Izvršna producentica "Interstellara" o najnovijem projektu "Vruća zona"

“Najdraže mi je pronalaziti priče koje su jedinstvene, ali u kojima su glavne žene. Zapravo je ispričano jako malo priča u kojima su žene u junačkim situacijama.“

Dugogodišnju karijeru Lynde Obst obilježile su same uspješnice, počevši od prvog filma na kojem je radila, a riječ je o „Flashdanceu“, pa preko „Romanse u Seattleu“, „Kralja ribara“, „ Jednog lijepog dana“, „Kako se riješiti frajera u 10 dana“ i fantastičnog „Interstellara“. Međutim, u bogatoj i ispunjenoj karijeri ostao joj je jedan projekt za koji joj je trebalo više od 20 godina da ga dovede na male ekrane. Riječ je o seriji „Vruća zona“ koja je krenula s emitiranjem upravo 15. rujna na National Geographic-u.

Za one koji ne znaju, što je Vruća zona?

LYNDA OBST (LO): “Vruća zona” je ime uspješne knjige Richarda Prestona i ujedno ime dano zoni biološke opasnosti u kojoj se drže najopasniji virusi na svijetu kako bismo se od njih zaštitili i kako bismo se pobrinuli da imamo uzorke, koje možemo uspoređivati s drugim uzorcima opasnih virusa.

Opišite priču Vruće zone. Kako počinje?

LO: U priči koju sam kupila prije mnogo godina, a koju sada pripovijedamo, radi se o zapanjujućoj obitelji. Zapanjujuća je jer je tako normalna. Nancy i Jerry su vojni veterani i slučajno se nađu na poslu obavljajući svoju dužnost kada u zgradu USAMRIID-a u Zapadnoj Virginiji, gdje rade, dođu vrlo bolesni majmuni. Kad Nancy Jaax uđe u vruću zonu i obavi prva testiranja na majmunima te pogleda majmunske uzorke pod mikroskopom, dolazi do zaključka da su majmuni možda zaraženi najsmrtonosnijm virusom na svijetu, ebolom.

National Geographic/Amanda Matlo

Ta vam je priča na radaru već dosta dugo.

LO: Tu sam priču davno kupila na višestrukoj dražbi gdje su svi davali ponude. Dobila sam je jer sam uvjerila Richarda Prestona da ću ispričati priču o Nancy Jaax i njezinoj obitelji.

Pričajte nam o heroini Nancy Jaax.

National Geographic/Amanda Matlo

LO: U priči me najviše zanimala ženska heroina, kojoj je bila dužnost zaštititi njezinu zemlju, bazu, obitelj i svačije obitelji od mogućeg zastrašujućeg izbijanja bolesti u SAD-u. Činjenica da je žena bila na prvoj liniji mi je bila zapanjujuća.

Kao žena koja predstavlja kreativnu silu ove industrije, možete li nam ponešto reći o izazovima koje predstavlja ekranizacija priče o jakoj ženi i obitelji, pogotovo istinite priče poput ove?

LO: Najdraže mi je pronalaziti priče koje su jedinstvene, ali u kojima su glavne žene. Zapravo je ispričano jako malo priča u kojima su žene u junačkim situacijama. Na nas se gleda kao na objekte u ljubavi, ali nikad kao na aktere. Na nas se nikad ne gleda kao na nekoga tko treba donijeti tešku odluku i izabrati hoće li obaviti svoju dužnost ili posao ili otići s obitelji. Te dileme su za žene presudne. Što se dogodi kada su na, posao i obitelj u sukobu? To su za mene moćne priče jer ih žene proživljavaju svuda u svijetu. Pronaći istinitu priču sa ženom u glavnoj ulozi, koja ima dobar brak, čiji su brak i obitelj pogurnuti u krizu jer ona obavlja svoju dužnost i jer je ona jedina koja može obuzdati potencijalnu katastrofu. To je u biti priča za sva vremena.

Smatrate li da ova priča oživljava u jedinstvenom i prikladnom trenutku? Ima li u tome nešto osobito i zadivljujuće?

LO: Katkad, kad ti ne uspije prikazati emisiju onda kad baš to želiš, čini ti se da si propustio odgovarajući trenutak. To mi se dogodilo na početku karijere s filmom “Flashdance”, jer je jako dugo trebalo da se snimi i izašao je upravo u trenutku kad je rođen MTV. Ispalo je da je “Flashdance” izašao upravo kad je i trebao. Isto se obistinilo i s “Contact-om.” Moja najbolja prijateljica i ja radile smo na “Contact-u” 10 godina. A kad je izašao, trenutak je bio savršen.

Ispada da će što “Vruća zona” izlazi baš u ovom trenutku u našoj kulturi, kad žene doživljavaju dublju tranziciju nego ikad prije, kad istovremeno imaju više i manje moći nego ikad prije i što se ironično osjećaju jače, ali i ugroženije jer preuzimaju više odgovornosti, odjeknut će jače nego onda kad sam se u početku previše trudila da je objavim.

Kako je bilo surađivati s Kelly Souders i Brianom Petersonom na tom projektu?

LO: Suradnja s Kelly i Brianom učinila je ovu televizijsku verziju izuzetnom te mi je zato ovaj projekt bio čista radost. Obuhvatili su baš sve što sam htjela da obuhvate u vezi obitelji, Nancy i Jerryja, te su naizgled stvarno obuhvatili znanost i užas situacije da se virus oslobodi u prigradsku atmosferu. Iz epizode u epizodu nisu izgubili napetost. Nikad nisu izgubili neizvjesnost. Nisu im promakli ulozi obitelji Jaax ni tog braka. Oni su divni suradnici.

U glavnim ulogama: Julianna Margulies kao Nancy Jaax, Noah Emmerich kao Jerry Jaax, Topher Grace kao Peter Jahrling, Liam Cunningham kao Wade Carter, James D’Arcy kao Travis Rhodes, Paul James kao Ben Gellis.

National Geographic/Amanda Matlo

Premijera 3. i 4. epizode serije „Vruća zona“ na National Geographic-u 22. rujna u 21:55h. i 22:55h.

Gledatelji će moći nadalje pratiti emitiranje dviju epizoda svake nedjelje u isto vrijeme.