U suradnji s
U suradnji s Turističkom zajednicom Virovitičko-podravske županije

Na Zelenoj ruti možete spavati u dvorcu i slikati uz čašu finog vina. Imamo još super ideja za ovaj vikend

Znamo i gdje kušati jedan od prvih hrvatskih pjenušaca po recepturi iz 19. stoljeća

FOTO: TZ VPŽ

Ondje se nalazi mjesto u kojem je tijekom 19. stoljeća nastao jedan od prvih hrvatskih pjenušaca, dno Panonskog mora, prvi geološki spomenik prirode u Hrvatskoj, ali i očaravajući obnovljeni dvorci u kojima možete prespavati te iskusiti čari nekadašnjeg grofovskog života. Pitate se gdje? Vrijeme je da posjetite Virovitičko-podravsku županiju.

Tamo će vas za početak oduševiti snaga i raznolikost prirodnih ljepota, povijesne plemićke i grofovske priče te brojne zanimljivosti i razne atraktivne turističke lokacije koje krase taj kraj. Istražili smo neke od njih, a čine nam se idealnima za jesenski vikend izlet. Imamo detalje.

TZ VPŽ

Raznolikost Parka prirode Papuk

Za sve ljubitelje prirode, posjet ovoj županiji i njezinoj Zelenoj ruti pravi je pogodak. Naime, jedan od njenih zaštitnih znakova svakako je Park prirode Papuk, koji od 2015. godine dobiva titulu prvog hrvatskog UNESCO svjetskog geoparka.

Ondje ćete proći nekadašnjim Panonskim morem, a brojne geološke i druge zanimljivosti možete saznati u modernom Geo info centru u Voćinu.

Na Papuku se krije i prvi geološki spomenik prirode u Hrvatskoj – Rupnica, nastala prije stotinjak milijuna godina, uslijed erupcije vulkana. Tu su još i Sekulinačke planine – posebni rezervat prašumske vegetacije.

Geo info centar u Voćinu Matija Turkalj (Izvor: TZ VPŽ)

Dolina grofa Jankovića

Kao najljepši dio Papuka nerijetko se ističe izletište Park-šuma Jankovac koju posebno krase ‘Grofovska poučna staza’ i dolina grofa Jankovića.

Upravo je on zaslužan za današnji izgled tog mjesta, s obzirom na to da je početkom 19. stoljeća ondje sagradio lovački dvorac u kojem je i živio.

Očaravajuća točka ovog dijela Papuka svakako je najveći slavonski slap – Skakavac koji niz 35 metara visoku vapnenačku stijenu pada u potok Kovačicu.

Park šuma Jankovac TZ VPŽ

Najstariji mamutovac u Europi

Na obroncima Papuka smjestilo se i malo selo Lisičine u kojem se krije jedan od najmlađih, ali i biljnim vrstama najbogatijih arboretuma u Hrvatskoj. Može se pohvaliti s biljkama iz Europe, Azije i Sjeverne Amerike.

Zaista vrijednom prirodnom posebnošću može se pohvaliti i grad Slatina u kojem od 1890. godine raste jedna od najstarijih sekvoja u Europi – Slatinski mamutovac. Visok je 32,5 metara, a prošle je godine proglašen Hrvatskim stablom godine.

Slatinski mamutovac TZ VPŽ

Slatinski biser

Osim mamutovcem, Slatina je daleko poznata i kao mjesto u kojem je tijekom 19. stoljeća, točnije 1864. godine nastao jedan od prvih hrvatskih pjenušaca u vinariji kneza Schaumberg-Lippea.

Od 2016. godine ponovno se proizvodi u vinariji Stari podrum te nosi naziv ‘Slatinski biser’. Te se godine na tržište plasiralo 1864 boce pjenušca kako bi se na simboličan način obilježila godina početka proizvodnje. Jedno od starijih izdanja, čuva se i u slatinskom Zavičajnom muzeju.

Škola prirode u ljetnikovcu grofa Draškovića

Od prirodnih ljepota uz velebnu rijeku Dravu, ponajviše se ističe posljednji otok nekadašnjeg Panonskog mora – Križnica. A posebnu priču krije i Informativno-edukativni centar ‘Dravska priča’ koji se smjestio u mjestu Noskovci.

Ondje se redovito održavaju programi pogodni za sve generacije u sklopu kojih, u nekadašnjem ljetnikovcu grofa Draškovića iz 19. stoljeća, možete naučiti puno o očuvanju biološke raznolikosti.

Podravski kraj Matija Turkalj, TZ VPŽ

Grofovski i plemićki život – prespavajte u dvorcu

Nakon brojnih obilazaka prirodnih ljepota, zaputiti se možete i u posjet dvorcima koji kriju zanimljive priče kulturno-povijesne baštine.

Dvorac Janković na glasu je kao jedan od rijetkih dvoraca u Hrvatskoj u kojem možete prespavati. Posjetitelje oduševljava bed&breakfast ponudom, paint&wine radionicama te posjetiteljskim centrom koji se nalazi u sklopu dvorca.

Dvorac Pejačević je pak jedan od najvažnijih simbola Virovitice, u njemu su se smjestili Gradski muzej Virovitica te turističko-informativni centar sa suvenirnicom.

Pogled na Viroviticu i dvorac Pejačević Matija Turkalj (Izvor: TZ VPŽ)

Grad blizanaca

Tijekom posjeta Virovitičko-podravskoj županiji neizostavno je posjetiti i Orahovicu, poznatu kao grad s najviše blizanaca u Hrvatskoj. Prema posljednjim statistikama, svaki 29. stanovnik grada je blizanac.

Osim toga, Orahovica je nadaleko poznata i po nekadašnjem dvoru, tvrđavi i gradu, a današnjem omiljenom izletištu brojnih generacija, Ružici gradu.

Povijesni spomen utvrde datira iz 1357. godine, a uz nju se vežu brojne legende o mitološkim bićima. Ljeti je pak najposjećenije gradsko odredište Orahovačko jezero.

Orahovačko jezero TZ VPŽ

Okusi Podravine i Slavonije

Svaki turistički posjet zaokružen je i jedinstvenim gastronomskim iskustvom, a u Virovitičko-podravskoj županiji zasigurno nećete ostati ni gladni ni žedni.

Gastro ponudu karakterizira slavonska i podravska kuhinja u kojima se često spaja utjecaj mađarske i njemačke kuhinje. Kao prave delikatese izdvajaju se gulaš od divljači, lovački grah, jela od šumskih plodova, ali i raznovrsni riblji specijaliteti.

WINE not?!

Uz dobro jelo savršeno ide i pokoja kapljica vina, a u ovom su se kraju smjestila dva poznata vinogorja – Orahovačko-slatinsko i Virovitičko. Najzastupljenije sorte su graševina, sivi i bijeli pinot, zeleni silvanac, chardonnay, cabernet sauvignon i frankovka.

U čast vina i vinske kulture, tijekom rujna se održava festival ‘Slavonija i Podravina, WINE not?!’. Festivalom se spajaju brojni vinski eventi – piknik, radionice i vinski maraton.

U kolovozu se pak, kroz brojne festivale, natjecanja, smotre i izložbe, tradicionalno održava i ‘Rokovo’ – Dan grada Virovitice. Tu je još i pitomački festival ‘Pjesme Podravine i Podravlja’, a svakog se listopada održava i Voćinska kestenijada.


Sadržaj nastao u suradnji s Turističkom zajednicom Virovitičko-podravske županije.