Zašto izbori na ljeto, u ovakvim uvjetima, ne bi bili ni demokratski, ni pošteni

Inzistiranje na izborima koji neće biti pošteni i koji bi mogli predstavljati zdravstveni rizik moglo bi se opisati samo jednom riječju - zloupotreba

Problem s pandemičnom situacijom u kojoj se hrvatsko društvo nalazi je taj da u ovom trenutku ne postoji niti jedna garancija da bi se eventualni ljetni izbori o kojima se priča kao skoro gotovoj stvari mogli podičiti tim epitetima. Dakle, da bi doista bili pošteni i slobodni. Zbog toga se, uostalom, ovog ljeta vjerojatno neće nigdje u EU ni održati izbori.

Potpuno je jasno da vladajuća većina ima svo moguće demokratsko pravo raspisati izbore kad god to poželi. Da mogu, računajući da će ostvariti dobre rezultate, u bilo kojem trenutku povući obarač i raspustiti Sabor. Takve stvari se često događaju u mnogim zemljama i često se onima koji se odluče na izlazak na birališta prije isteka mandata isplate, ali se isto tako znajui obiti o glavu.

Dakle, HDZ i partneri koji su trenutno na vlasti u Hrvatskoj imaju svako demokratsko pravo na izazivanje izbora onda kad im to odgovara. Uz majušni dodatak – da izbori, jasno, budu pošteni i slobodni.

Pandemična situacija

Problem s pandemičnom situacijom u kojoj se hrvatsko društvo nalazi je taj da u ovom trenutku ne postoji niti jedna garancija da bi se eventualni ljetni izbori o kojima se priča kao skoro gotovoj stvari mogli podičiti tim epitetima. Dakle, da bi doista bili pošteni i slobodni. Zbog toga se, uostalom, ovog ljeta vjerojatno neće nigdje u EU ni održati izbori.

Naravno, razvoj zaraze je teško predvidjeti. Svi problemi koji vrebaju iz činjenice da je Covid-19 i dalje prisutan u populaciji i da Hrvatska i dalje zbraja nove oboljele nestali bi kad bi isto napravio i koronavirus. Dakle, prestane li pandemija, jasno je da se problem legitimiteta izbora u srpnju ili kolovozu svodi tek na gnjavažu birača u vrijeme godišnjih odmora. I u tom slučaju bi, svakako, bilo bolje da izbori budu početkom rujna, ali barem razina izigravanja demokratskih normi ne bi bila tolika kao što će biti bude li se na birališta izlazilo pod maskama i u strahu od toga da netko ne zakašlje.

Koliko zaraženih je dovoljno za izbore?

Prvi problem, dakle, s ljetnim izborima je onaj zdravstveni. Tko će procijeniti koja je količina novooboljelih dovoljna da se da zeleno svjetlo za otvaranje birališta? Stožer? Onaj u kojem su svi glavni igrači, kako se naknadno otkrilo, članovi ili simpatizeri HDZ-a? I koja će brojka biti u pitanju? Je li za zeleno svjetlo dovoljno da imamo, kao ovog tjedna, desetak novozaraženih?

Podsjetimo, kad je cijela Hrvatska krenula u lockdown – kad su zatvorene firme, kafići, restorani i zabranjeni svi javni događaji, 19. ožujka, bilo je 12 novozaraženih. Bilo bi prilično bizarno i vjerojatno vrlo rizično da s desetak novih pacijenata svakog dana sad odjednom – možemo na izbore.

Krizna situacija i šala o poštenju

Ne povuče li se koronavirus, predizborna kampanja bit će lakrdija. Javni skupovi se neće moći održavati, osim u možda vrlo ograničenom formatu, a kandidati će se s biračima moći družiti isključivo virtualno. Jasno je koliku to prednost daje onima koji su na vlasti i kojima je i u normalnim okolnostima raskošniji pristup medijima jer, osim što su u kampanji, vode i zemlju.

Kad, pritom, vode zemlju u kriznoj situaciji, jasno je da je sva pažnja javnosti upravo na njima, a interes za stranačkim nadmetanjem blijedi pred strahom za budućnost. Pričati o poštenim izborima u takvim okolnostima loša je šala.

Zloupotreba

Jasno je da bi HDZ-u svakako odgovaralo na birališta dok još postoji kakav-takav vjetar u leđa zbog toga što se u Hrvatskoj koronavirus nije toliko proširio kao u nekim zemljama Zapada. Još je jasnije da bi HDZ-u svakako odgovaralo izbjeći trenutak u kojem će se udar recesije žestoko osjetiti na životnom standardu velike većine birača.

Ali, inzistiranje na izborima koji neće biti pošteni i koji bi mogli predstavljati zdravstveni rizik moglo bi se opisati samo jednom riječju – zloupotreba. Gora i opasnija zloupotreba od one u kojoj se većina u Saboru održava prebjezima s lista opozicije.