U suradnji s
U suradnji s A1

Škola u Petrinji preživjela je tri rata. Potres je bio jači. U tijeku je akcija za obnovu - i vi možete pomoći

Uključite se jer sami možemo vrlo malo, a zajedno možemo sve!

FOTO: Srednja škola petrinja

Sa 160-godišnjom tradicijom, srednja škola u Petrinji jedna je od najstarijih obrazovnih ustanova u Sisačko-moslavačkoj županiji. Preživjela dva svjetska i Domovinski rat, no nažalost pokleknula je pred razornom snagom potresa krajem prosinca prošle godine. U samo dva dana Petrinju su pogodila dva razorna potresa. Onaj drugi, snage 6,4 stupnja po Richteru, značajno je oštetio neorenesansnu zgradu škole koja je izgrađena davne 1871. i koja je gotovo 150 godina odolijevala mnogim nedaćama.

“Obnova zgrade Srednja škola Petrinja trajat će nekoliko godina. Iako je jako oštećena, sva oprema u zgradi je ispravna te ju planiramo preseliti u novi prostor kako bi naši učenici mogli čim prije započeti nastavu na novoj lokaciji”, kazao nam je ravnatelj, prof. Milan Orlić.

‘Danas smo podstanari, raseljeni smo po drugim školama’

Cilj je preuređenjem objekta i izgradnjom nove škole na drugoj lokaciji koju je škola dobila na raspolaganje, osigurati djeci nastavak obrazovanja u suvremenoj školi za 21. stoljeće te pomoći demografskoj revitalizaciji tog kraja.

“Do potresa smo radili u zgradi izgrađenoj 1871. godine. Danas smo bez zgrade, podstanari, radimo raseljeni po drugim školama, iznajmljenim prostorima i online od kuće. Tradicionalno, škola je vezana uz dva segmenta: uz poučavanje i usmjeravanje učenika prema akademskoj zajednici te prema poljoprivredi. Tako je i danas. Škola broji 289 učenika i 67 djelatnika te djeluje kao kombinirana škola sastavljena od programa opće gimnazije i programa u sektoru poljoprivrede, a to su četverogodišnji programi veterinarski i prehrambeni tehničar te trogodišnji programi mesar, cvjećar i pomoćni voćar, vinogradar, vinar”, dodaje ravnatelj Orlić.

U školi u koju se namjeravaju preseliti radi se non stop

Škola je prijatelj znanosti

Škola se ponosi izuzetnim rezultatima s obzirom na mali broj učenika. “Možemo se podičiti respektabilnim rezultatima učenika na državnoj maturi. Više od 10 posto učenika sudjelovalo je u prošloj školskoj godini na državnim i međunarodnim natjecanjima iz hrvatskog, engleskog i njemačkog jezika, matematike, povijesti, geografije, filozofije, kao i na sportskim te državnim natjecanjima iz strukovnih programa WorldSkills, GLOBE i smotri učeničkih zadruga”, kaže ponosno, te nastavlja:

“Možemo se podičiti raznim stvarima, na primjer vrlo visokim postotkom upisa na prvi izbor fakulteta ili kontinuiranim stručnim usavršavanjem gdje nam je gotovo 45 posto kolektiva u zvanju profesora mentora ili profesora savjetnika. Škola smo ambasador Europskog parlamenta i Škola prijatelj znanosti. Možemo se podičiti i realiziranim raznim lokalnim i EU projektima ili npr. proizvodima naših učenika proizvedenim u školskim praktikumima. Možemo se dičiti i trebamo biti ponosni. Sto šezdeset godina kontinuiranog rada je iza nas”.

‘Nadamo se da ćemo početi s radom krajem ove školske godine’

Nastavu za učenike organizirali su online već od 18. siječnja, kao jedina škola na potresom pogođenom području koja je odmah krenula s nastavom, te su učenici do danas online. Za maturante nastava uživo krenula je 24. veljače u prostoru osnovne škole Jabukovac u koju je organiziran prijevoz iz Petrinje te su usklađene i povezane ostale autobusne linije kako bi učenici mogli prisustvovati na nastavi.

Prostor u koji se planira preseliti nastavu dok se obnavlja zgrada Srednje škole Petrinja nekadašnja je škola koja nije u funkciji 30-ak godina, ali je statički ispravna. “Budući da u toj školi nije bilo nastave u posljednjih 30 godina, zgrada je devastirana i zahtijeva kompletno uređenje”, dodaje ravnatelj koji se nada, da će uz pomoć doniranih sredstava prostor čim prije urediti i učenicima omogućiti nastavu već krajem ove ili početkom iduće školske godine.

U nizu akcija pokrenutih za obnovu Srednje škole Petrinja ističe se ona koju su zajedničkim snagama pokrenuli Zaklada Solidarna i A1 Hrvatska. Ovom se humanitarnom fundraising akcijom prikuplja 250.000 kuna za pomoć u preuređenju i izgradnji nove Srednje škole Petrinja.

Zvuk potresa pretvorila u smirujuću melodiju

O čemu je točno riječ? Seizmografski zapis potresa poslužio je kao vizualna i glazbena inspiracija akcije. Skladanje melodije A1 povjerio je glazbenici Aklei Neon, osječkoj kantautorici koja koristi eksperimentalne metode snimanja zvukova prenoseći važnu poruku o suživotu s prirodom.

Ona je zvukove i vibracije iz seizmografskog zapisa posljednjeg snažnog potresa magnitude 6,4 u Hrvatskoj pretvorila u smirujuću melodiju. Svi donatori na dar će dobiti Smirilicu, a njezinim preuzimanjem direktno pomoći izgradnji nove srednje škole u Petrinji, dok će postavljanjem Smirile za svoju melodiju zvona postati njezin ambasador.

“Komunikacija s prirodom često se preslikava u moju glazbu. Nakon što sam pročitala da bi se gradnjom domova uz borovu šumu mogao ublažiti utjecaj valova potresa, iskoristila sam snagu glazbe i vještinu tehnologije da bih umirila vibracije iz seizmološkog zapisa. Kombinirala sam najmirnije i najdublje vibracije potresa nadodajući im opuštajuće glazbene signale biljaka. U snazi prirode pronašla sam ljepotu i pretočila je u zvuk. Dobiti osjećaj zipke umjesto stresa od potresa bio mi je cilj. I ne trzati se kada nam zazvoni mobitel“, pojasnila je kantautorica.

U videu pogledajte kako je i zašto nastala Smirilica:

Građani koji se žele uključiti u akciju mogu to učiniti uplatom donacije u proizvoljnom iznosu na fundraising platformi Čini pravu stvar Smirilica. A kako bi sve uplaćene donacije za Smirilicu na platformi Čini pravu stvar došle u prave ruke pobrinut će se Zaklada SOLIDARNA koja kroz javne kampanje i programe doniranja pomaže ljudima u potrebi i pridonosi napretku zajednice i društva.

Zajedno možemo sve

“Veliko nam je zadovoljstvo što je A1 Hrvatska prepoznala naš rad, trud i angažman na potresom pogođenom području. Zaklada SOLIDARNA će još dugo biti prisutna u Sisačko-moslavačkoj županiji i želimo pozitivnim primjerima pokazati kako se stvarne promjene mogu raditi. Ova suradnja je jedan od takvih primjera. Sami možemo vrlo malo, zajedno možemo sve”, kaže Ivan Blažević, tajnik Zaklade koji nam je pojasnio ulogu Zaklade Solidarna u samoj akciji:

“Uloga SOLIDARNE kao zaklade je ciljano financirati projekte koji neće obnoviti samo cigle i beton, već koji će ojačati samu zajednicu, među kojima je i obrazovanje. Cilj nam je financirati dio obnove koji se neće moći financirati iz javnih ili EU sredstava. U principu onaj dio novca koji “sami moraju smisliti”. Naravno, u dogovoru s upravom škole, pod uvjetom transparentne suradnje i izvještavanja.”

Ulaganje u edukaciju digitalnih vještina dio je strategije održivosti A1 Hrvatska te je stoga prirodno bilo podržati projekt izgradnje jedne suvremene škole te tako pomoći i demografskoj revitalizaciji tog kraja.

Za akciju Ugasi vibru, upali Smirlicu donirati možete jednim klikom na stranice fundraising platforme Čini pravu stvar Smirlica na kojoj možete provjeriti i koliko je sredstava prikupljeno.


Sadržaj je nastao u suradnji s A1 Hrvatska