Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Telegram otkriva glavni Tolušićev problem: ispada da je kuću platio triput manje od tržišne cijene

Zašto ministar ne može kazati da je pogriješio i naprosto ispraviti kvadrate u imovinskoj kartici? Upao bi u problem s cijenom gradnje

Telegram otkriva glavni Tolušićev problem: ispada da je kuću platio triput manje od tržišne cijene

Zašto ministar ne može kazati da je pogriješio i naprosto ispraviti kvadrate u imovinskoj kartici? Upao bi u problem s cijenom gradnje

FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Potpredsjednik Vlade uporno odbija pokazati račun kojim bi dokazao da je uredno podmirio izgradnju svoje kuće. Telegram je zato analizirao promjene koje je unosio u imovinsku karticu: 2017. kupio je zemljište i napisao da mu je vrijednost 133.000 kuna. Godinu kasnije na toj je parceli napravio kuću pa je prijavio da mu nekretnina sada vrijedi 950.000 kuna. Dakle, sam je objavio da je potpuna izgradnja kuće, od temelja do krova, stajala 817.000 kuna. Prema službenoj površini iz katastra, to je manje od 300 eura po kvadratu. Građevinski stručnjaci za Telegram objašnjavaju koliko je ta cijena redikulozna.

Otkako je Telegram u ponedjeljak otkrio značajnu diskrepanciju između podataka iz katastra i kvadrature koju je ministar Tomislav Tolušić prijavio u svojoj imovinskoj kartici, nameće se logično i vrlo jednostavno pitanje: zašto, zaboga, čovjek naprosto ne prizna da je pogriješio i ne ispravi brojke u prijavi Povjerenstvu za sukob interesa? Dubinski problem postaje jasan kada se malo detaljnije prouči njegova imovinska kartica.

Ministar je 2018., kada ju je izgradio, upisao da mu kuća vrijedi 950.000 kuna. E sad, kada je godinu ranije kupio građevinsko zemljište, napisao je da ono vrijedi 133.000 kuna. Izgradnja kuće ga je dakle, prema podacima koje je sam naveo u imovinskoj kartici, koštala 817.000 kuna.

Prema izmjerama iz katastra, njegova glavna kuća ima 330 kvadrata, a ono što ministar naziva pomoćnim objektom 121 kvadrat. To ukupno čini 451 četvorni metar. Prema tom izračunu, izgradnju i kompletno opremanje nove kuće ministar je platio 1811 kuna, odnosno 240 eura po kvadratu. U redu, u toj je cjelini i garaža, koja je jeftinija od stambenog prostora, ali sve da se ona proteže i na 50 kvadrata, samo cijena dviju kuća iznosila bi 2037 kuna po kvadratu. Dakle, manje od 300 eura.

Kada je 2017. kupio građevinsko zemljište, ministar ga je unio u imovinsku karticu i napisao vrijedi 133.000 kuna
Uskoro je na tom zemljištu izgradio kuću i zatim je kao ukupnu vrijednost naveo 950.000 kuna

Stručnjaci ruše Tolušićevu procjenu

Kako bismo što preciznije opisali koliko redikulozno zvuči izračun da kompletna izgradnja nove, posve opremljene kuće, stoji manje od 300 eura po četvornom metru, kontaktirali smo stručnjake. Nikome od njih nije bilo ugodno proturječiti jednom ministru, ali na kraju smo pronašli dvije tvrtke koje se više godina bave gradnjom i adaptacijom kuća. Njihove procjene, temeljene na fotografijama Tolušićeve kuće, bile su identične: nema nikakve šanse da je gradnja standardne prizemnice stajala manje od 800 eura po četvornom metru bruto površine, ako govorimo o principu ključ u ruke.

Taj sistem uključuje sve radove do postavljanja stolarije, pločica i parketa ili laminata. Prema procjenama stručnjaka, gradnja 451 kvadratnog metra kuće stajala bi 360 tisuća eura, ili 2.675.000 kuna. Doslovno tri puta više od svote koju je ministar unio u imovinsku karticu kao vrijednost nekretnine. Valja imati na umu da tu govorimo samo o minimalnoj cijeni gradnje kuće bez dodatnih troškova, poput primjerice dovođenja komunalija na parcelu.

Za novac koji je prijavio ne bi mogao dobiti ni montažnu kuću

Čak i da je riječ o montažnoj kući, ministrova procjena bila bi neutemeljena, rekli su nam stručnjaci s kojima smo razgovarali. Konačan iznos naravno ovisi o kvaliteti upotrijebljenih materijala, ali oba graditelja bila su vrlo jasna po pitanju minimalne svote: 600 eura po kvadratu za ključ u ruke, i ni centa manje.

Tablica cijena montažnih kuća objavljenih na specijaliziranom portalu montazneidrvenekuce.info

Otkako smo objavili priču o problemu s kvadratima njegove kuće, ministar je izašao u javnost s nekoliko teza koje su se ispostavile netočnima. Prvo je izjavio da se pri ispunjavanju imovinske kartice konzultirao s Povjerenstvom za sukob interesa, no to ga je tijelo demantiralo. Izjavili su kako im se gospodin Tolušić obratio tek kada je Telegram problematizirao podatke koje je prijavio.

Neistine koje je ministar ovaj tjedan iznosio kao opravdanja

Još jedno ministrovo opravdanje u četvrtak su srušili stručnjaci s kojima je razgovarao Novi list. Naime, Tolušić je u jednoj od verzija tvrdio kako je mislio da u imovinsku karticu mora upisati neto kvadraturu kuće, a novinare je prilično bahato poslao da se educiraju o razlici između bruta i neta. Novinari Novog lista nakon toga su razgovarali sa sudskim vještacima za građevinu, arhitektima i projektantima, koji su se složili kako je apsurdno bruto površinu kuće ne smatrati imovinom.

Kontaktirani arhitekti objasnili su kako pritom razlika između bruto i neto površine objekta pri racionalnom projektiranju ne može biti veća od 20 posto. Dakle, ako ministrova kuća ima bruto površinu od 330 kvadrata, a neto iznosi samo 153, kako on kaže, to znači da je više od 50 posto kuće pregrađeno unutrašnjim zidovima i ostalim sastavnim, nekorištenim dijelovima građevine. Ako je zaista tako, Tolušićeva kuća je pravo čudo – pregrađena je brojnim zidovima baš poput košnice.

Posve je nevažno boravi li uopće u tom pomoćnom objektu

Ministar danima tvrdi kako je njegov čuveni pomoćni objekt, kako ga zove, zapravo roštilj. Telegram ga je jučer ponovno snimio, i iz dosad neprikazanog kuta koji donosimo u nastavku. Pritom je posve nevažno što gospodin Tolušić tamo radi, odnosno boravi li uopće u tom pomoćnom objektu. Time što je zatajio dodatnu zgradu od 121 kvadrat, radikalno je umanjio vrijednost svoje nekretnine.

Kako je uopće izračunao da mu nekretnina vrijedi 817 tisuća kuna bez cijene građevinskog zemljišta? Njegovi manevri i inzistiranje na tvrdnji kako ima triput manje kvadrata nego što piše u katastru, možda bi mogli imati smisla jedino ako je procjenu četvornih metara prilagodio vrijednosti koju je unio u imovinsku karticu. Kada bi njegova kuća zaista imala 165 kvadrata, cijena izgradnje iznosila bi oko pet tisuća kuna po kvadratu. Što je i dalje nategnuto, ali ipak manje redikulozno.

Iznimno nelagodna priča o tvrtki koja je gradila kuću

Kolosalni problem pritom je, naravno, tvrtka koja mu je gradila kuću. Kako je otkrio Drago Hedl, riječ je o Građevinarstvu Horvat d.o.o., koje je u vrijeme dok je gospodin Tolušić bio župan, angažirano na brojim javnim radovima Virovitičko-podravske županije. Vlasnik tvrtke jučer je odbio pokazati račune, izrekavši pritom vrlo zanimljivu rečenicu: “Imam sve račune za Tolušićevu kuću, ali ne mogu ih sada pokazati”.

U četvrtak kasno navečer Index je objavio kako imaju informacije da su građevinski radovi na Tolušićevoj kući naplaćeni po manjoj cijeni od tržišne. Ministar im je u službenom odgovoru koji su primili u srijedu napisao kako “imaju neistinite informacije” te da će im drugi dan poslati račun na uvid. U međuvremenu se predomislio i nije im ga poslao. Nakon analize promjena koje je unosio u imovinsku karticu, eksplicitno navodeći prvo zasebnu vrijednost zemljišta, a zatim i gotove kuće, potpredsjednik Vlade sada je u još nezgodnijoj situaciji.