Zašto HDZ uporno odbija istražno povjerenstvo za korupciju i kriminal

Zašto je Povjerenstvo o pritiscima na istražna tijela toliko neprihvatljivo za HDZ i partnere

Ako je oporbeni prijedlog o povjerenstvu loš, ili čak nezakonit, nitko ne brani HDZ-u, ili recimo Gospodinu Transparentnom iz HSLS-a, da ga popravi amandmanima ili da ponude svoj prijedlog. To se, gotovo je sigurno, neće dogoditi

Vremena se mijenjaju. Prije samo malo više od tri godine HDZ-u je bilo neugodno. Oporba je pritiskala da se formira saborsko istražno Povjerenstvo o Agrokoru, a vladajuća stranka je – kupovala vrijeme.

Tad se, pred ljeto 2017. godine, nije još znalo za grupu Borg. Nije se znalo ni za niskoprofilne restorane po kojima su oni koji su kasnije profitirali od restrukturiranja Agrokora, pisali zakon o restrukturiranju Agrokora. No, znalo se da je uzdrmano carstvo Ivice Todorića neraskidivo povezano s najvećom hrvatskom strankom od samih početaka – i Agrokora i HDZ-a.

Otezanje do Kulmerovih dvora

Stoga ideja o parlamentarnom zabadanju nosa u poslove oko Agrokora – od Tuđmana do Borga – svakako nije bila mila. Pa su, eto, odgađali. Pred ljeto su iskoristili proceduralne razloge da se formiranje Istražnog povjerenstva odgodi do jeseni. Pa su onda još malo usporavali početak rada. Da bi donijeli odluku da se svjedoci moraju ispitivati – kronološkim redom. Za javnost koja, podsjetimo, tad još nije znala za grupu Borg, to je bila u, svjetlu drame u Agrokoru, prilično neobična odluka.

No, osim pokušaja skrivanja krajnje kompromitirajućeg načina na koji je i s kim donesen propis po kojem je Agrokor na kraju prešao u vlasništvo inozemnog kapitala, postojao je možda još krupniji razlog za upornu kupovinu vremena. Naime, DORH (onaj o čijem radu premijer i Vlada ništa ne znaju, niti ih zanima) je pripremao “iskrcavanje na Kulmerove dvore”, odnosno, početak istrage protiv Ivice Todorića i ostalih.

Gašenje

Povjerenstvo je, međutim, ipak uspjelo početi s radom. Na održanim sjednicama bilo je intrigantnih svjedočenja, primjerice, bivši guverner Hrvatske narodne banke, danas nažalost pokojni Željko Rohatinski, svjedočio je kako je svojedobno bio na sastanku s tadašnjim predsjednikom HDZ-a Tomislavom Karamarkom i Ivicom Todorićem na kojem su ga, neuspješno, nagovarali da uđe u politiku.

A onda je krenuo DORH. Iako je tadašnji glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan tvrdio da Povjerenstvo ne ometa njihov rad, saborska većina koju je kontrolirao HDZ ugasila je Istražno povjerenstvo o Agrokoru čim je Županijski sud u Zagrebu prihvatio rješenje o provođenju istrage.

Bez popravka

Tri godine kasnije, cijela saborska oporba se ujedinila oko zahtjeva da se oformi saborsko istražno povjerenstvo koje bi se bavilo ometanjima i pritiscima na rad istražnih tijela u procesuiranju slučajeva korupcije. Poseban fokus planiran je i na kroničan problem curenja informacija o policijskim izvidima.

HDZ ovaj put neće odugovlačiti. Iako su u početku izjavljivali kako su zainteresirani za rješavanje spomenutih problema, očito je da ovo istražno povjerenstvo, za razliku od onog u Agrokoru, neće ni zaživjeti. Argumentacija kojom će se opravdati zabrana Saboru da preispituje ovu temu, zapravo, nije ni bitna. Jer, ako je oporbeni prijedlog loš, ili čak nezakonit, nitko ne brani HDZ-u, ili recimo Gospodinu Transparentnom iz HSLS-a, da ga popravi amandmanima ili da ponude svoj prijedlog. To se, gotovo je sigurno, neće dogoditi.

‘Oni su izgubili izbore’

Ili, kako bi rekao premijer Plenković, govoreći o političkima argumentima za odbijanje ideje o povjerenstvu: “Imali smo izbore prije samo tri mjeseca i građani su dali povjerenje HDZ-u. Oni su te izbore izgubili”.

Kako se često u nizanju dana izgubi smisao za krupniju perspektivu, valja na nju ipak pokušati dodatno podsjetiti. HDZ je prije tri godine strijepio od javnosti pa se nije usudio samo tako zabraniti rad saborskom povjerenstvu, već su posegnuli za cijelom vrećom trikova kako bi što više usporili njegov rad dok ne krene istraga koja će ga ugasiti.

Bit će gore

Danas, pak, živimo u zemlji u kojoj je HDZ po vlastitom priznanju stjegonoša borbe protiv korupcije. O radu istražnih tijela Vlada ništa ne zna i ne želi znati, osim što premijer preporuča DORH-u kad da održi kakvu pressicu i javno izražava svoja očekivanja o tome pripadnike koje stranke treba uhićivati u spektakularnim akcijama.

Tajni nadzori u korupcijskim djelima već se rutinski prekidaju jer osumnjičeni nekako uvijek doznaju da su na meti. O aferama i sumnjivim nekretninama svih Plenkovićevih dosadašnjih ministara i suradnika dala bi se snimiti cijela serija. U više sezona. Porazno izvješće Europske komisije o vladavini prava u Hrvatskoj mediji su uglavnom predstavili kao drugorazrednu vijest koja je živjela jedan dan.

Ukratko, sasvim su izvjesne dvije stvari. Prva, bit će gore. Druga je logično pitanje. S obzirom na rezolutno odbijanje HDZ-a da se formira Saborsko istražno povjerenstvo o pritiscima i ometanjima rada neovisnih istražnih tijela, što je ovaj put – grupa Borg?