Nekad je nužno odabrati stranu

Protiv Trumpa okrenuli su se kriminalci s kojima je cijelog života imao posla. Impeachment nikad nije bio bliži

Telegramov dopisnik piše o raspletu dvije kriminalne priče koje su američkog predsjednika dovele u goleme probleme

FOTO: Profimedia, SIPA USA

Cohenovo priznanje krivnje divovska je i neočekivana stvar – čovjek koji se predstavljao kao Trumpov "fikser", osoba koja rješava neugodne stvari, svojedobno je tvrdio kako bi "primio metak ako treba da zaštiti Trumpa". Takav mafijaški rječnik već je tad ukazivao da je Trump magnet za ljude nalik sebi, koji dolaze iz polumafijaškog, kriminalnog kruga. U tom je miljeu lojalnost najdragocjenija vrlina. A lojalnost među kriminalcima traje dok nečija guzica ne dođe u pitanje. Upravo to dogodilo se američkom predsjedniku u utorak, taj "dies horribilis". Kriminalci s kojima je imao posla cijelog života okrenuli su se protiv njega da spase vlastitu guzicu

U svijetu predsjednika Donalda Trumpa utorak, 21. kolovoza 2018. bio je “dies horribilis” – pravi “dan užasa” u svakom pravnom i političkom smislu. U rano poslijepodne Trump je u vojnoj bazi Andrews kod Washingtona sjeo u predsjednički avion i krenuo u nedaleku Zapadnu Virdžiniju, gdje ga je navečer čekao predizborni skup. Poletio je oko četiri popodne. Trump je u avionu gledao televiziju, što i inače radi većinu svakog dana. No, ovog puta vijesti ne samo da su bile puno ozbiljnije, nego su se u isto vrijeme rasplele dvije po Trumpa užasno štetne priče. Kad je poletio iz Washingtona, njegovi bivši suradnici – dugogodišnji osobni odvjetnik Michael Cohen i bivši šef kampanje Paul Manafort – bili su nedužni ljudi. Kad je sat vremena kasnije Air Force One sletio u Charleston, i Cohen i Manafort bili su osuđeni kriminalci.

I ne samo da su dvojica predsjednikovih najbližih suradnika završili s druge strane zakona, nego je jedan pred sudom izjavio da je kaznena djela počinio u suradnji i na nalog Trumpa. U samo sat vremena leta od Washingtona do Charlestona, Trump je ušao u povijest kao prvi američki predsjednik kojega je suradnik označio kao nalogodavca kaznenog djela, dakle kao kriminalca. To se nije dogodilo nikad prije – najbliža usporedba je Watergate, kad je Richard Nixon morao podnijeti ostavku kao “neoptuženi suurotnik”.

Dvije kriminalne priče koje su se rasplele u sat vremena

Ova se drama dogodila u manje od sat vremena, dok je Trump letio za Zapadnu Virdžiniju, i Amerika ju je doslovno vidjela u split-screenu: između 16 i 17 sati “breaking news” prekidali su TV programe svako nekoliko minuta. Na polovici ekrana izvještavali su iz sudnice u New Yorku – gdje je krivnju priznao Michael Cohen – a na drugoj polovici su javljali iz sudnice u Alexandriji, predgrađu Washingtona, gdje je krivim proglašen Paul Manafort.

Iako Trumpovo predsjedništvo često podsjeća na reality show, TV-formu iz koje je potekao, i gotovo se svakog dana pojavljuju nove optužbe i diskvalificirajući skandali, ovaj utorak nije bio poput drugih. Bio je to dan kakav dosad nismo vidjeli. Slučajna podudarnost da su se dvije kriminalne priče rasplele istog dana, u sat vremena, bila je nevjerojatna. Doslovno nevjerojatna: da je netko napisao filmski scenarij s takvim raspletom, producenti bi mu ga vratili na doradu kao neuvjerljiv. U sat vremena se zbilo mnogo stvari kojih se Trump bojao mjesecima. I zbilo se to, u sat vremena jednog kolovoškog popodneva, na najgori mogući način po Trumpa.

Vrlo je realno da će Manafort starost provesti u zatvoru

Porota na sudu u Alexandriji proglasila je Paula Manaforta krivim po osam od osamnaest točaka optužnice. Možda zvuči dobro za njega, ali nije. Prvo, Manafortu se može ponovno suditi po deset točaka optužnice oko kojih porota nije postigla konsenzus. A ovih osam točaka za koje je proglašen krivim bivšem šefu Trumpove kampanje jamče dugotrajni zatvor – maksimalna kazna za njih je 80 godina zatvora. Čak i da prođe lišo, pa dobije najpovoljniju zamislivu kumulativnu kaznu od deset godina, starost će provesti u zatvoru. Manafort ima 70 godina i mogao bi izaći iz zatvora kad mu bude 79. No, čeka ga i još jedno nevezano suđenje s kojeg će – ako bude proglašen krivim – kazna biti samo pribrojena. Bez obzira na kaznu, ovo je prvi put u povijesti da je šef kampanje za izbor nekog američkog predsjednika završio u zatvoru.

No, po Trumpa je puno opasniji i dramatičniji obrat koji se u isto vrijeme dogodio u sudnici u New Yorku. I prije nego što je došlo po optužnice, njegov dugogodišnji odvjetnik Michael Cohen priznao je krivnju po osam točaka. U dvije od njih označio je Trumpa kao suurotnika, kriminalca s kojim je sve dogovorio i koji mu je dao nalog da prekrši zakon. Riječ je o isplatama – taman uoči izbora 2016. godine – masnih iznosa dvjema ženama s kojima je Trump imao seksualne odnose.

Pornozvijezda Stormy Daniels dobila je 130 tisuća dolara, a Playboyeva zečica Karen McDougal 150 tisuća da šute pred izbore. Stormy Daniels tvrdi da je s Trumpom provela samo jedan seksom ispunjeni vikend, dok je McDougal s njim navodno bila u ozbiljnoj vezi od godine dana. Trump se upustio u odnose s njima dok je bio u braku s Melanijom. Postoji čak i fotografija na kojoj su zajedno Trump, McDougal, Melania i Trumpova kći Ivanka. Ako je Trump, kao što Cohen tvrdi, naredio da se te dvije žene isplati uoči izbora – riječ je o kaznenom djelu povrede zakona o financiranju političkih kampanja. Za to se ide u zatvor.

Cohen je uvijek bio žmukler na rubu između zakona i podzemlja

Teško je prenaglasiti koliko je ovo ozbiljno. Cohen, koji je 12 godina bio Trumpov osobni odvjetnik i “fikser”, uvijek je bio žmukler na rubu između zakona i podzemlja. Sad je priznao krivnju za ono za što su ga tužitelji dohvatili – šest točaka optužnice za neplaćanje poreza i razne financijske muljaže (bio je maher u dilanju dozvolama za taksiranje, što je u ovdje u New Yorku – gdje se svatko vozi taksijem svakog dana – unosna djelatnost, iako dilanje dozvolama nije najzakonitije). U svom priznanju naveo je i isplate Trumpovim ljubavnicama te konačno – i to je vrlo važno – prihvatio da za počinjena kaznena djela odsluži do pet godina zatvora.

Cohenovo priznanje krivnje šok je u Americi, iako je javnost za njega bila pripremljena. Prošlog mjeseca objavljena je snimka razgovora gdje Trump i Cohen dogovaraju isplatu zečice Karen McDougal. Razgovor je potajice snimio Cohen, a objavio ga je njegov odvjetnik. Kad poslušate snimku, Trump i Cohen zvuče kao dvojica kriminalaca koji dogovaraju kako prekršiti zakon.

Da nije predsjednik, Trump bi bio optužen za dva kriminalna djela

No, Cohenovo priznanje krivnje gore je od svega što je bilo tko očekivao, a pogotovo Trump, zato jer je odvjetnik izravno optužio svog bivšeg klijenta kao suurotnika i nalogodavca kaznenih djela koja je počinio. Realno, to nije velika mudrost – odvjetnik sigurno ne bi plaćao masne novce tim ženama da šute bez da mu je klijent naložio da to napravi. No, kad je Trump poletio iz Washingtona oko 16 sati to je još bila pretpostavka. Kad je sat vremena kasnije sletio u Zapadnu Virdžiniju, to je bila činjenica iz usta deklariranog kriminalca, koji pristaje da za to ide u zatvor. I pritom inkriminira predsjednika Amerike kao partnera u kriminalnoj zavjeri.

Da nije predsjednik Amerike, Donald Trump bio bi jučer optužen za barem dva kaznena djela. Jedini razlog zašto nije leži u staroj preporuci ministarstva pravosuđa da aktualnog predsjednika ne treba kazneno goniti dok je u Bijeloj kući. Čak i s tom ogradom – koja je samo norma, a ne zakon –Trump je s Cohenovim priznanjem postao “neoptuženi suurotnik”, jedini takav među američkim predsjednicima osim kriminalnog Richarda Nixona, koji je morao podnijeti ostavku.

Cohen je u priznanju krivnje – koje su prihvatili sudac i tužitelji – pristao na kaznu zatvora do pet godina, iz čega se puno može iščitati. Javnost ne zna kakvi sve dokazi postoje za krimene koje je priznao i za koje je suoptužio Trumpa. No, sigurno znamo da tužiteljstvo nikad ne bi pristalo na dogovor da Cohen optužbe nije materijalno dokazao. Njegova “riječ” tužiteljima ne bi značila ništa ako nema dokumenata, poruka ili snimaka kojima bi ih potkrijepio.

Trump je u dokumentima označen samo kao ‘Osoba 1’

Cohen je spreman pričati i o drugim, nepovezanim slučajevima, najavio je njegov odvjetnik. Posebno je zanimljivo što će reći u postupku za prevaru koji protiv Trump Foundation vodi država New York. Cohen je sjedio u nadzornom odboru zaklade koja, čini se, nije pomagala potrebitima, nego služila bogaćenju obitelji Trump. Na kraju, Cohenov je krajnji motiv da tužiteljima pruži dovoljno materijala ne bi li ga prihvatili kao svjedoka koji surađuje – tad pet godina zatvora može biti manja, čak uvjetna kazna. Za to ima četiri mjeseca – izricanje kazne Cohenu zakazano je za prosinac. To će biti četiri paklena mjeseca za Donalda Trumpa.

Prvi put od Watergatea ozbiljni kazneni postupak pokucao je na vrata Bijele kuće. Čak i ako Trumpa štiti preporuka ministarstva pravosuđa da se aktualnog predsjednika ne može kazneno goniti, vjerojatno ga čeka suđenje nakon isteka mandata. I to ne za staru temu – utjecaj Rusije i Vladimira Putina na američke izbore – nego za nešto neočekivano, konkretno i vrlo uvjerljivo – isplate ljubavnicama da šute.

U svemu što se dogodilo ima i jedan bizaran element. Dokument o priznanju krivnje ne navodi Trumpa kao onoga po čijim je uputama Cohen počinio kaznena djela. Dosljedan presumpciji nedužnosti, dokument bezbroj puta navodi da je Cohen sve radio “po nalogu Osobe 1”. “Osoba 1” se spominje doslovno na svakoj stranici sudskog dokumenta, ali nigdje ne piše da je to Donald Trump. No, na prvoj stranici piše: “Osoba 1 bila je 2016. godine kandidat za dužnost na saveznoj razini i potom postala predsjednik Sjedinjenih Američkih Država”. Podsjetilo me to na nezaboravnu objavu zagrebačkog tužiteljstva iz 1990-ih, u vrijeme gradonačelnika Branka Mikše. Oni su slično objavili su da je “Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu pokrenulo istražne radnje protiv B.M. (46), gradonačelnika Zagreba”. Nisu otkrili o kome je riječ.

Trumpa se ne može kazneno goniti, ali može ga se opozvati

Šalu na stranu, nakon Cohenova priznanja krivnje Donald Trump još je nervozniji nego što je bio dosad, ako je to moguće zamisliti. Jedina za njega dobra vijest je to da preporuka ministarstva pravosuđa kaže kako ga se ne može kazneno goniti dok je predsjednik. Ali može kad prestane biti predsjednik, pa bi ga mogla čekati optužnica za dvije godine, ako tad izgubi izbore. No, ni dotad neće biti cvijeće. U studenom su u Americi izbori za Kongres na kojima se bira novi saziv Zastupničkog doma i trećina Senata.

Države u kojima se provode senatski izbori mahom su naklonjene republikancima, koji će vjerojatno zadržati većinu u tom domu. No, ankete kažu da će donji dom gotovo sigurno preći u ruke demokrata. To se na “midtermsima” dogodilo svakom novom predsjedniku nakon Drugog svjetskog rata, s jednim izuzetkom – George W. Bush nije izgubio prve “midterms”, ali ti su se održali u specijalnim okolnostima, dva mjeseca nakon napada na New York i Washington 9. rujna 2001. godine.

Predsjednika se, kao što sam rekao, ne može kazneno goniti, ali američki ustav predviđa drugi lijek – impeachment. Ako demokrati preuzmu Zastupnički dom, gotovo je sigurno da će pokrenuti istragu Trumpovog plaćanju bivših ljubavnica i kršenja zakona o financiranju kampanje. No, čak i da impeachment stavimo po strani, Trumpa vrlo vjerojatno čeka pozivanje na odgovornost od strane Kongresa ako demokrati pobijede u studenom. Nakon Cohenova priznanja krivnje, počelo se pričati o “imunitetu” i to bi Trumpa moglo skupo koštati.

Kongres može Cohena pozvati da svjedoči i o drugim kaznenim djelima

Kongres ima ovlasti dati nekome imunitet od kaznenog progona ako smatra da ta osoba ima za javnost relevantna saznanja. Kongres to u pravilu ne radi jer se ne želi ometati kaznene istrage koje traju. No, u slučaju Cohena Kongres to može napraviti jer je kaznena istraga završila njegovim priznanjem krivnje. To znači da Odbor za pravosuđe Kongresa može Cohenu dati imunitet i pozvati ga da javno svjedoči ne samo o isplatama pornozvijezdi i Playboyevoj zečici, nego i o svim drugim Trumpovim mogućim kaznenim djelima. I Cohen će se morati odazvati pozivu Kongresa i reći sve što zna ili će završiti u zatvoru zbog nepoštivanja instituta imuniteta.

Još gore po Trumpa, Cohenu nakon priznanja krivnje isti imunitet može dati i specijalni tužitelj Bob Mueller i tražiti od njega da istražiteljima otkrije sve što zna o vezama Trumpa i Rusije u predizbornoj kampanji i prije nje. Ta bi svjedočenja, pred Kongresom i pred Muellerovim istražiteljima, mogla biti značajna jer Cohen zna sve tajne iz Trumpove orbite zadnjih dva desetljeća. U javnost je već pustio informaciju da je Trump unaprijed znao za sastanak u Trump Toweru iz ljeta 2016. godine, kad su se Paul Manafort, Jared Kushner i Don Trump Jr. našli s Putinovom izaslanicom, koja im je nudila prljavštinu o Hillary Clinton. Cohen je bio izravno uključen i u pokušaj da Trump izgradi toranj u Moskvi – on je osobno usred kampanje komunicirao s Putinovim ljudima i pokušavao ishoditi političku suglasnost za taj projekt.

Vjerojatnost Trumpova impeachmenta sad je značajno porasla

Sve to – i vjerojatno puno više – Cohen bi mogao ispričati saveznim istražiteljima, a onda i javno pred Kongresom. Vjerojatnost impeachmenta Donalda Trumpa, iako i dalje nije prevelika, značajno je porasla nakon Cohenova priznanja krivnje. Ovo je neočekivaniji, ali time i pogodniji put do impeachmenta, jer je riječ o konkretnim i opipljivim kaznenim djelima (dakle ne o zasad još samo teoretskoj uroti s Rusima), dolazi od čovjeka koji dobro poznaje Trumpa i njegove mutne poslove, te iz istrage koja nije ona o ruskom uplitanju u izbore – Cohena je kazneno progonio savezni tužitelj u New Yorku, a ne Bob Mueller. Konačno, težina je veća jer dolazi od osobe koja je priznala krivnju i Trumpa navela kao nalogodavca i suurotnika. Cohen je predsjednika Amerike javno označio kao kriminalca; Trump će se morati naučiti živjeti s tim.

U isto vrijeme dok se sve ovo s Cohenom događalo u New Yorku – u taj kobni sat Trumpova leta do Zapadne Virdžinije – u predgrađu Washingtona porota je proglasila krivim Paula Manaforta, bivšeg šefa njegove kampanje. Bila je to prva velika sudska pobjeda specijalnog istražitelja Muellera, iako je Manafort osuđen za kaznena djela koja nemaju izravne veze s kampanjom. Naglašavam da nemaju “izravne” veze, jer imaju neizravne – Manafort je proglašen krivim za utaju poreza i bankovnu prevaru u poslovima koje je radio za ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča, Putinova pijuna, i iz tog vremena vuku korijene njegove veze s Kremljom, koje su mu vjerojatno i utabale put do Trumpove kampanje.

Da je Manafort oslobođen, Muellerova istraga bila bi poljuljana

Puno je ovisilo o tome što će presuditi dvanaest porotnika u Alexandriji – da je Manafort oslobođen, cijela Muellerova istraga bila bi ozbiljno poljuljana i možda čak brzo ugašena. Ovako Mueller može reći da je u godinu dana postigao pet priznanja krivnje i jednu sudsku osudu. Njegova istraga, suprotno onome što svakodnevno dreči Trump, nije “lov na vještice”. Krivnju su dosad priznali bivši Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Flynn, Manafortov zamjenik Rick Gates, savjetnik iz Trumpove kampanje George Papadopoulos, jedan nizozemski odvjetnik koji je radio za kampanju i Richard Pinedo, koji je ruskim agentima priskrbljivao lažne bankovne račune. Utorak je bio dodatno traumatičan po Trumpa jer je Mueller od suda zatražio odgodu izricanja kazne Flynnu. To može značiti samo jedno – istražitelji imaju još tema o kojima žele ispitati generala prije nego što ga puste da ode u zatvor.

Kad je sletio u Zapadnu Virdžiniju, Trump je u kratkom obraćanju medijima na aerodromskoj pisti još jednom Muellerovu istragu nazvao “lovom na vještice” i “sramotom”. Hrabar i odgovoran kakv već jest, pokušao je umanjiti svoje veze s Manafortom i prebaciti krivnju na druge, dvaput navodeći da je ovaj radio i za Ronalda Reagana i Boba Dolea. Nije naveo da je Manafort radio i za Janukoviča i za oligarha Olega Deripasku – njemu je Manafort dužan ozbiljne pare, koje je pokušao otplatiti redovnim brifinzima o Trumpu u vrijeme dok je trajala kampanja kojoj je bio na čelu.

Među Trumpovim ‘najboljim ljudima’ barem je pet kriminalaca

Ništa od toga ne uzrujava Trumpa, koji je pljunuo na pravosudni sustav zemlje kojoj je na čelu nazvavši presudu sramotnom i žalosnom. Ono što nije rekao, govorilo je više od svega – u izjavi novinarima na pisti nije ni spomenuo Cohena i njegovo priznanje krivnje. Kad je došao u dvoranu u Charlestonu u kojoj je organiziran predizborni skup, Trumpovi obožavatelji skandirali su “Drain the swamp!” – “Isuši močvaru!”, iako su mnogi od njih vjerojatno bili svjesni da je najveća močvara ona koji je stvorio sam Trump.

Dolazeći na vlast, Trump je obećao da će dovesti “samo najbolje ljude”. Only the best people. Vlastitim priznanjem krivnje ili sudskom presudom ti su “najbolji ljudi” barem pet kriminalaca – bivši šef kampanje Manafort, njegov zamjenik Rick Gates, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Flynn, savjetnik iz kampanje Papadopoulos (čije je pijano priznanje veza s Kremljom i pokrenulo rusku istragu) te – najbliži od svih – dugogodišnji predsjednikov odvjetnik Cohen.

Da utorak postane još gori po Trumpa, ne samo da je Cohen priznao krivnju, a Manafort proglašen krivim, i ne samo da je Mueller zatražio odgodu izricanja kazne Flynnu, nego je podignuta optužnica i protiv Duncana Huntera, malo važnog kongresnika iz Kalifornije. Taj je bio je jedan od dvojice članova Kongresa koji su prvi javno podržali Trumpovu kandidaturu za predsjednika. Sad je optužen da je lažirao financijske izvještaje. Drugi je bio Chris Collins, kongresnik iz New Yorka. On je prošlog tjedan optužen za muljanje s dionicama i prijete mu desetljeća zatvora. To su Trumpovi ljudi – only the best people.

Protiv Trumpa su se okrenuli kriminalci koji spašavaju vlastite guzice

Nakon događaja od utorka, mogućnost impeachmenta Donalda Trumpa postala je ozbiljna tema čak i među zaposlenicima Bijele kuće, tvrdi Maggie Haberman, novinarka New York Timesa i jedna od najboljih poznavateljica administracije. Njezini izvori kažu da impeachment još uvijek “nije izgledna opcija” koju Bijela kuća razmatra, ali je Cohenovo priznanje krivnje i inkriminacija Trumpa “sve odvela u novu dimenziju u kojoj impeachment više nije nezamisliv”.

Cohenovo priznanje krivnje divovska je i neočekivana stvar – čovjek koji se predstavljao kao Trumpov “fikser”, osoba koja rješava neugodne stvari, svojedobno je tvrdio kako bi “primio metak ako treba da zaštiti Trumpa”. Takav mafijaški rječnik već je tad ukazivao da je Trump magnet za ljude nalik sebi, koji dolaze iz polumafijaškog, kriminalnog kruga. U tom je miljeu lojalnost najdragocjenija vrlina. A lojalnost među kriminalcima traje dok nečija guzica ne dođe u pitanje. Upravo to dogodilo se američkom predsjedniku u utorak, taj “dies horribilis”. Kriminalci s kojima je imao posla cijelog života okrenuli su se protiv njega da spase vlastitu guzicu. Tako danas izgleda Trumpova Amerika. Only the best people.