Dr. Grubešić: Zdrava krv važna je u borbi protiv infekcija i virusa, uključujući i COVID-19

Kako bi se promjene u krvnim stanicama otkrile na vrijeme i tako spasili životi, ne zanemarujte simptome i redovite preglede, poručuje

FOTO: TMG Creative

Više od godinu dana oči javnosti uprte su u sprječavanje širenja zaraze virusom SARS-CoV-2. Pronalazak cjepiva daje nadu kako će pandemiji uskoro doći kraj, no čini se kako, barem još neko vrijeme moramo učiti živjeti s koronavirusom. Naime, tijekom pandemije, bolesti poput onih hematoloških, pale su u drugi plan, upozoravaju liječnici okupljeni u Hrvatsko društvo za hematologiju. Čini se da su bolnice pogrešno postale sinonim za prijem i tretiranje pacijenata s težim oblicima virusa COVID-19, pa su ljudi počeli zanemarivati svoje simptome.

Liječnici stručnjaci za bolesti krvi skreću pozornost na važnost redovitih pregleda kako bi se promjene u krvnim stanicama otkrile na vrijeme i tako spasili životi. O tome kako prepoznati znakove i spriječiti razvoj hematoloških bolesti, razgovarali smo s dr. Aronom Grubešićem, specijalistom hematologije u Kliničkom bolničkom centru Rijeka.

Dr. Aron Grubešić kao član Hrvatskog društva za hematologiju ističe kako su projekti poput javnozdravstvene kampanje o važnosti redovitih hematoloških pregleda ključni za prevenciju i rano otkrivanje hematoloških bolesti jer drastično poboljšavaju proces liječenja.

Hematološke bolesti i simptomi

Česti simptomi hematoloških bolesti su različite infekcije dišnih i mokraćnih puteva, grla, usne šupljine ili kože. Nije isključena ni pojava vrućice, gubitak tjelesne mase te noćno znojenje što povezujemo s limfomima. Dugotrajan umor i slabost mogu biti prvi znaci kod leukemije, a koštana bol ili zatajenje bubrega kod mijeloma. Sve tri opisane bolesti vrste su raka krvi.

Što se točno događa u krvnim stanicama te koje su manifestacije bolesti, objašnjava dr. Grubešić. “Ako imamo poremećaj na razini crvene krvne stanice, to se manifestira umorom, slabošću ili intolerancijom napora. Kod manjeg broja bijelih krvnih stanica, povećana je mogućnost infekcija i vrućice dok kod poremećaja trombocita može doći do krvarenja ili ugrušaka. Riječ je o vrlo raznolikim simptomima za koje je ključno da ih iskusan kliničar stavi u pravi kontekst i učini kvalitetnu obradu kako bi se bolest pravovremeno dijagnosticirala i liječila”.

Tubes of blood sample for testing. Medical equipment
Getty Images/iStockphoto

Bolest se može javiti kod svakoga

Rak krvi ne bira ni dob ni spol, a od njega nažalost obolijevaju djeca, mladi i oni stariji. “Kod mnogih hematoloških bolesti postoji genetska predispozicija i često vidimo kako nam u ambulantu dođu članovi iste obitelji, no jednak ili ponekad veći čimbenik je izloženost vanjskim faktorima ili nezdrav način života”, objašnjava dr. Grubešić i nastavlja:

“Na vrijeme otkrivena bolest uvelike može utjecati na ishode liječenja dok je pravovremena i ispravna dijagnoza ključna u određivanju modaliteta liječenja i često znači razliku između izlječenja i nepoželjnog ishoda”. Pregledu kod hematologa prethodi pregled kod obiteljskih liječnika koji s hematolozima usko surađuju. Oni imaju određene smjernice za prepoznavanje nespecifičnih simptoma kod pacijenata.

“Osim kliničkih znakova kao što su rekurentne infekcije ili umor i slabost, za hematološke bolesti iznimno je bitna dodatna laboratorijska obrada. Često se iz lako dostupne i brze krvne slike može postaviti hitna indikacija za pregled hematologa. Pokušavamo što češće imati kontakte i radionice s kolegama iz primarne medicine jer su nam oni ključni partneri u ranom prepoznavanju hematoloških bolesti”.

Strah od koronavirusa ne smije biti izlika

Sve oni koji imaju strah od zaraze koronavirusom te zaziru od posjeta liječniku i pregleda koji im mogu spasiti život, liječnici uvjeravaju kako za to nema potrebe. Ukoliko se ispravno primjenjuju preporučene mjere i zaštitna oprema, utoliko je gotovo zanemariva mogućnost zaraze virusom SARS-CoV-2 u bolničkom sustavu. Mnoge hematološke bolesti mogu imati smrtni ishod i ključno ih je dijagnosticirati u ranoj fazi, stoga strah od zaraznih bolesti ne smije biti prepreka pravovremenom pregledu kod hematologa.

“SARS-CoV-2 često se prezentira vrućicom, upalom pluća, poremećajem krvne slike kao i povećanom mogućnosti razvoja ugrušaka. Nažalost, hematološki bolesnici često nemaju adekvatan imunološki sustav i otežano se bore protiv infekcije što rezultira značajnim morbiditetom u toj populaciji”, istaknuo je dr. Grubešić o povezanosti raka krvi i COVIDA-19.

U promicanju vrijednosti i zadaća Hrvatskog društva za hematologiju okupljeni su liječnici iz svih dijelova Hrvatske, kao i voditelji i voditeljice hematoloških odjela u svim većim bolnicama koji potiču suradnju s drugim društvima i sekcijama koji su od interesa za hematološku struku. Tako prisno surađuju i s Hrvatskom kooperativnom grupom za hematološke bolesti – KroHem, nevladinom znanstveno-strukovnom udrugom koja okuplja stručnjake iz područja hematologije iz zemlje i svijeta.


Ovaj sadržaj kreiran je u suradnji s Hrvatskim društvom za hematologiju pri Hrvatskom liječničkom zboru