Vrhu SDP-a smeta osebujna Marasova kampanja. Da ih ipak više ne muči to što 007 vodi stranku u Zagrebu?

Prije samo četiri dana na izvještajnoj konvenciji zagrebačkog SDP-a Marasova oporba pokušala je srušiti kvorum

FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Iako je u posljednjih nekoliko mjeseci ususret izborima za Europski parlament situacija u SDP-u općenito doživjela smirenje (mnogi će ga nazvati privremenim), očito je da se prijepori u Zagrebu nisu stišali. Štoviše, u bitci za kontrolom najjače stranačke organizacije bi i rezultati EU izbora mogli imati bitnu ulogu. Ukoliko bi Maras dobio malo preferencijalnih glasova, lakše bi se moglo postaviti pitanje njegovog legitimiteta na čelu SDP-a Zagreb

Ako je itko od pojedinačnih kandidata u dosadašnjem dijelu kampanje za EU izbore podigao vlastitu prepoznatljivost, onda je to sigurno Maras, Gordan Maras.

Bivši ministar u SDP-ovoj Vladi i sadašnji saborski zastupnik te stranke je oko savršeno neperspektivnog mjesta na listi (sedmo) sagradio zapaženi “007” narativ, pa se u javnosti zeza na foru James Bonda, a na posljednjem skupu SDP-a je izjavio i kako ima “dozvolu za pobjedu”. Na društvenim mrežama je, pritom, pokrenuo i nagradnu igru za kreativnu nadopunu njegovog programa za EU izbore (u sedam točaka, naravno), u kojoj će najbolji kandidat dobiti blender i svježe voće.

“Nismo Živi zid”

Koliko s takvom vrstom kampanje prelazi granicu bizarnog, stvar je osobne procjene, ali je savršeno jasno da si je time podigao vidljivost, što je prvi preduvjet da netko s nižih mjesta izborne liste prebaci izborni prag od deset posto preferencijalnih glasova. Ovakva vrsta izbora na kojima se, osim liste, jedan glas daje nekom od kandidata čini izbornu kampanju dvojakom – ne natječu se samo stranke i koalicije, već i kandidati sa svake liste – međusobno.

No, u vrhu SDP-a su procijenili da je Maras ipak pretjerao. “Mora shvatiti da bi trebao voditi afirmativnu kampanju, da se ne natječe za Europski parlament da bi netko dobio blender ili žlicu”, kažu nam iz vrha stranke, podcrtavajući da SDP nije Živi zid i da im ne treba negativna kampanja. Podsjetimo, Maras je prošlog tjedna bio u centru sukoba u Saboru, kad mu je, zbog natpisa na laptopu (“Biraj Marasa”) nekoliko puta oduzimana riječ zbog mišljenja Državnog izbornog povjerenstva o izbornoj promidžbi u službenim prostorijama državnih tijela.

Udar nakon predizbornog skupa

No, priča o SDP-u i Gordanu Marasu je bitno dublja i složenija od aktualne predizborne kampanje, a jedna od njenih epizoda odigrala se i ovog vikenda i to na istom mjestu i odmah nakon predizbornog skupa SDP-a.

Naime, u zagrebačkoj Tvornici je u subotu nakon svečanog predstavljanja kandidata stranke na europskim izborima, pa još pod sloganom “Ravnopravni – rame uz rame”, održana Tematsko-izvještajna konvencija zagrebačkog SDP-a. Najveću gradsku organizaciju stranke u državi od prošlog ljeta vodi baš Gordan Maras, koji je tad pobijedio kandidata s podrškom Iblerovog trga Denisa Hrestaka. Maras je na Konvenciji podnio izvještaj o radu zagrebačkog SDP-a, a unutarstranačka oporba ga je pokušala opstruirati rušenjem kvoruma. Nije im uspjelo, jer ih jednostavno nije bilo dovoljno. Štoviše, procjena je ljudi bliskih šefu zagrebačkog SDP-a da Maras u stranci u Zagrebu sad ima znatno veću podršku nego je imao prošlog ljeta.

Obračun tek slijedi

Podsjetimo, još je u srpnju prošle godine, niti mjesec dana nakon Marasovog izbora za predsjednika SDP-a u Zagrebu 12 od ukupno 14 članova predsjedništva SDP-a Zagreb u priopćenju za javnost napalo Marasa jer je tražio sazivanje izvanrednih izbora u stranci.

Iako je u posljednjih nekoliko mjeseci ususret izborima za Europski parlament situacija u SDP-u općenito doživjela smirenje (mnogi će ga nazvati privremenim), očito je da se prijepori u Zagrebu nisu stišali. Štoviše, u bitci za kontrolu najjače stranačke organizacije bi i rezultati EU izbora mogli imati bitnu ulogu – nekoliko naših sugovornika iz SDP-a je cijelu stranačku akciju stišavanja Marasove kampanje stavilo u kontekst budućeg pokušaja obračuna s njim.

“Agent 007” ide dalje

Ukratko, ukoliko bi Maras dobio malo preferencijalnih glasova, lakše bi se moglo postaviti pitanje njegovog legitimiteta na čelu SDP-a Zagreb (a u konstrukciji bi dobro došlo i da mu izvješće o radu nije usvojeno u subotu). Ukoliko je to točno, veliko je pitanje koliko je ta navodna računica Iblerovog trga ispravna. Jer, iako se SDP po anketama stabilizirao, pa čak i raste za pokoju decimalu u posljednjih nekoliko ispitivanja javnog mnijenja, vodstvo stranke i dalje nije pretjerano popularno ni među biračima SDP-a.

Koliko u tom odnosu snaga za Marasa može u konačnici biti loše da mu vrh stranke sugerira da malo smanji gas u kampanji? Ili, promidžbenim jezikom, da Bernardić želi stišati SDP-ovog agenta 007?