FOTO: Saša Ćetković
U suradnji s
U suradnji s Energijom Naturalis

Informatičar i njegova obitelj pronašli spas u solarima: ove zime na grijanju uštedjeli su oko 5000 kuna

Šesteročlana obitelj struju koristi za grijanje, hlađenje, kuhanje... a planira i kupiti električni automobil

U suradnji s
U suradnji s Energijom Naturalis

Informatičar i njegova obitelj pronašli spas u solarima: ove zime na grijanju uštedjeli su oko 5000 kuna

Šesteročlana obitelj struju koristi za grijanje, hlađenje, kuhanje... a planira i kupiti električni automobil

FOTO: Saša Ćetković

“Godišnje bi nam za grijanje na plin otišlo, unatoč novom kondenzacijskom bojleru, nekakvih 9000 kuna. Tu istu količinu plina bi trenutačno pak platili oko 13.000 kuna. Zato smo ugradili infracrveno grijanje na struju koje nam je troškove spustilo na 7500 kuna, a solari su zaokružili priču i tu cifru još prepolovili”.

Razlomio nam je tako svoju računicu informatičar Boris Ignjatović iz Lukavca pored Velike Gorice koji je u listopadu prošle godine na svoju obiteljsku kuću od 200 četvornih metara ugradio solarnu elektranu i uštedio više od 50 posto na računima za grijanje.

Lako je prema tim brojkama pretpostaviti razlog zbog kojeg se odlučio na zelenu transformaciju, a Ignjatović priznaje kako mu je to bila najbolja odluka u životu.

Solari su najisplativiji

U ovo vrijeme lani računi za struju iznosili su od 500 do 600 kuna mjesečno, a potrošnja se kretala na oko 20 KW električne energije dnevno. Prema njegovim procjenama ovaj mjesec pa bi trebali biti – nula kuna.

“Željeli smo biti neovisni o plinu i da u potpunosti pređemo na struju. Planiramo i štednjak koji je na plin uskoro zamijeniti indukcijskom pločom. S obzirom na stanje na tržištu i nakon mojeg opsežnog istraživanja, solarna energija nam je najisplativija i najjeftinija”, rekao je informatičar.

Koliko bi biste vi uštedjeli postavljanjem solarnih panela možete sami izračunati u kalkulatoru kojeg je izradila tvrtka Energia Naturalis.

I grijanje na drva je skupo

Kad je istraživao sve moguće opcije kako prepoloviti svoje režije, uzeo je u obzir i grijanje na drva. Došao je do toga da bi za njegovu kuću u kojoj živi šestero članova trebalo 30 metara drva za grijanje. To je oko 13.500 kuna godišnje i nikako im nije, kako kaže, isplativo.

“Mi jesmo na selu, što je ovom slučaju olakotna okolnost. Međutim, za to je potreban dimnjak i sasvim neki drugi sustav. Treba i netko tko će svaki dan naložiti vatru i brinuti se oko toga jer u protivnome ćete se zimi s posla vraćati u hladnu kuću. A da ne govorimo da su i cijene drva skočile, metar se kreće oko 450 kuna na više. Skupa su za one koji nemaju traktor i svoju šumu”, kaže naš sugovornik.

Struja skuplja za 20 posto

Zbog toga se, između ostalog, odlučio za solarni sustav koji bi mu se, prema projekcijama, trebao isplatiti u roku od četiri godine.

“Pričalo se još lani o nestašici goriva i mislili smo da trebamo nešto poduzeti po tom pitanju. Ispostavilo se da su nam predviđanja bila točna i kao što vidimo, cijene divljaju. Kad smo krenuli u projekt elektrane, išli smo s pretpostavkom da će i cijene struje skočiti. To se također obistinilo i sad je 20 posto skuplja”, istaknuo je Ignjatović.

Boris Ignjatović Saša Ćetković

Krizu energenata produbio rat

Nestašicu i divljanje cijena na tržištu dodatno su produbili korona i rat u Ukrajini, a Ignjatović kaže kako je dobro procijenio situaciju i danas je zahvalan što je s pothvatom krenuo u travnju 2021. godine kada su cijene još koliko toliko bile pristupačne.

“Nakon što smo napravili projektnu dokumentaciju i poslali je HEP-u, čekali smo da nam izdaju obavijest o mogućnosti priključenja nakon čega smo mogli instalirati elektranu”, prisjetio se naš sugovornik.

U slučaju da i vi razmišljate o ugradnji solarnih panela, pogledajte naš ultimativni vodič u kojem možete doznati sve pojedinosti oko zelene tranzicije.

Razmišljao i o dizalici topline

Projekt, među ostalim kompleksnim komponentama, obuhvaća i prijedlog razmještaja panela po krovu koji su Ignjatoviću instalirani točno 1. listopada prošle godine.

“Razmišljali smo i o dizalici topline, ali budući da naša kuća stara, građena je 1974. godine, nemamo podno grijanje. A dizalica je najučinkovitija ako je spojena upravo na takav sustav. Bila bi nam preskupa varijanta pa smo se zato odlučili na infracrvene panele za grijanje. Rade na struju, montiraju se na strop, a u kombinaciji sa solarima nam donose masovne uštede u sezoni grijanja, odnosno od listopada do travnja”, objasnio je.

Boris Ignjatović Saša Ćetković

Položaj panela ovisi o Suncu

Solarni sustav mu se sastoji od 33 panela, s jedne strane krova ih ima 15, a s druge 18. Projekt ga je stajao oko 100.000 kuna.

“Gdje će vam biti postavljeni solari ovisi o položaju vaše kuće prema suncu. Naša je okrenuta u smjeru sjever – zapad tako da nam ujutro napaja jednu stranu, a popodne drugu. Primjerice, moj brat koji također sad gradi elektranu okrenut je u smjeru sjever-istok i konstantno na jednoj strani ima cijeli dan sunca. I to je bolje”, rekao je Ignjatović.

Montaža traje jedan dan

Ujutro solarna elektrana proizvodi šest kW, a oko podnevna, kada je sunce najviše, proizvodi od devet do deset. Montiranje je trajalo sve jedan dan.

“Došla je ekipa od četvero ljudi. Bili su baš uhodani. Električar je radio instalacije u podrumu. Bilo je brzo i lako, nismo čak trebali ni bušiti niti jedan zid jer smo iskoristili stari dimnjak koji više nije u funkciji. Napravljen je po principu plug and play, priključi i pokreni. Ako želimo jednog dana promijeniti krovište, može se sve to razmontirati i ponovno sastaviti na svoje mjesto”, rekao je Boris Ignjatović.

Boris Ignjatović Saša Ćetković

Od klime do električnog romobila

Osim za grijanje, dodaje, struju koristi za gotovo sve: od pećnice, klime, perilice rublja do bojlera i punjenja električnog romobila. U duhu te zelene transformacije, planira kupiti i električni automobil te baterijski sustav u kojem bi jednoga dana skladištio višak energije.

“Moram priznati da su mi električni automobili zasad nepristupačni cijenom, čak i s poticajima, ali baterije bih ugradio svakako kroz narednih godinu do dvije. Slične je veličine kao i inverter kojeg imam u podrumu. To je kao baterijski sustav kojeg imaju računala, ali naravno, u većim gabaritima. Kao da napunite bateriju za mobitel kroz dan, a kroz noć ju iskorištavate – na taj princip funkcioniraju”, naveo je informatičar.

Sakuplja i SolarCoine

Preko aplikacije prati svoju potrošnju i koliko je struje proizveo taj dan, a uz to ondje može vidjeti i koliko nije proizveo CO2, najvećeg uzročnika klimatskih promjena te tako očuvao okoliš.

Zanimljivo je i što dobiva SolarCoine, kriptovalutu koja zasad vrijedi desetinu lipe. “Nikad ne znate, možda vrijednost s vremenom poraste”, nada se Ignjatović.

To je čisti dobitak

Proizvođač garantira da će solarna elektrana i nakon 25 godina raditi s minimalno 85 posto svoje inicijalne proizvodnje.

“Što je opet super. Gledajte, ako ste nešto otplatili za četiri do pet godina, a sljedećih 20 možete uživati u tome, onda se to itekako isplati. To je onda čisti dobitak”, zaključio je naš sugovornik.

SAVJETI ZA ENERGETSKE UŠTEDE U KUĆANSTVU

‣ Troškove možete smanjiti ugradnjom sobnog termostata koji će noću ili kad ste izvan kuće biti programiran na niže vrijednosti. Smanjenje temperature za samo jedan stupanj može uštedjeti do 5% energije
‣ Svaki stupanj iznad 20 stupnjeva može dodati i 10% na računu za grijanje
‣ Smanjenje temperature u domu na 10 do 16 stupnjeva prilikom izbivanja može smanjiti račun za grijanje i do 10%
‣ Novi kondenzacijski bojler smanjit će potrošnju plina i do 20% . Zato, ako ikako možete zamijenite stari konvencionalni bojler za novi
‣ Instalacija termostatnih ventila na radijatorima može uštedjeti od 5% do 10% troška za grijanje
‣ Dobro programirani termostat može uštedjeti i do 20% energije, a troškove grijanja smanjiti za od 5 do 10%
‣ Zbog neadekvatnih prozora može se izgubiti između 10% i 25% toplinske energije u domu
‣ Idealno bi bilo imati trostruka prozorska stakla, no ona nisu jedino rješenje protiv niskih temperatura
‣ Prozirnom folijom kojom inače zadržavate svježinu u hrani, možete zadržati toplinu u sobi. Prozore prekrijte slojem folije te ih pričvrstite za okvir. Tanki sloj zraka između stakla i folije ponaša se poput izolacijskog sloja koji će zadržavati topli zrak u prostoriji, a prozorsko staklo ga neće moći hladiti
‣ Sunčeva toplina tijekom sunčanog dana može zagrijati unutrašnjost doma i zamijeniti čak 12% energije za grijanje – zato dignite rolete i razmaknite zavjese tijekom dana
‣ U pravilu se savjetuje zatvarati vrata soba, osobito kad koristite tek nekoliko soba u domu i ako održavate različite temperature u svakoj sobi.
‣ Tuširanje i kuhanje zagrijavaju zrak u prostoriji koju koristite isključivo u tom trenutku, a kasnije ćete je napustiti. Otvorena vrata će omogućiti toplome zraku da se širi susjednom prostorijom i ostatkom doma te dodatno zagrijati prostor.
‣ Ne zaboravite otvoriti i vrata pećnice nakon što ste je koristili
‣ Smanjenje temperature tople vode u bojleru do 10 stupnjeva od uobičajene može rezultirati uštedom do 22% godišnje potrošnje energije
‣ Zamijenite obične žarulje sa žarnom niti sa LED (štednim) žaruljama. Koristite rasvjetna tijela manje snage i redovito ih čistite jer zaprljanost smanjuje njihov učinak
‣ Kupujte kućanske uređaje višeg energetskog razreda. Uređaji i rasvjetna tijela energetskog razreda A troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D
‣ Zamijenite dotrajale kućanske uređaje s novima. S obzirom na razvoj tehnologije, novi uređaji su učinkovitiji u odnosu na one proizvedene prije 10-15 godina
‣ Temperatura čuvanja zamrznute hrane prosječno iznosi -18°C, a podešavanjem temperature za 1°C više možete smanjiti potrošnju energije i do 5%
‣ Ako je moguće, sušite rublje na zraku, izbjegavajte sušenje rublja u sušilicama
‣ Prilagodite veličinu posuđa količini hrane koju kuhate – priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači veću potrošnju energije


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Energia Naturalis.