Nekad je nužno odabrati stranu

Telegramov dopisnik iz Amerike o knjizi tabloidnih tračeva bivše Trumpove savjetnice i stanarke Big Brothera

Trumpova administracija nikad nije podbacila u sektoru zabave naroda, ovo što se sad događa možda je najurnebesnija epizoda

FOTO: Profimedia, Xposurephotos

Omarosa prepričava situaciju u kojoj je slučajno ušla u prostoriju gdje su bili Trump i njegov tadašnji odvjetnik Michael Cohen. Kad je ušla u sobu, Cohen je krenuo prema izlasku, a Trump je komad papira koji mu je dao Cohen strpao u usta i progutao ga. Kad je ova priča objavljena, Cohen je objavio tweet u kojem tvrdi kako nije točno da je Trump pojeo komad papira koji mu je on dao. Iako se Cohen u međuvremenu okrenuo protiv Trumpa i vjerojatno će svjedočiti protiv njega, Trump je retvitao taj Cohenov tweet. Pokušajte me sad uvjeriti da živimo u normalnom svijetu – bivša savjetnica predsjednika Amerike tvrdi da je predsjednika vidjela kako jede komad papira. I onda predsjednik retvita poruku da nije pojeo taj papir.

Ako uspijete, makar sredinom kolovoza, staviti po strani zabrinutosti zbog konstantnog nagrizanja demokratskih institucija u Americi, ako makar nakratko zanemarite neprekidno potkopavanje pravne države, bespoštedno podrivanje normi u domaćoj i vanjskoj politici, opasne napade na slobodu tiska i ismijavanje svakog racionalnog pristupa rješavanju društvenih problema – ako vas je, drugim riječima, dobri Freyr, nordijski bog ljeta, uspio odvući na plažu i istjerao Donalda Trumpa iz vaših misli – e u tom slučaju na sve što se događa s ove strane Atlantika možete s pravom gledati kao na komediju.

Već godinu i pol dana najmoćnijom silom svijeta vlada administracija koja nije samo opasna, štetna i naopaka u svakom smislu, nego je i blesava, nekompetentna i komična u svojoj nedoraslosti. Takva je sve vrijeme, ali vašar oko Trumpa samo ponekad dosegne razinu punog cirkusa. Dogodilo se to nekoliko puta – sjetit ćete se blaženog Anthonyja Scaramuccija, koji je u Bijeloj kući radio 11 nezaboravnih dana, na veselje općinstva diljem svijeta, ili Rudyja Giulianija, predsjednikova TV-odvjetnika koji i danas proplamsa. Trump je magnet za budale slične sebi, pa ako se ne uzrujavate oko štete koju rade, možete se ponekad dobro nasmijati. Zadnjih dana dogodilo se upravo to – razina ludila napredovala je u puni cirkus zahvaljujući stanovitoj reality show zvijezdi i njezinom bivšem reality show prijatelju, aktualnom predsjedniku, pa se u političkim analizama počelo raspravljati o tome jede li Trump papire s povjerljivim informacijama, tko koga snima u Bijeloj kući i je li u redu da predsjednik bivšu suradnicu javno nazove psetom. Slika i prilika ljeta 2018. u Washingtonu.

Počelo je s tim da je bivša savjetnica predsjednika Omarosa Maningault Newman prošlog vikenda krenula na turneju u kojoj promovira svoje memoare. Knjiga je naslovljena “Unhinged” (“Poremećen”), što se odnosi na njezinog bivšeg šefa Donalda Trumpa, i napisana je bez dlake na jeziku. Opisuje godinu dana koju je kao savjetnica predsjednika u Bijeloj kući, a prethodno u Trumpovoj kampanji, provela žena koju svi zovu osobnim imenom. Zvat ću je tako i ja u ovom tekstu – ne da bih umanjio njenu vjerodostojnost, niti zato što je žena, nego zato što sama, još od Apprenticea, tako sebe predstavlja; tako je zovu i američki mediji.

U knjizi izneseni neugodni detalji o Trumpu

Omarosa u knjizi iznosi mnoge neugodne tvrdnje – od onih koje potvrđuju naslov knjige i Trumpa prikazuju poremećenim – naprimjer, da ga se moralo ozbiljno odgovarati od ideje da na inauguraciji prisegne tako da ruku, umjesto na Bibliju, stavi na svoj bestseler “Art of the Deal” – pa sve do onih banalnijih, kao što je tvrdnja da Trump svakog dana popije osam coca-cola (a ne dvanaest, kako se prije govorilo) ili da u rezidenciji u Bijeloj kući ima stol za sunčanje iz solarija. Posprdne nadimke Trump ne čuva samo za političke protivnike, tvrdi Omarosa, nego i za najbliže suradnike čim oni izađu iz prostorije – ministru pravosuđa, starijem gospodinu Jeffu Sessionsu, nadjenuo je nadimak Benjanim Button, tvrdi Omarosa.

No prava ubojitost njene knjige ne leži u tim trivijalnostima, nego u ozbiljnoj optužbi: Trumpu bliska osoba, usto žena i Afroamerikanka, tvrdi da je predsjednik mizogini rasist. Iz svega što smo vidjeli u ove dvije-tri godine to ne bi bila neka bomba, ali ima težinu jer dolazi iz najužeg Trumpova kruga, od nekoga tko ga dobro i dugo poznaje. Dapače, Omarosa tvrdi da je čula snimku, još iz vremena kad je išao Apprentice, na kojoj Trump koristi najgoru uvredljivu riječ za crnce – “N-word”, kako se to zove u Americi. U hrvatskom jeziku nema istoznačnice koja bi prenijela koliko je neprimjerena ta riječ u društvu koje je prije stoljeće i pol imalo robovlasništvo. Riječ “crnčuga” je uvredljiva, ali ne otkriva ni desetinu povijesne težine engleske “riječi na N”. Omarosa tvrdi da je čula snimku gdje Trump glasno izgovara tu riječ.

No, Omarosa ima i vlastite snimke – i to kakve! U godinu dana u Bijeloj kući snimala je razgovore, uključujući i one s Trumpom. Dio snimaka sad je objavila. To je prvi od skandala koji bi administraciju mogli proždirati idućih dana i tjedana. Prvi Omarosin audio razgovor je iz prosinca prošle godine, u kojem joj šef Trumpova kabineta John Kelly daje otkaz.

Prvi put nakon 1973. objavljene neke snimke razgovora iz Bijele kuće

– KELLY: Ako ovo bude prijateljski razlaz, na vrijeme koje ste proveli u Bijeloj kući moći ćete gledati kao na godinu dana u kojoj ste služili državi. I moći ćete krenuti dalje bez ikakvih problema u budućnosti što se tiče vaše reputacije.

– OMAROSA: Mogu postaviti par pitanja? Je li predsjednik svjestan što se događa?

– KELLY: Nemojmo kretati tim putem. Ovo nije nešto oko čega bismo pregovarali.

– OMAROSA: Ne želim pregovarati. Nikad nisam imala priliku razgovarati s vama, generale Kelly. Pa ako je ovo moj odlazak, htjela bih makar dobiti priliku da shvatim.

– KELLY: Možemo razgovarati nekom drugom prilikom. Ovo ima veze s vrlo ozbiljnim povredama integriteta. Ja bih stao na tome.

Ako vam je iz ovog razgovora pomalo žao Omarose, razmotrite sljedeće – jedini razlog zašto je ona uopće radila u Bijeloj kući bilo je to da je “govorila lijepe stvari o Donaldu”. Ona nema nikakve druge kvalifikacije osim da se natjecala u reality showu koji je vodio Trump. O njenim aktivnostima u Bijeloj kući znamo samo to da “nitko ne zna što ona radi” i da nepozvana upada na sastanke. Potpuno nestručna u svakoj temi, bila je poput ukletog Holandeza, svi su bježali od nje. Još na početku, tadašnji šef kabineta Reince Priebus stavio je veto na Omarosu, jer nije vidio nikakvu korist od nje. Na kraju je zaposlena na izričito inzistiranje samog Trumpa.

Omarosa je srušila nekoliko povijesnih presedana. Audio snimka njenog otkaza, koju ste čuli u gornjem linku, prva je javno objavljena snimka nekog razgovora u Bijeloj kući još od 1973. i vremena predsjednika-kriminalca Richarda Nixona. Razlika je u tome što su tadašnje snimke nastale po nalogu samog predsjednika, a ne njegovih savjetnika. Ova snimka je nastala u najčuvanijoj od svih prostorija Bijele kuće – takozvanoj sobi sa specijalne situacije (Situation Room) u podrumu Zapadnog krila, gdje je razina sigurnosti viša čak i od one u Ovalnom uredu.

Bilo kakvo snimanje ne samo da je zabranjeno, nego je nemoguće jer se u Situation Room ne smije unijeti nikakav elektronički uređaj. To je soba iz koje je Bill Clinton naredio napad na Slobodana Miloševića i iz koje je Barack Obama dao nalog i pratio likvidaciju Osame bin Ladena. Kad su ulazili u tu prostoriju, državna tajnica Hillary Clinton i tadašnji šef CIA-e i načelnik glavnog stožera američke vojske ostavili su mobitele na ulazu. No, ne i Omarosa – ona je svoj mobitel ponijela sa sobom, snimila razgovor i objavila ga u medijima. Tako funkcionira Trumpova Bijela kuća. Ima Omarosa i puno zabavniju snimku. Dan nakon otkaza nazvao ju je sam predsjednik.

Ima i snimku u kojoj Trump očajno glumi da joj ne želi dati otkaz

– TRUMP: Omarosa, što se događa? Baš sam na vijestima vidio da razmišljaš o odlasku. Što se dogodilo?

– OMAROSA: General Kelly mi je došao i rekao da želite da odem.

– TRUMP: Ne. Ja, ja.. meni nitko nije to ni rekao.

– OMAROSA: Wow!

– TRUMP: Znaš, oni imaju veliki pogon koji vode. Ali ja to nisam znao. Nisam to znao. Jebem mu sve! Uopće mi se ne sviđa da odlaziš.

Gluma je taman onoliko plitka i neuvjerljiva kakvu biste očekivali od aktera reality showa. Samo što je Trump puno gori u glumljenju iznenađenja u stvarnosti kao predsjednik Amerike nego što je bio u skriptiranom Apprenticeu. Čovjek koji se proslavio uzrečicom “You’re fired!” nema muda priznati bliskoj suradnici čak ni to da se složio s njenim otkazom. To je, ponavljam, predsjednik Amerike i najmoćniji čovjek na svijetu.

Omarosa je obećala još snimki iz Bijele kuće, posebno onih s Ivankom Trump i Jaredom Kushnerom. Nitko ne zna koga je sve još snimila i što može izaći. Bijelu kuću obuzela je teška paranoja: ako je Omarosa bila u stanju snimati u Situation Roomu i snimiti samog Trumpa – te onda objaviti te snimke! – zašto isto ne bi napravila s nekom manjom ribom. Trump je – tu nije bilo iznenađenja – nakon ovoga uključio svoj dikobraz-mode: raširi što više bodlji i zaprijeti najgore što možeš, nadajući se da će žrtva smjesta odustati od plana da se bode s tobom. Tweet:

Luđakinja Omarosa, koja je triput dobila otkaz na Apprenticeu, sad je otpuštena zadnji put. Nikad nije uspjela i nikad neće. Molila me da je zaposlim, sa suzama u očima, i rekao sam OK. Ljudi u Bijeloj kući su je mrzili. Bila je pokvarena, ali ne i pametna. Rijetko sam je viđao ali sam čuo stvarno grozne stvari o njoj. Zla prema ljudima i stalno je kasnila na sastanke i na posao. Kad je došao general Kelly, rekao mi je da je luzerica i samo problem. Rekao sam mu da pokuša to riješiti ako može jer je o meni govorila samo SJAJNE stvari dok nije dobila otkaz!

Ovakvi tvitovi otkrivaju sve što trebate znati o Donaldu Trumpu. Kao da toga nije svjestan, on u njima potvrđuju najgore optužbe protiv sebe, poput onih za rasizam i mizoginiju.

Trump po svom standardnom modusu, sada vrijeđa Omarosu

Prvo osnovne stvari – kad iznosi argument da je Omarosa “triput dobila otkaz”, predsjednik Amerike kao da ne vidi razliku između stvarnosti i TV-emisije. Također, zanemaruje korolar po kojem bi upravo on bio taj koji je “nakon tri otkaza” zaposlio Omarosu, i to nigdje drugo nego u Bijeloj kući. Iz javnih svjedočanstava Reincea Priebusa i drugih znamo da je laž kad Trump kaže kako ga je Omarosa “sa suzama u očima molila da je zaposli”. Upravo suprotno: Trump ju je zaposlio unatoč volji svojih savjetnika.

Trump naziva Omarosu “luđakinjom” i “luzericom”, iako joj je on dao posao kojemu nije dorasla, i s kojeg je konačno otpuštena tek intervencijom Kellyja, a ne Trumpa. Najznačajniji dio njegovog tweeta onaj je u kojem o njoj govori kao o osobi koja “nije pametna”, koja “stalno kasni”. To su dva tipična rasistička tropa o crncima: da su glupi i da su lijeni, tj. uvijek kasne.

Trumpov rasizam dobro je potkrijepljen, od činjenice da stanove u svojim zgradama nije htio iznajmljivati crncima, zbog čega je 1970-ih završio na sudu. Njegov tad još živi otac svojedobno je bio uhapšen na skupu Ku Klux Klana. Trump nije štedio novac kako bi pokazao svoj rasizam – u New York Timesu je 1980-ih zakupio cijelu stranicu i tražio smrtnu kaznu za grupu crnaca osuđenih na zatvorske kazne jer su u njujorškom Central Parku navodno silovali bijelu džogericu. Kad je DNA analiza dokazala da oni nisu bili napadači i kad su nakon niza godina nedužni oslobođeni iz zatvora, Trump nikad nije priznao da je bio u krivu. Njegova politička karijera startala je s rasističkom, potpuno nepotkrijepljenom tvrdnjom da se prvi crni predsjednik Barack Obama nije rodio u Americi. Za sve nakon toga vjerojatno ste čuli – da su Meksikanci ubojice i silovatelji, da među neonacistima u Charlottesvilleu ima “jako finih ljudi”, i tako dalje. Predsjednik Amerike je rasist i zove se Donald Trump. Čudi li vas onda da se njegov napad na Omarosu nastavio tweetovima u kojima je naziva “šljamom”?

Trum je rasist, ali i Omarosa je puna mana

Dva koraka unatrag – tko je Omarosa? Lažljivica, zlikovka, koja samo promovira sebe i koja će vam bez pardona zariti nož u leđa – sve su te karakterizacije Omarose točne i bile su poznate Trumpu u trenutku kad ju je doveo u Bijelu kuću. Tko je ikad gledao Apprentice, gdje ju je Trump prvi put “otpustio”, pa Celebrity Apprentice i All-Star Celebrity Apprentice, gdje joj je udijelio još dva “otkaza”, znao je da je Omarosa tipičan negativac iz reality-showa – spletkarica, tračerica i sitna duša – zato jer su je takvom zamislili scenaristi, ali i zato jer ju je njen karakter učinio pogodnom za takvu ulogu. No, Omarosa je cijelo vrijeme gajila simpatiju za Donalda.

Fanatična obožavateljica Trumpa u kampanji se istaknula izjavom koju do danas mnogi navode kao najbližu točku u kojoj se Trumpova Amerika približila Staljinovoj Rusiji. “Svaki kritičar, svaki podcjenjivač, morat će se pokloniti predsjedniku Trumpu. Svako tko je ikad sumnjao u Donalda, tko se ikad s njim nije slagao, tko ga je ikad dovodio u pitanje. Njegova je najveća konačna osveta to što će postati najmoćniji čovjek u svemiru”, rekla je Omarosa o Trumpu prije izbora. Tu je, rekao bih, ubola pravu notu – Trump je u tim riječima prepoznao obožavanje kakvome je oduvijek težio i kakvo ni od koga drugoga u slobodnom društvu nije mogao dobiti. U tom staljinizmu koji su dijelili vidim korijene njegove simpatije prema Omarosi.

U Bijeloj kući, kao što smo rekli, nije radila ništa. U to se vrijeme udala, i od Omarose Manigault postala Omarosa Manigault Newman – i dalje se predstavljajući kao Omarosa. Povijest rezidencije američkog predsjednika pamti je po tom da je došla na slikanje u Bijelu kuću sa svojim djeverušama. Ne bi je pamtili da je to napravila normalno. Ali nije, jer to je Omarosa – photo-session u Bijeloj kući uključivao je nju, savjetnicu predsjednika, i trideset i dvije djeveruše. Trideset i dvije djeveruše! Kad joj je Kelly dao otkaz, prva stvar koju je Omarosa napravila bila je da se vrati u svoje prirodno stanište – tjedan dana po izlasku iz Bijele kuće, postala je stanarka Big Brother kuće.

Priča o Trumpu koji jede papir

Zadnje što smo od nje čuli prije ove knjige bilo je Big Brother šaputanje na jastuku s Rossom Matthewsom, TV-voditeljem, koji ju je pitao “Ti si bila kod njega, reci mi hoće li na kraju ovo s Trumpom ipak biti OK?”. Omarosa je sigurno uživala, znajući da je crno-bijela Big Brother kamera snima u dvorištu Kuće, kad je “u povjerenju” Matthewsu odgovorila, gledajući njegove razrogačene oči: “Ne, neće biti dobro”.

Trumpu bliski ljudi koji su prije surađivali s Omarosom danas glume da je ne poznaju. U knjizi postoji nevažan detalj – koji bi takav i ostao, da jedan od aktera nije preokrenuo nebesa kako bi dokazao da nije točan. Omarosa prepričava situaciju u kojoj je slučajno ušla u prostoriju gdje su bili Trump i njegov tadašnji odvjetnik Michael Cohen. Ono što je vidjela, tvrdi, bilo je zapanjujuće. Kad je ušla u sobu, Cohen je krenuo prema izlasku, a Trump je komad papira koji mu je dao Cohen strpao u usta i progutao ga. Iako ne zna što je pisalo na tom komadu papira, Omarosa zaključuje da je moralo biti nešto strašno osjetljivo jer se Trump grozi bakterija i nikad ništa ne bi stavio u usta, a kamoli to progutao.

Kad je ova priča objavljena, Cohen je objavio tweet u kojem tvrdi kako nije točno da je Trump pojeo komad papira koji mu je on dao. Iako se Cohen u međuvremenu okrenuo protiv Trumpa i vjerojatno će svjedočiti protiv njega, Trump je retvitao taj Cohenov tweet. Pokušajte me sad uvjeriti da živimo u normalnom svijetu – bivša savjetnica predsjednika Amerike tvrdi da je predsjednika vidjela kako jede komad papira. I onda predsjednik retvita poruku da nije pojeo taj papir. Ima li išta normalnije od toga?

Predsjednik u svojim twettovima masovno vrijeđa crnce

Vratimo se na dnevni rat Omarose i Trumpa. Kad se Trumpov rasizam još jednom prikazao svima koji ga hoće vidjeti, predsjednik je bivšu suradnicu u tweetu nazvao – psetom (“dog”). Uvrstio ju je tako u niz crnaca koje je nazvao glupima – od košarkaša Lebron Jamesa, preko TV-voditelja Dona Lemona, kongresnica Maxine Waters i Frederice Wilson, do igrača američkog nogometa koji u protest zbog policijskog nasilja nad crncima kleče kad svira himna (njih je javno proglasio “kurvinim sinovima”), pa sve do udovice vojnika ubijenog u Africi.

Možda još ima ljudi koji ne vjeruju da Donald Trump sve ovo radi gonjen dubokom predrasudom. Ali ako vas ima, razmotrite ovo – otkad je postao predsjednik, od 15 navrata u kojima je nekoga proglasio glupim, u 11 slučajeva radilo se o crncima. To je statistika koju je Washington Post napravio prije novih Trumpovih napada na Omarosu.

Omarosa tvrdi – vrlo uvjerljivo – da postoji snimka na kojoj Trump izgovara N-word, tu najgoru riječ. Trump se u demantiju pozvao na producenta Apprenticea koji mu je rekao da “ne postoji snimka” takve njegove izjave. Čak ni on sam ne tvrdi da to nikad nije rekao, samo da “ne postoji snimka”. Da je Omarosa vjerojatno u pravu, svjedoči reakcija Bijele kuće: glasnogovornica Sarah Huckabee Sanders izrekla je dosad stotine laži za Trumpa, ali ovu nije htjela. “Ne mogu garantirati da ne postoji snimka na kojoj predsjednik izgovara N-riječ”, rekla je.

Ako vam je u ovom ludilu nedostajao netko ravno iz Fellinijeve kabanice – imamo i toga. “Više puta sam čuo Donalda Trumpa kako na setu Apprenticea izgovara rasističke uvrede” – to je izjavio, potvrđujući riječi Omarose i drugih – Penn Jillette, mađioničar koji je sudjelovao u Celebrity Apprenticeu. Dakle, imamo i mađioničara.

Omarosine priče možda su početak neke nove istrage o Trumpu

New York Times ne može se oduprijeti dojmu da smo posljednjih godina bili pod nasrtajem “ljudi nalik Trumpu koji su se počeli okretati protiv Trumpa”. Možda ovo sve izgleda kao reality show, ali nije. Trump je predsjednik Amerike i u normalnim vremenima činjenica da je iz Bijele kuće nekoga nazvao “psetom” – a pogotovo da je psetom nazvao crnu ženu – bila bi dovoljna da ga se poziva na odgovornost mjesecima. Sad to nije tema oko koje se itko posebno uzrujava.

No, Donald Trump trebao bi se uzrujavati oko nečega drugog. Omarosa, kao i svojedobno njegova bivša ljubavnica Stormy Daniels, došla je doslovno niotkuda, ali je uspjela preokrenuti narativ i nametnuti se kao relevantna tema. Što više Trump bježao od nje, ta je tema bila neizbježnija. Daniels je postigla cilj pa je više nema u javnosti – njeno forsiranje Trumpovog bivšeg odvjetnika Michaela Cohena i isplate 130 tisuća dolara ispunilo je funkciju i dovelo do toga da priča oko Cohena više nije priča o Stormy Daniels, nego priča potencijalno ključnog svjedoka u puno većoj istrazi. Cohen sad svjedoči o tome je li Trump znao za sastanak s Rusima u Trump Toweru. To je nama donijela Stormy Daniels – prelazak sa sporedne na glavnu temu.

Što će od saznanja koja ima Omarosa na kraju biti korisno specijalnom istražitelju – to bih se ja pitao da sam na Trumpovom mjestu. I toga bih se grozio. U međuvremenu, svi se veselimo ludosti Trumpove administracije koja nikad nije podbacila u sektoru zabave naroda – zaposlila je – pametno ili uglavnom ne – mnoge favorite o kojima se i danas priča, od Omarose i Kellyanne Conway preko Scaramuccija do jednog od najvećih komedijaša, Rudya Giulianija. Njega Trump i dan-danas plaća da ide po televizijama i radi budalu od sebe, od zakona i pravnog poretka, te konačno od Trumpa samog. To je odličan posao, samo nitko ne zna dobiva li Giuliani doista plaću ili to radi iz čistog užitka.