Šest novih inovacija hrvatskih poduzetnika i startupova na koje treba obratiti pažnju

Poduzetnici iz firmi 3Dtech, ArboSmart Technologies, Cornuta, Green Tools Tech, Hortiriviera i Microsect upravo rade poslovni korak naprijed

FOTO: PR

Osim što su sami po sebi prilično genijalni po ideji i izvedbi te u njima ovako ili onako uživamo u svakodnevnom životu (ili smo barem uživali prije koronavirusa), onako na prvu ne čini se da ima nekih dodirnih točaka između primjerice prvog hrvatskog craft cidera Buzdovan, SightRun aplikacije namijenjene turistima trkačima, MAKERphonea Alberta Gajšaka, Parka znanosti ili, pak, dojmljive društvene igre Snažne žene (može se kupiti u IKEA-i).

No, i ovi danas prilično poznati proizvodi, firme i poduzetnici imali su priču oko svog početka, presudni trenutak u kojem su napravili veliki iskorak naprijed.

Bespovratna sredstva potpore

Naravno svi su oni prvo pokrenuli nešto svoje, a potom se prijavili na razvojni program “Pokreni nešto svoje” i dobili bespovratnu financijsku potporu od 74 tisuća kuna. Iliti dobrodošao push u svjetliju poslovnu budućnost. Riječ je o programu „Pokreni nešto svoje“ kojeg već četiri godine provodi ACT Grupa, zajednica društvenih poduzetnika i potporna organizacija za razvoj društvenog/impact poduzetništva, a financijski podupire Philip Morris Zagreb d.o.o.

PETAR SANTINI

A koliko je program uspješan pokazuju konkretni, inovativni i vrlo korisni proizvodi – aplikacije, mobiteli, konzole, društvene igre, pića – i otvorena radna mjesta, ali i brojke. U četiri godine (koliko postoji ovaj program) zaprimljeno je oko 1000 prijava malih poduzetnika i startupova, a Philip Morris Zagreb je program podržao s preko 2.500.000 kuna.

Konkretnije, podržano je 26 najboljih poduzetničkih inicijativa s iznosom od 74,0 tisuću kuna po timu, a posljedica toga su vrlo vidljive. Dobitnici iz prvih dviju generacija programa „Pokreni nešto svoje“, primjerice, osnovali su pet novih poduzeća, razvili četiri nova proizvoda i 16 prototipova proizvoda, 10 web ili mobilnih aplikacija, pet prodajno-informativnih web stranica, a provedene su i tri kampanje grupnog financiranja i dvije investicije u prostor i opremu.

Dobitnici 4.generacija programa

Tih uspjeha za hrvatsko gospodarstvo bit će uskoro još i više. Nedavno su, naime, objavljeni rezultati natječaja “Pokreni nešto svoje“ za 2020. godine. Dobitnici su zadovoljili važan kriterij postojanja društvene ili ekološke inovacije te da njihova poslovna vizija ima dugoročni pozitivni utjecaj na lokalnu zajednicu prijavitelja ili šire društvo. Tako će ove godine šest projekata prijavljenih na natječaj, osim financijske potpore, dobivati i kontinuiranu savjetodavnu poslovnu podršku za razvoj svojih projekata tijekom sljedećih šest mjeseci.

Pomagala u protetici

Među njima je 3Dtech d.o.o. koji je potporu osvojio projektom IZZI Walk koji će se baviti izradom kozmetičkih dodataka na protetska kućišta za osobe amputiranih potkoljenica. Vlastitom 3D print tehnologijom proizvodit će prilagođena kozmetička kućišta sukladna željama kupaca. Inovativnim visokotehnološkim pomagalom u protetici, utjecat će na unaprjeđenje kvalitete života osoba s invaliditetom te podići brigu i svijest za vlastito zdravlje.

Zelena infrastruktura

Tvrtka ArboSmart Technologies krijterije natječaja “Pokreni nešto svoje” zadovoljila je ArboSmart Cloud-om, web sustavom namijenjenom gradovima i ostalim jedinicama lokalne samouprave kako bi učinkovito upravljali cjelokupnom zelenom infrastrukturom. Time grad profitira jer spuštaju cijenu održavanja, a građani profitiraju zato što učinkovito planiranje i upravljanje zelenom infrastrukturom ima cijeli niz zdravstvenih i socioekonomskih benefita.

Priča o pčelama

Osnivač i vlasnik obrta Cornuta, Josip Popčević,, pak, uzgojem solitarnih pčela počeo se u Moslavini baviti 2008. godine, a paralelno je počeo i s izradom nastambi za solitarne pčele. Deset godina kasnije, na temelju znanja stečenog iskustvom i suradnjom s ostalim stručnjacima na tom području, otvorio je obrt . S obzirom na širenje poslovanja, Cornuta se odlučuje na povećanje proizvodnje te automatizaciju pojedinih proizvodnih procesa, a investirat će u proizvodne strojeve, skladišta te optimizaciju operacija.

Lakše ručno branje povrća

Iva

Dobitnik natječaja je i tvrtka Green Tools Tech koja proizvodi i prodaje ručne alate koji olakšavaju regenerativno, ekološko povrćarstvo. Kroz ovaj projekt razvit će novi proizvod “Leafy Greens Harvester”. To je lagani stroj pogonjen baterijskom bušilicom pomoću kojeg poljoprivrednik može deseterostruko ubrzati proces branja zelenog lisnatog povrća u odnosu na ručno branje (koje je danas još uvijek u velikoj mjeri zastupljeno na poljoprivrednim gospodarstvima koja proizvode povrće).

Čišćenje bez zagađivanja


Riječka tvrtka Hortiriviera d.o.o. proizvodi eko sredstva za čišćenje i pranje rublja pod bradom Pero. Asortiman čini osam proizvoda; višenamjensko sredstvo za čišćenje, sredstvo za čišćenje kupaonice, odmašćivač, wc gel, deterdžent za pranje suđa, sredstvo za pranje podova i deterdžent za pranje rublja. Projektom će se razviti ekološki certificirani proizvod oslobođen od ambalaže, u vidu doze topive u vodi iz slavine. Kao jedini takav na tržištu, omogućit će napuštanje jednokratne plastične ambalaže, lakše transportiranje te smanjenje zagađenja okoliša.

Zdrava hranjiva

Miroslav Latal i njegov Microsect, poduzeće u nastajanju, specijalizirano je za razvoj i proizvodnju hranjiva za ribe, kućne ljubimce, te perad i te drugih životinja koje se uzgajaju za prehranu ljudi. Hranjivo se dobiva iz brašnara – Yellow Mealworma (lat. Tenebrio Molitor) koji su bogati proteinima, nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima i mikronutrijentima. Uzgoj se temelji na supstratu dobivenom iz otpadaka hrane iz trgovina i restorana, poštujući principe kružne ekonomije i održivosti.

Bolja poslovna budućnost

Dok je više-manje cjelokupno hrvatsko gospodarstvo u fazi mirovanja, a financijska kriza uzrokovana koronavirusom kuca na vrata, poduzetnici iz firmi 3Dtech d.o.o., ArboSmart Technologies d.o.o., Cornuta, Green Tools Tech, Hortiriviera d.o.o. i Miroslav Latal (Microsect d.o.o.) upravo rade korak naprijed – zahavljujući potpori programa „Pokreni nešto svoje“.

Jer upravo ovakvi programi pomažu startupovima da bezbolinije razvijaju svoje projekte ili testiraju svoje ideje. Sada kada smo suočeni s krizom, važno je, možda i više no ikad, razmišljati upravo o budućnosti i stvaranju novih prilika koje će omogućiti uspješni razvoj i održivost kvalitetnih projekata.