SDP-ova inicijativa oko smjene Brkića mogla bi Plenkoviću biti puno veći problem nego što se možda na prvu čini

Socijaldemokrati spremaju inicijativu koja bi mogla ubrzati okršaj frakcija

Zasad je cijela priča u domeni teorije i budućnosti, jer protiv Brkića je tek pokrenuta istraga koja može i ne mora rezultirati optužnicom, a može se dogoditi da optužnica bude podignuta tek za nekoliko mjeseci. Tajming, međutim, za opoziciju nije problem - kad god da se ta rasprava održi, past će u predizborno vrijeme - krajem svibnja su europski izbori, u prosincu predsjednički, a ujesen 2020. godine parlamentarni izbori.

Opozicija u parlamentarnoj demokraciji nema pretjerano velik utjecaj na stvarne političke i društvene procese. Vlast je ta koja u svojim rukama drži manje-više sve karte, osim u slučaju mega političke krize koja bi dovela do pada vlasti (primjera radi, sav kaos oko Brexita nije – još – srušio konzervativnu Vladu Therese May u Velikoj Britaniji).

Opozicija uglavnom može tek ukazivati na anomalije vlasti i prednosti svojih rješenja za društvene probleme. Ponekad, ako svoj posao obavi dobro, može i ubrzavati neke političke procese koje većini u parlamentu ne idu u korist. Recimo, može, kao što to SDP namjerava, a kako je doznao Novi list, u slučaju da protiv Milijana Brkića bude podignuta optužnica zbog navodnog “presretanja računalnih podataka”, zatražiti da se Brkića smijeni s mjesta potpredsjednika Sabora.

Ne bi frontalno

Za ovu priču je nebitno što se čini kako se oko Brkića od rujna do danas prevrće svaki kamen kako bi se umanjila njegova uloga u HDZ-u. Podsjetimo, prvo je bila afera SMS i sumnje o Brkićevoj ulozi u dojavi okrivljenom da uništi sve kompromitirajuće podatke, pa je iz naftalina izvučeno curenje podataka u istrazi o elitnoj prostituciji, da bi sve te optužbe lagano blijedile. Sad smo na tome da je zamjenik predsjednika HDZ-a, navodno, prisluškivao elektronsku korespondenciju svoje bivše supruge i još nekih žena. Možemo se samo nadati da sljedeća velika medijska afera oko Brkića neće biti ona da nije dobro obrisao ploču dok je bio redar u osnovnoj školi.

Bitni su, međutim, politički odnosi u HDZ-u. A oni su, između predsjednika i vrha stranke te njegovog izoliranog zamjenika, odavno narušeni. Samo, Plenković se ne usudi baš frontalno krenuti u političku eliminaciju Brkića, strahujući vjerojatno da se ne otkriju napukline u stranci koje bi mogle u pitanje dovesti razinu Plenkovićeve kontrole nad HDZ-om.

Izazivanje diferencijacije

Upravo u tu situaciju u kojoj se Plenković ne bi htio naći mogla bi ga dovesti SDP-ova inicijativa o smjeni potpredsjednika Sabora. Plenković i vrh HDZ-a bi u slučaju rasprave o ovoj inicijativi bili primorani donijeti odluku hoće li zajedno sa SDP-om (i vjerojatno ostatkom oporbe) skinuti s funkcije HDZ-ovog kapitalca, koji vjerojatno i dalje ima dosta istomišljenika u stranci, pa tako i u Saboru.

Ili, nasuprot SDP-u, stati u zaštitu svog čovjeka protiv kojeg je podignuta optužnica. Ukoliko bi se išlo na smjenu, pitanje je koliko bi zastupnika HDZ-a doista diglo ruku za odstrel Brkića, a koliko bi baš u tom trenutku imalo neodgodivog posla izvan sabornice, ili se možda odlučilo za otvoreni neposluh i stiskanje tipke “protiv” ili “sudržan”.

Diktiranje ritma

Zasad je cijela priča u domeni teorije i budućnosti jer protiv Brkića je tek pokrenuta istraga koja može i ne mora rezultirati optužnicom, a može se dogoditi da optužnica bude podignuta tek za nekoliko mjeseci. Tajming, međutim, za opoziciju nije problem – kad god da se ta rasprava održi, past će u predizborno vrijeme – krajem svibnja su europski izbori, u prosincu predsjednički, a ujesen 2020. godine parlamentarni izbori.

Plenković stvar može presjeći jedino preuranjenim obračunom s Brkićem mimo sabornice, ili postizanjem neke vrste političkog primirja sa svojim zamjenikom. U svakom slučaju i što god napravio, ispod žita ili u sabornici, premijeru bi SDP, zaprijeti li doista zahtjevom za smjenom, diktirao ritam igre. I to u priči u kojoj bi tuđe udaranje ritma Plenković zasigurno želio izbjeći.