Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: Damir Spehar/PIXSELL

Rajko Ostojić za Telegram: Bernardić će sastaviti Vladu, ali realno, njome neće biti lako upravljati

Potpredsjednik SDP-a i bivši ministar zdravstva o svojoj samoizolaciji i šansama Restarta

Rajko Ostojić za Telegram: Bernardić će sastaviti Vladu, ali realno, njome neće biti lako upravljati

Potpredsjednik SDP-a i bivši ministar zdravstva o svojoj samoizolaciji i šansama Restarta

FOTO: Damir Spehar/PIXSELL

"Prema našim podacima", kaže Ostojić, "ali i prema nekom mom osjećaju, šansa da Bernardić formira Vladu u roku od 60 dana je - vrlo velika. Tu će biti ključna i svjetonazorska pitanja, pa možete li zamisliti da nam Hasanbegović bude ministar kulture, docent Raspudić ministar znanosti, a Plenković premijer? Dakle, mislim da će Bernardić sastaviti Vladu, ali ja sam tu vrlo, vrlo realan i mislim da neće biti nimalo jednostavno njom upravljati".

Potpredsjednik SDP-a Rajko Ostojić je, ne baš sasvim očekivano, odjednom postao središnjom temom predizborne kampanje. Bivši ministar zdravstva i prvi na listi Restart koalicije u Drugoj izbornoj jedinici je, naime, nakon kontakta sa zaraženim dužnosnikom SDP-a Adrianom Friganovićem otišao u samoizolaciju, što je izazvalo žestoke reakcije iz HDZ-a, među kojima se posebno isticala ona ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslava Capaka, nezadovoljnog što se Ostojić samoinicijativno izolirao. U razgovoru za Telegram Ostojić kaže kako je nakon što je doznao da mu je kolega zaražen, zvao epidemiološku službu, ali kako mu se nitko nije javio odlučio se konzultirati sa svojim obiteljskim liječnikom.

OSTOJIĆ: On ipak dobiva svaki dan nove informacije iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. I on mi je preporučio da izvadim krv i bris, te da odem u samoizolaciju. Tako sam i postupio. Kad sam vidio da mi je nalaz negativan, pogledao sam preporuke američkog i europskog centra za suzbijanje zaraznih bolesti koji jasno kažu da se test mora ponoviti još jednom ako je kontakt bio u roku od 48 sati. To sam i napravio u ponedjeljak i, obzirom da je i taj nalaz bio negativan, vratio sam se na posao. Naravno, odmah u petak sam nazvao i ravnatelja KBC Zagreb, profesora Antu Ćorušića, HDZ-ovog ministra zdravstva u sjeni već godinama…

TELEGRAM: To ste sad malo cinični prema kolegi.

OSTOJIĆ: Hahahaha… Ma uistinu Ćorušiću se uvijek nudila pozicija ministra, ali se on se par puta zahvalio. Upoznao sam ga sa situacijom, jer smo dva dana ranije imali i kolegij šefova klinika, pa da sam ja bio pozitivan i Ćorušić bi morao u samoizolaciju… Uglavnom, otvorio sam godišnji da poslodavac ne bi bio na šteti i to je to.

TELEGRAM: Koliko ste ukupno testova napravili?

OSTOJIĆ: U samoizolaciji dva, ali treći sam napravio još prije desetak dana, nakon što sam bio na sučeljavanjima u prostorima u kojima je već bilo zaraženih. To je bila sreća u nesreći jer mi je taj treći negativan nalaz skratio samoizolaciju.

TELEGRAM: Onda ni Plenković ne mora u samoizolaciju i on je napravio tri testa u posljednjih nekoliko dana.

OSTOJIĆ: Zaboravljate da sam ja, kao odgovoran čovjek i političar za razliku od Plenkovića odmah po saznanju o zaraženom kolegi otišao u samoizolaciju. Također, podsjećam da je Plenković bio u bliskom kontaktu s dvije zaražene osobe. A HDZ je upregnuo sve svoje akcije da spasi lik i djelo, a rekao bih i dodir Andreja Plenkovića. On je bio u kontaktu, osim s dvojicom zaraženih, i s Nikolinom Babić, predsjednicom Hrvatskog teniskog saveza i bivšom saborskom zastupnicom HDZ-a, koja je s njim bila skoro cijelo vrijeme boravka u Zadru. Dakle, njegov i moj slučaj su nebo i zemlja. Još u petak sam izjavio da se moje šanse da sam inficiran mjere u promilima, ali postoje, a kod njega se radi o nekoliko desetaka posto. To je za osobu koja je u intenzivnoj kampanji i u izravnom kontaktu s mnogo ljudi u najmanju ruku neodgovorno. Posebno ako se radi o premijeru države. Pa ne govori to samo opozicija, o tome su izvijestili i svi značajni svjetski i europski mediji.

TELEGRAM: Dakle, po Vama ne samo da je Plenković prošli tjedan morao u samoizolaciju, nego bi u njoj još trebao biti?

OSTOJIĆ: U to sam uvjeren. Ali, lako za mene, vidjeli smo anketu po kojoj isto misli 86 posto građana. Premijer se družio s Đokovićem i Ivaniševićem, a posebno s gospođom Babić. Prvo u zatvorenom prostoru, slikali su se, tapšali, a onda bili satima kao sardine na tribinama. A sad se za izbore mora mjeriti temperatura i tko ima 37,2 neće moći na glasanje. Na teniskom turniru se nikome nije mjerila temperatura, nikoga se nije popisivalo i mogao se raditi dernek, raspašoj. Nogomet bez gledatelja, a ovdje družba HDZ-a, Hrvatskog teniskog saveza i Hrvatske turističke zajednice nije uložila ni minimum u sigurnost. Barem da se odredilo testiranje igrača. Pa gdje mi živimo? Budimo pritom i sasvim iskreni, HDZ je meni spremao stupicu, jer su već bili podijeljeni materijali nekim redakcijama da smo zatajili kontakte, već sam vidio naslove kako SDP-ovci Adriano i Rajko šire koronu. To je bila minuciozna stupica trusta mozgova koji im rade u kampanji. Ali, na krivog su se namjerili. Imam nešto i životnih i političkih i liječničkih utakmica u nogama.

TELEGRAM: Kako ocjenjujete rad stožera i mislite li da je rizično otvaranje granica prema BiH?

OSTOJIĆ: Kad smo kod Stožera, Capak je jedini ravnatelj nekog zavoda za javno zdravstvo koji je svojom krivicom završio u samoizolaciji, jer se u zatvorenom prostoru grlio, tapšao… Ja ne znam što je njima s tim tapšanjem, valjda imaju neki fetiš na to. Uglavnom, Capak je mogao svojim ponašanjem ugroziti zdravlje ljudi, a onda meni docira da sam gastroenterolog… Ajmo ovako, Plenkovićeva mama i ja smo završili internu medicinu…

TELEGRAM: Evo ga, opet Plenkovićeva mama u kampanji.

OSTOJIĆ: Govorim to zbog Capaka, ne zbog mame. Mi smo oboje internisti. Ona je zatim specijalizirala kardiologiju, a ja gastroenterologiju. Ona je bila izvrstan kardiolog, a ja, kažu, dobar gastroenterolog… kakav sam-takav sam. Dakle, Capak meni kaže da sam gastroenterolog i da se petljam u epidemiologiju. A on? On je epidemiolog koje je specijalizirao ekologiju. Predaje sigurnost hrane, vode, doktorirao je na koncentraciji arsena, predsjednik je Hrvatskog društva za ekologiju. Dalje, njegova zamjenica je specijalistica sportske medicine, a pomoćnica Marija Bubaš koja ga je mijenjala u Stožeru je specijalistica medicine rada.

Što se tiče Stožera, definitivno su pogriješili s preporukama, trebalo se raditi o obvezama, kod Domova za starije, radi čega smo i imali zarazu u Splitu i Koprivnici. Pogriješili su i oko teniskog turnira u Zadru, tu je pogriješila Nikolina Babić iz HTS-a, jer je međunarodni teniski savez jasno rekao da postoji obveza testiranje pri dolasku na turnir i odlasku. Ona to nije napravila, HZJZ nije na tome inzistirao, na tribinama se nisu pratile preporuke, nego su se svi zbili kao sardine… Pa sram ih bilo! Onda meni govore da se petljam u epidemiologiju, a nitko iz vrha HZJZ-a kao što vidite nije epidemiolog! I to je činjenica…

TELEGRAM: Je li otvaranje granice s BiH rizično?

OSTOJIĆ: To je definitivno visoko rizična odluka, BiH ima eksploziju inficiranih. Evo, ja sam otišao u samoizolaciju, a SDP je prekinuo dio kampanje koji se odnosi na susret s građanima, i možda smo zbog toga izgubili jedan mandat, jer nam ankete u Drugoj izbornoj jedinici daju granični sedmi. Ali, između tog jednog mandata i činjenice da bih morao živjeti sa saznanjem da sam hodao okolo, inficirao ljude i možda ugrozio nečiji život, biram samoizolaciju. Oni su izabrali tri mandata iz dijaspore. To je činjenica i to je razlika. I neka im je na savjesti.

TELEGRAM: Biste li s pozicije ministra zdravstva i kandidata na izborima dolazili na pressice Stožera u kampanji, kao što to rade Beroš, a uostalom i Davor Božinović i Maja Grba-Bujević?

OSTOJIĆ: Elementarna stvar bi bila da se u kampanji oni maknu. Osim toga, pojavljivanje na pressicama Stožera bi trebalo ulaziti i u predizbornu minutažu HDZ-a. Uglavnom, to je nešto što im ide na savjest, a ja ne bih o tome razmišljao, nego bih se isti čas maknuo. Pazite nositelj HDZ-ove liste u 6. izbornoj jedinici – vodi Nacionalni stožer. Nositelj u 10. izbornoj jedinici objavljuje javnosti broj novo zaraženih svaki dan. Capak iz samoizolacije drži prodike, čak je i Alemka Markotić prilično promijenila retoriku od travnja do lipnja. A u međuvremenu smo otkrili da je dirljivom video porukom podržala Kolindu Grabar-Kitarović. A kolegica Grba-Bujević navelike se hvalila da je ponosna HDZ članica.

TELEGRAM: Jedan od čvrstih stavova SDP-a je legalan i dostupan abortus. Znači li to možda da ste spremni, dođete li naravno na vlast, ukinuti pravo na priziv savjesti liječnika i medicinskog osoblja?

OSTOJIĆ: Ja sam svoju katarzu već prošao. Tri mjeseca nakon što sam izabran za ministra zdravstva donijeli smo Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji. Zagulgajte slobodno da vidite što su mi tad govorili, da otvaram Auschwitz, da ubijam nerođenu djecu, dobar dio biskupa, ne svi, su me prozivali s oltara. To sam izdržao i napravili smo dobar zakon koji je omogućio desetinama tisuća naših obitelji, jer pet do šest posto živorođene djece kod nas je iz medicinski potpomognute oplodnje, da ostvare svoje roditeljstvo. Kasnije su čak i neki dužnosnici HDZ-a, poput bivšeg ministra zdravstva Kujundžića, rekli da je dobro da imamo Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji. Taj zakon je bio razdjelnica Hrvatske 19. i 21. stoljeća i na to sam ponosan. Tako će biti i s novim zakonom o pobačaju. Što se tiče priziva savjesti, to je situacija koju diljem svijeta još nitko nije riješio zakonski, ali ćemo propisati da u svakoj zdravstvenoj ustanovi mora biti ginekolog koji obavlja pobačaje.

TELEGRAM: Pa i sad tako nešto zakon predviđa, samo se baš i ne poštuje.

OSTOJIĆ: Tako je, ne provodi se, zato će u našem zakonu biti predviđene i sankcije. Ravnatelj i kolegij klinike moraju to omogućiti. Krajnje je licemjerje nekih ginekologa koji u javnoj bolnici imaju priziv savjesti, a pobačaje onda obavljaju u svojim privatnim ordinacijama, podrumima, ili u Sloveniji. To se mora zaustaviti. A da ne govorimo o civilizacijskom dnu dna koje su u kampanju uveli Miroslav Škoro i docent Ninoslav Raspudić, kad su govorili o pobačaju i silovanim ženama. Jesu li oni uopće svjesni da žena svaki put kad o tome razgovara iznova proživljava traumu?

TELEGRAM: Iz ovih odgovora mogu zaključiti da imate opet ambiciju biti ministar zdravstva.

OSTOJIĆ: Nemam. Imam ambiciju da SDP sastavlja ovoga ljeta Vladu. Zadovoljan sam s onim što sam napravio u svom mandatu, uz Zakon o medicinskoj oplodni uveo sam i objedinjenu javnu nabavu čime sam u prvoj godini mandata uštedio 450 milijuna kuna i stekao 450 milijuna neprijatelja. Pa zatim masterplan za objedinjavanje bolnica, koji još nije proveden do kraja iako su svi ministri nakon mene govorili da bi trebalo spajati bolnice. A samo su ih dva ministra spajala. Nećete vjerovati koji, Dado Milinović i ja.

TELEGRAM: Izborne liste SDP-a baš i nisu, blago rečeno, oduševile javnost. Na njima ima dosta kandidatkinja i kandidata za koje čak ni ja koji se profesionalno bavim praćenje politike, ili nisam uopće ili sam samo rubno čuo. Ne bojite se da će vas to koštati na izborima?

OSTOJIĆ: Mi smo ovaj put uveli cik-cak liste, muško-žensko, svugdje osim u Osmoj izbornoj jedinici gdje je IDS dao četiri kandidata. Taj cik-cak je, dakle, uvjetovao liste. I to je demokratski pomak. Nakon slaganja lista uvijek ima nezadovoljnih. Ivica Račan je jako puno napravio za demokraciju unutar SDP-a, Zoran Milanović također s biranjem predsjednika stranke po načelu jedan član, jedan glas, a isto tako i Davor Bernardić sa sistemom rodne ravnopravnosti na listama. To je naprosto civilizacijski pomak. No, u tome se dogodilo da su na listu došle i neke javnosti nepoznate osobe, posebno kandidatkinje. Ali, svi smo nekad bili nepoznati, malo nas je u politiku ušlo kao javnosti već poznata imena. Račan je, primjerice, nekoliko nas prije petnaestak godina, Ljubu Jurčića, Ivu Josipovića, Gvozdena Flegu i mene uveo kao nestranačke predsjednike savjeta SDP-a…

TELEGRAM: Račan je na listi znao imati i poznate ljude izvan politike, poput Mirka Filipovića.

OSTOJIĆ: Da, to je bilo četiri godine ranije. Priznajem, imali smo jedan izlet s celebrity kandidatima. Uglavnom, svi smo nekad bili nepoznati i treba ljudima dati šansu da se profiliraju. Troje ljudi je odbilo biti na listi, a ostali su pristali i rade preferencijalne kampanje. Kod mene svi imaju svoje letke, osim mene, ja sam prvi na listi pa mi to treba, nisam ni na društvenim mrežama, što mi je minus…

TELEGRAM: O, da niste prvi na listi, nego 14. sigurno bi otvorili profile na svim društvenim mrežama.

OSTOJIĆ: Slažem se, ali nekako mi se nije činilo prirodno imati stranicu na Facebooku ili Instagramu ili da ju netko uređuje za mene, to je lažnjak onda. Uglavnom, liste su tu i mislim da će naš rezultat biti jako dobar. SDP će imati više mandata nego na izborima 2015. ili 2016. godine. Prije četiri godine je SDP, dakle govorim o stranci, ne o Restart koaliciji, imao 39 mandata, sad će to biti barem 48-49. To je deset više nego što smo imali, a mnogi od kolega koji su na donjim dijelovima lista i rade preferencijalne kampanje će ući u Sabor.

TELEGRAM: Ovo mi zvuči kao alibi za slučaj da ne uspijete sastaviti Vladu. Kao, eto, ipak smo super, imamo bolji rezultat nego zadnji put.

OSTOJIĆ: Ne, nego je to jednostavno činjenica. Po našim anketama Restart je između 62 i 65 mandata, uz Radimira Čačića koji je graničan, manjine i dvije koalicije u Zagrebu, onu centra i lijevo-zelenu…

TELEGRAM: Idemo malo zbrajati. Vaših 62-65, Čačić, četiri mandata za Možemo! i centar u Zagrebu, s osam zastupnika manjina bi i moglo biti dovoljno…

OSTOJIĆ: Da, 76 do 78 mandata.

TELEGRAM: … ali Restart treba osvojiti 62-65 mandata. To nije malo. Pritom, po preksinoćnjoj se anketi čini da je HDZ u zagrebačkim jedinicama ipak malo porastao.

OSTOJIĆ: Vidjet ćemo, puno je ovih dana anketa, a prevelika je statistička pogreška dok je D’Hondt u izračunu mandata u decimalu surov. U mojoj, Drugoj izbornoj jedinici HDZ gubi, mi možemo do sedmog mandata, a oni su na četiri. Pa pogledajte, ministar prometa se ponaša kao lokalni ministar prometa Rijeke i okolice. Ukinuo je mostarinu na Krku, gradi zaobilaznicu za Rijeku, a u Drugoj izbornoj jedinici nije napravio ništa. Nije produžio Branimirovu, nije napravio spojnu cestu za Zelinu, ni brzu cestu Koprivnica-Križevci, niti onu preko Farkaševca do Bjelovara. Nula bodova. Butković gradi svoj image, on je vječni kandidat za predsjednika HDZ-a koji se povuče u zadnji trenutak. Ali, to što radi nije u redu. Evo, ja sam sad dok razgovaramo u Zelini, dio autoceste Sveta Helena-Komin dugačak je šest kilometara, a cestarina košta deset kuna! HDZ je ukinuo, zbog Ante Sanadera i Andreja Plenkovića, tunelarinu kroz Svetog Iliju, mostarinu na Krku, pa zašto ni ovih šest kilometara nisu oslobodili od cestarine? Ovdje je na lokalnoj cesti zbog tih deset kuna neizdrživa gužva koju rade kamioni i time direktno ugrožavaju i stanovništvo. A trio BBB, Beroš, Butković i Bedeković se nisu uopće ni pojavili u Drugoj izbornoj jedinici. Naime, Beroš nije došao u županijsku bolnicu, Bedeković nije došla Dom za starije u Koprivnici kad se tamo pojavila infekcija sa visokom smrtnosti. I sad očekuju glasove!

TELEGRAM: Maloprije smo se bavili omiljenim sportom medija i političkih stožera ovih dana, zbrajali smo mandate. Uopće nije neizgledno da se nakon izbora oni poslože tako da nitko ne može sastaviti Vladu. Zašto Vam je, u tom kontekstu, toliko neprihvatljiva velika koalicija s HDZ-om? Jasno mi je da ste sad usred kampanje, pa je retorika maksimalno zaoštrena, ali je li baš toliko neprihvatljiva ta ideja da surađujete s ljudima s kojima se, uostalom, sasvim sigurno i profesionalno i osobno poznajete?

OSTOJIĆ: Zato što nema ugroze. Štoviše, ako gledate njihovu kampanju, cvjeta nam cvijeće. Dakle, nije rat, nije kolaps, europski novac će im pokrpati rupe – nema potrebe. Činjenica je da se HDZ nije transformirao, činjenica je da je Plenković za svoj zamjenika stavio Tomu Medveda, a za potpredsjednicu Zdravku Bušić. Dakle, naša suradnja je nezamisliva. Isto tako je nezamisliva i suradnja s Mostom. Pazite vi njih, protiv su predizbornih koalicija, a de facto su u predizbornoj koaliciji s nezavisnom listom obitelji Raspudić! Dakle, imamo koaliciju sliva Neretve i Cetine (Petrov, Grmoja, Bulj), s obitelji Raspudić, koja se još i hvali da je njihov uvjet bio da u Prvoj, Drugoj i ne znam kojoj još izbornoj jedinici slože svoje kandidate.

TELEGRAM: Kažete da nema ugroze, ali činjenica je da će nam gospodarstvo pasti za desetak posto, da nas čeka recesija za koju ne znamo koliko će trajati i da ne znamo što je najesen biti s koronavirusom. Pritom bi se moglo dogoditi da jesen dočekamo bez Vlade i opet idemo na izbore, nakon kojih bi se moglo dogoditi da – opet – nitko ne može sastaviti Vladu.

OSTOJIĆ: HDZ kaže da nema ugroze… Prema našim podacima, ali i prema nekom mom osjećaju, šansa da Bernardić formira Vladu u roku od 60 dana je – vrlo velika. Tu će biti ključna i svjetonazorska pitanja, pa možete li zamisliti da nam Hasanbegović bude ministar kulture, docent Raspudić ministar znanosti, a Plenković premijer? Dakle, mislim da će Bernardić sastaviti Vladu, ali ja sam tu vrlo, vrlo realan i mislim da neće biti nimalo jednostavno njom upravljati.

TELEGRAM: Ha, tako će biti i ako desnica sastavi Vladu. Koje su po vama Bernardićeve prednosti u odnosu na Milanovića i kako uvjeriti građane da će SDP ovaj put napraviti neke stvari koje je propustio u mandatu 2011.-2015. godine?

OSTOJIĆ: Osnovna razlika je u samoj strukturi Vlade. One koje vodi HDZ su tipično kancelarske, tako se ponašao i Sanader, nadmeno, bahato, a tako se ponaša i Plenković, kao tipični kancelari. Nema šanse da je Tomislav Ćorić omogućio da naša nafta odlazi u Mađarsku, a da to prethodno nije odobrio Plenković. Nema šanse.

Za razliku od njih, Račan i Milanović su imali “ministarske Vlade”. Razlika je bila u tome što je Račan inzistirao da barem jedan zamjenik ministra mora biti iz koalicijskih stranaka, a Zoran je rekao da resor pripada stranci koja ga vodi. Oba SDP-ova koncepta imaju dobrih i loših strana i Bernardić će morati odlučiti koji je bolji.

Ono u čemu je Zoran pogriješio, naravno, lako je sad naknadno biti pametan, je inzistiranje na projektu “Clean starta” koji se otegao na devet-deset mjeseci. Trebalo je brže reagirati. Zemlja je bila u debeloj recesiji i to onoj najdužoj, u obliku slova L. Ali svi zaboravljaju da je uveden red u državne financije, da je uvedena fiskalizacija, da smo spasili ljude s kreditima u švicarcima, da je donijet spomenut Zakon o MPO, Zakon o životnom partnerstvu. U mandatu Milanovićeve Vlade Hrvatska je ušla u Europsku uniju. Račan započeo, Milanović dovršio. No, ovoga puta već imamo spremne zakone, poput onog o povećanju neoporezivog dijela dohotka, minimalcu i o drugim stvarima, ako hoćete i o legalizaciji uzgoja kanabisa… Očekujem da će nova Vlada biti dobra, ali mora biti kompaktnija i puno manja, 13-15 ministara, još ne znamo točnu brojku. Ako ćemo gledati prosjek svih europskih Vlada, to je otprilike 14,2 ministarstva.

TELEGRAM: A osobne razlike Bernardića i Milanovića?

OSTOJIĆ: Mislim da je Zoran kao organizator imao uži, rekao bih vrlo uski, krug ljudi s kojima se konzultirao, kitchen-kabinet – ne mislim pritom da je to nešto negativno. Da je u nekim situacijama bio tvrdoglav – znamo svi. Bernardić je, pak, otvoren za konzultacije sa širim krugom ljudi, radi na sebi, pred doktoratom je, puno je radio na stjecanju znanja iz ekonomije i gospodarstva, savjetuje se i nije mu teško nikoga nazvati ako misli da mu može pomoći u donošenju odluka. Zoran nije na tome radio, ali je oko sebe imao jake ljude iz područja ekonomije, Čačića, Linića, Grčića. Zoran pak ima kao diplomat vanjsku politiku u malom prstu i danas kao predsjednik tu dužnost obavlja sjajno, zna što je država, na čemu se temelji. Bernardić svakako na tome još mora raditi. Iako se i na sučeljavanju s Plenkovićem vidjelo da je bio dobro utemeljen i u tom segmentu. Mislim da će Bernardić u Vladi složiti jednu dobru kombinaciju.

TELEGRAM: Krajem ljeta 2018. godine na Glavnom odboru se dogodio posljednji pokušaj smjene Bernardića s mjesta predsjednika stranke. Nije prošao. Nakon toga se pričalo da ste i bili za to da se Bernardić smijeni, a on je čak davao i izjave da će s Vama o tome trebati vrlo ozbiljno popričati. Kako ste uopće izgladili odnose?

OSTOJIĆ: Tako što on i ja imamo apsolutno otvorenu komunikaciju. Davora Bernardića znam kao čovjeka koji voli raditi i mislim da je tu prvu godinu kad je postao predsjednik SDP-a trebao više raditi na segmentima koji su mu nedostajali. A ono što se tad događalo u SDP-u sam uspoređivao s dolaskom Dade Milinovića i njegovih podržavatelja iz Like autobusima pred središnjicu HDZ-a. Svi oni koji su tada agresivno i javno istupali s kritikama su rušili rejting naše stranke, to je činjenica. No, kad smo zatvorili te rupe, počeli nalaziti kompromise, napravili hijerarhiju prioriteta, vrlo lako smo složili europske liste, još lakše se dogovorili o kandidatu za predsjednika države i sve to bio je novi vjetar u leđa i Beri i SDP-u. Cijelo vrijeme sam govorio kolegama ono što mi je poručivalo 99,9 posto pacijenata, a koji su dolazili iz svih dijelova društva: “Doktore, samo se nemojte svađati”. Dakle, ako se i svađate, radite ono što radimo i u obitelji ili na poslu, svi se ponekad posvađamo, pa prespavamo, dan-dva-tri, postavimo prioritete i odradimo problem.

Sjednica koju spominjete je, mislim, bila tipping point, točka preokreta kad smo shvatili da nitko nije u pravu. I da smo bili, kao u staroj hinduskoj poslovici, brod na kojem smo u prvoj godini Bernardićevog mandata svi jako puno veslali, dobro se umorili, ali – svatko je veslao na svoju stranu. Brod je stajao, voda je počela prodirati i skoro smo se potopili. Sad je barem nas 80-90 posto počelo veslati u istom smjeru i zato dobro plovimo. Mudri su bili stari Hindusi.