon eventualnog povratka u Sabor i izbacivanja iz HDZ-a nastavio podržavati Vladu – ostaju bez većine.

Teško da bi eventualno inaćenje izbačenog Barišića srušilo Vladu. Ako se već osumnjičenog gradonačelnika ne bi dalo na ovaj ili onaj način uvjeriti da bude poslušan, vjerojatno bi se posegnulo za nekim od oporbenih zastupnika koji bi, a bilo je takvih mnogo u prošlom mandatu, odjednom otkrili da je “politička stabilnost” vrhovni interes Republike Hrvatske.

Slijede li opet žetončići?

Nezgodno je što je, međutim, Plenković već javno govorio o tome da ovaj put neće biti žetončića kojima će se održavati saborska većina. Stoga je oklijevanje oko crvenog kartona za Barišića, iako se našao u vrlo sličnoj situaciji u kojoj je bila Josipa Rimac, prilično razumljivo.

Jer, eto, nema magične kutije kojom bi se moglo predvidjeti kako će se ponašati isključeni članovi stranke nakon povratka u Sabor. A i politika nulte stope prema korupciji, čini se, ipak bi mogla imati stanovita ograničenja.