U suradnji s
U suradnji s Turističkom zajednicom Vukovarsko-srijemske županije

Istok Hrvatske posjećuje sve više stranih gostiju. Istražili smo u čemu je fora, evo par zanimljivosti

Nezaobilazni dio ponude ovog kraja su i suveniri koji u sebi kriju tradiciju i povijest

FOTO: Ljudevit Gačić (Izvor: TZ VSŽ)

Zahvaljujući prirodnim i kulturnim ljepotama kojih u Hrvatskoj zaista možemo nabrojati mnogo, posjetitelja nikada ne nedostaje. Tome svjedoče i turističke brojke rekordne sezone koja je iza nas, a u kojoj su ukupan rast turističkog prometa u odnosu na prošlu godinu zabilježile sve hrvatske regije.

Među njima je i Vukovarsko-srijemska županija – biser smješten na samom istoku Hrvatske koji polako postaje sve privlačniji domaćim i stranim turistima spremnim za istraživanja novih top destinacija.

Osim prekrasnih mjesta koja se ondje stvarno isplati posjetiti, ovaj prostor karakteriziraju i autentični tradicionalni suveniri bez kojih identitet ove županije ne bi bio isti. Istražili smo po čemu su posebni, ali i gdje ih možete pronaći.

Inspirirani kulturom

Jako važan dio tradicije, ali i identiteta Slavonaca su etno frizure. Zaštitni su znak folklora te dio bez kojeg prava slavonska snaša ne bi bila snaša. Mnogi ih smatraju posebnom vrstom umjetnosti, a upravo zato Kulturni centar Gatalinka iz Vinkovaca organizira i državno natjecanje Etno frizura Hrvatske. Osim na kosi, ovaj ručni rad možete pronaći i u obliku suvenira.

Dokaz da suveniri ne moraju uvijek biti povijesnog značaja, svakako su i predmeti poput onih koji nastaju u tradicijskom obrtu Ivanković iz Vinkovaca. Ovi nadasve inspirativni i kreativni ljudi u kućnoj radinosti izrađuju razne predmete i ukrasne dodatke od kože.

Ponajviše se ističu tradicionalni kožušak, ali i torbice raznih oblika i boja, koje u moderno doba prizivaju dašak tradicije. Najveću popularnost stekla je srcolika kožnata torbica koja je vrlo brzo postala i zaštitni znak ovog obrta, ali i jedan od simbola istočnog kraja.

TZ VSŽ

Tradicijski obrti puni kreativnosti

Tradiciju svakako poštuje i doziva i kultni brend tenisica Startas koje su modna ikona još od 1976. Tada su prvi put izvorno dizajnirane za igranje stolnog tenisa, a danas za mnoge predstavljaju model obuće inspiriran tradicijom i kulturom – ručni rad nastao u Vukovaru, uz veliku dozu ljubavi.

Na isti način nastaje i preslatki mirišljavi vinkovački brend Kich Sapunich koji u svojoj ponudi ima raznovrsne ukrasne i suvenirske sapune u raznim maštovitim oblicima od glicerinske baze, eteričnih mirisnih ulja, biljnih ulja i maslaca.

Proizvodi ovog obiteljskog obrta nezaobilazni su dio ponude na brojnim manifestacijama, a kupce svaki put iznova oduševljavaju kreativnim kombinacijama zanimljivih sapuna – jednog malo drugačijeg suvenira modernog doba.

Stella Mešić, Kich Sapunich

Najznačajniji arheološki lokalitet

Kada govorimo o gradovima u ovom dijelu Hrvatske, nekako se prve asocijacije često vezuju uz Vukovar. Grad heroj, u svijetu prepoznat po vodotornju, često je mjesto posjeta mnogih turista, a jedno od omiljenih suvenira koje posjetitelji odnose u znak sjećanja, upravo i je minijatura Vukovarskog vodotornja – simbola hrvatskog zajedništva.

Osim obilaska vodotornja, u Vukovaru možete posjetiti i brojne muzeje. Gradski muzej Vukovar, odnosno dvorac Eltz, Franjevački muzej, Muzej ratne bolnice, mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica, Memorijalni centar Domovinskog rata i svakako neizostavan Muzej vučedolske kulture.

Naime, upravo se Vučedol smatra najznačajnijim arheološkim lokalitetom u Europi, a za sve generacije koje žele doživjeti nešto novo, Muzej vučedolske kulture je pravi izvor otkrića. I to ponajviše zbog arheološke i povijesne vrijednosti prezentirane na suvremeni način. Ondje možete pronaći i suvenirnicu s brendiranim suvenirima poput odjeće i nakita.

Darko Puharić (Izvor: TZ VSŽ)

Vučedolac izvan okvira

Ondje možete naučiti puno toga o kolijevki Indoeuropljana, najstarijem indoeuropskom kalendaru te o proizvodnji prve bronce na svijetu, ali i istražiti prošlost tehnologijom budućnosti, to jest sudjelovati u interaktivnoj izložbi proširene stvarnosti pod nazivom ‘Vučedolac izvan okvira’.

Kroz razne radionice možete sudjelovati i u izradi tradicionalnih ukrasa vučedolske keramike, a kući rijetko tko ode bez vlastitog primjerka popularne Vučedolske golubice – najpoznatijeg simbola tamošnje kulture. Smatra se da je nastala negdje između 2800. i 2400. g. pr. Kr., no pronađena je tek 1938. godine tijekom arheoloških iskapanja.

Iako ju zovemo golubicom, arheolozi su podijeljeni i jedna struja smatra da se zapravo radi o jarebici. Ono što se sa sigurnošću zna jest da se ova glinena posuda koristila kao kadionica tijekom religijskih svetkovina.

Priprema po posebnoj recepturi

I dakako, cjelokupna tradicija ovoga kraja nekako se u većini slučajeva zaokruži pokojom kapljicom vrhunske rakije. Neovisno o tome radi li se o šljivovici, dunji, kajsiji ili viljamovki, niti jedan turist iz Slavonije ne može otići bez da mu dušu zagrije ovo tradicionalno piće koje se već stoljećima priprema po posebnoj recepturi.

Iako je priprema tradicionalna te ne može proći bez kvalitetnog kotla i dobre vatre, recept svakog pojedinog proizvođača nerijetko je tajna koja se prenosi s koljena na koljeno. Za još bolji doživljaj ovog jedinstvenog pića, savjetuje se da se njime nazdravlja u staklenim čašicama nalik stošcu, odnosno – čokanjčićima.

U njima je, kažu, svaka kap ukusnija, i upravo su zato postali omiljenim suvenirom brojnih posjetitelja. I vjerujte, pronaći ćete ih u svakom slavonskom mjestu.

Siniša Uštulica (Izvor: HTZ)

Sadržaj nastao u suradnji s Turističkom zajednicom Vukovarsko-srijemske županije.