Hrvatska ipak ostala bez finala Eura. Španjolska je na kraju slavila s 33:29

Dosad polufinala Eura nisu donijela previše sreće Hrvatima

Domagoj Duvnjak (L) of Croatia vies with Viran Morros (C, 24) of Spain during the semi-final match of the Men's 2016 EHF European Handball Championship between Spain and Croatia in Krakow on January 29, 2016. / AFP / ATTILA KISBENEDEK

Hrvatska rukometna reprezentacija nije uspjela izboriti finale Europskog prvenstva u Poljskoj. Izabranici Željka Babića su u polufinalu doživjeli poraz od Španjolske rezultatom 33:29.

Odličan početak

Hrvatska je sjajno otvorila utakmicu protiv Španjolske.U petoj minuti Hrvatska je povela sa 4:1, da bi u 6. minuti Kauboji imali 5:2. Međutim, Španjolci su se vratili u utakmicu. U 8. minuti Furija je došla na 5:4, ali Manuel Štrlek je iz jedne kontre, koja je došla kao produkt ishitrenog španjolskog napada, zabio za 6:4.

Španjolci se niti u jednom trenutku nisu predavali. Niti kad je Ivan Čupić u 17. minuti iz kontre, koja je došla kao produkt sjajne obrane Domagoja Duvnjaka, zabio iz kontre za 10:7, niti u situaciji u 19. minuti kad je nakon prekrasne finte Karačića zabio Ivan Slišković za 11:8 i dvije minute poslije kasnije kad je Marko Kopljar postigao pogodak za 12:8. Tad se Furija, u biti, probudila i prebacila u viši stupanj prijenosa.

Loša obrana

Hrvatska je lošije zaigrala u obrani, pala je koncetracija u napadu i Španjolska nam u pet minuta, u periodu između 21. i 26. minute, napravili pet nula i otišli na 15:13, a u 29. minuti Juan Aguniagalde je postigao pogodak za prvih plus tri Španjolske na ovom susretu (17:14).

Do kraja prvog dijela, Španjolska je postigla još jedan gol i poluvrijeme se završilo sa vodstvom Španjolske 18:14.

U drugom poluvremenu, u 32. minuti Španjolska je preko Guardiole koji je iskoristio jednu pogrešku Hrvatske, povećala na plus pet (19:14). U 37. minuti, Španjolska je vodila 22:18, a u 39. minuti 19:23.

No, Hrvatska je tada zaigrala bolje i deset minuta prije kraja Manuel Štrlek je u 49. minuti zabio za – 1 Kauboja (25:24). U 52. minuti, Zlatko Horvat je iz kontre zabio za 26:25 za Španjolsku. Susret se pretvorio u pravu dramu. Prvo je u 52. minuti Rivera zabio za 27:25, a u 53. minuti Luka Šebetić je smanjio na 27:26.

U nedjelju s Norveškom

Nažalost, kola Hrvatske u 54. minuti krenula su nizbrdo. Nepovratno. Prvo je Tomas zabio za 29:26, da bi desetak sekundi poslije naši rukometaši napravili jednu pogrešku u dodavanju, Španjolci su to presjekli i zabili za 30:26. I stvar je bila rješena. Hrvatska više nije imala snage za vratiti se u utakmicu.

Hrvatska je u Krakowu izgubila peti polufinalni susret zaredom na velikim natjecanjima, od toga treći na europskim prvenstvima.

Ivan Slišković sa šest golova bio je najefikasniji u sastavu Hrvatske, dok su po šest golova za Španjolsku postigli Valero Rivera i Antonio Garcia.

U prvom polufinalu Njemačka je bila bolja od Norveške sa 34-33 nakon produžetaka. Hrvatska će tako u nedjelju igrati za treće mjesto protiv Norveške od 15 sati, dok će u finalu od 17.30 igrati Njemačka i Španjolska.

Uživo:

Hrvatska – Španjolska 29:33

Hrvatska: Stevanović, Kopljar, Duvnjak, Mamić, Ćupić, Marić, Štrlek, Alilović, Kovačević, Horvat, Kozina, Gojun, Slišković, Karačić, Cindrić, Šebetić.

Španjolska: Šterbik, Aguinagalde, Raul Entrerrios, Rivera, Canellas, Tomas, Maqueda, Perez de Vargas; Ugalde, Morros, Garcia Robledo, Mindegia, Del Arco Perez, Gurbindo, Dušebajev, Baena, Guardiola.

60′ – Hrvatska opet nije zabila sedmerac.

59′ – Sedmerac za Hrvastku izveo je Štrlek, ali nije zabio. Rivera je potom zabio svoj peti gol sa sedam metara.

57′ – Tomas za 28:32.

56′ – Karačić nam vraća nadu. 27:30. Entrerrios nam ubija svaku nadu. slišković odgovara, ali je ćetiri minute prije kraja 28:31.

55′ – Tomas vodi Španjolsce na plus tri. Potom smo poklonili jnndu loptu. 26:30.

54′ – Šebetić nas drži u igri. Zabio je kad smo s igračem manje. 26.27. Nismo se uspjeli obraniti, opet Rivera.

52′ – Horvat je potegao iz kontre. 25:26. U sljedećem napadu Španjolska je izborila sedmerac. Rivera je nepogrešiv. 25:27.

50′ – Garcia vraća Španjolce na plus dva, šteta.

49′ – Sedmerac za Hrvatsku izveo je Štrlek. 24:25

47′ – Stevanović je još jednom obranio. U nastavku Maqueda zabija. 23.25.

45′ – Šebetić vraća nadu Hrvatskoj. 23:24.

43′ – Opet se loše branimo. Tomas za 21:24. Slišković uzvraća.

41′ – Šrtlek iz kontre. Na dva smo gola zaostatka, 21:23.

40′ – Duvnjak je imao priliku smanjiti na dva razlike.

39′ – Slišković nakon prekrasnog poteza zabija, 20:23.

38′ – Marić daje treći gol. 19:22. Rivera daje treći gol iz sedmerca. 19:23.

37′ – Aguinagalde je ostao sam. Peti njegov gol. 18:22.

35′ – Horvat zabija iz prvog našeg sedmerca 18:21.

35′ – Primili smo gol s igračem više. Garcia za 17:21

34′ – Karačić zabija. 17:20.

34′ – Marić smanjuje na minut tri. Španjolci uzcvraćaju. 16:20

33′ – Horvat je pokupio otpadak i zabija za 15:19.

32′ – Nakon pogreške Hrvatske, Guardiola zabija za 14.19.

31′ – Stevanović je na golu. Horvat na krilu umjesto Ćupića.

Kraj prvog dijela

30′ – Aguinagalde opet zabija. Totalni raspad. 14:18 ima Španjolska.

29′ – Aguinagalde je odveo Španjolce na 14.17. Velika kriza Hrvatske.

28′ – Ugalde opet vraća Španjolsku na +2.

27′ – Opet Ugalde. Ovo nije dobro. 13:15. Kopljar smanjuje na minus jedan.

26′ – Hrvatska je stala. Španjolska prvi put povela. Ugalde za 14:13

24′ – De Vargas je obranio Ćupićev udarac s krila.

23′ – Dušebajev i Garcia su sada zabili za seriju 3:0. 13:13.

22′ – Karačić majstorski zabija. 13:10 . Sedmerac je opet za Španjolsku. Stevanović je bio na golu. Rovera je zabio. 13:11

21′ – Sedmerac za Španjolsku. Rivera za 12:10.

20′ – Kopljar je dalekometnim udarcem odveo Hrvatsku na plus tri 12:8.

19′ – Nakon prekrasne finte Karačića zabio je Slišković, 11:8. Garcia se opet prelako probio i zabio.

18′ – Aguinagalde nam stvara probleme. 10:8.

17′ – Čupić zabija iz kontre za 10:7. Duvnjak je ukrao loptu i obavio većinu posla.

16′ – Jesusu Garcia sada je dao lagan gol, 8:7. Slišković uzvraća.

14′ – Španjolci smanjuju.

13′ – Štrlek je pronašao nemoguće rješenje. Opet vodimo s tri razlike 8:5.

12′ – Prekrasan gol dao je Slišković 7:5.

11′ – Alilović danas dobro brani. Entrerrios je sada dao svoj treći gol za 6:5.

9′ – Štrelek napokon daje svoj prvi gol. 6:4.

8′ – Maqueda je sada dao prvi gol. Španjolska uhvatila priključak.

7′ – Tomas zabija u bliži kut. 5:3.

6′ – Raul za 4:2, Kopljar uzvraća.

5′ – Duvnjak zabija za 4:1 i plus tri. Dobro smo otvorili.

4′ – Kopljar zabija za 3:1.

3′ – Ćupić povećava na 2:0, pet kontra Hrvatske. Španjolci odgovaraju.

2′ – Iz kontre Marić zabija za 1:0.

1′ – Hrvatska ima prvi napad. Slišković je promašio gol.

20:54 – Tauronom grmi hrvatska himna.

20:34 – Malo manje od pola sata do utakmice i dalje stiže podrška Kaubojima. Košarkaški reprezentativac Rok Stipčević zaželio im je sreću kao i Mario Mandžukić.

u.

20:23 – Hrvatski rukometaši zagrijavali su se u hodniku.

20:18 – U zadnjem napadu Njemačka je osigurala finale!

20:17 – Minutu prije kraja produžetka rezultat je 33:33.

20:09 – Hrvatski rukometaši gledaju prvu polufinalnu utakmicu.

20:06 – Njemačka i Norveška igraju produžetke. Uskoro će se znati prvi finalist.

20:00 – U posljednje četiri utakmice između ove dvije reprezentacije, Hrvatska je izgubila samo jednom. Bilo je to prije dvije godine na Euru u Danskoj (28:29).

Najava

Hrvatski adut na ovom Euru, svakako je napad. Kauboji su s 31,7 golova najefikasnija momčad prvenstva. Kad se tome pridodaju i sjajne obrane novoustoličenog prvog vratara Ivana Stevanovića koji je briljirao protiv Poljske s 13 obrana, zatim neumoljivi Manuel Štrlek s krila, neprelazni Domagoj Duvnjak u obrani, čvrsti i okretni Marino Marić na crti, Karačićeva ideja u napadu… dobivaju se obrisi hrvatskog uspjeha u Poljskoj i novog polufinala.

Španjolci izgubili samo od Danaca

Sa Španjolcima se najradije sjećamo polufinala sa SP-a 2003. i produžetaka u Portugalu, bila je to jedna od najboljih utakmica hrvatskih rukometaša na velikim natjecanjima i pretposljednji korak na nevjerojatnom putu do prvog svjetskog naslova tada nove Balićeve generacije. Uzvratili su Španjolci u finalu SP-a 2005.

Na europskim prvenstvima ove dvije rukometne velesile susretale su se šest puta, Španjolci imaju tri pobjede, Hrvati dvije, jednom je bilo neodlučeno. U Srbiji 2012. Hrvatska je osvojila broncu u dvoboju protiv Španolske, a iste su se reprezentacije susrele na posljednjem EP-u u Danskoj. Španjolska je preko Hrvatske došla do medalje, Golužinoj momčadi ostala je “drvena medalja”.

Španjolci su na ovom turniru izgubili samo od Danske u skupini, a Vujovićevi Slovenci su im uspjeli uzeli bod. Hrvatska je doživjela poraz protiv Norveške u skupini, zatim u sljedećoj fazi natjecanja protiv Francuza, ali je proigrala u pravom trenutku i stigla do polufinala, uz malu pomoć Norvežana…

Hrvatska posljednji put u finalu 2010.

Dosad polufinala Eura nisu donijela previše sreće Hrvatima koji su ispadali u polufinalima 2004. (od Slovenije) i 2006. (od Francuza). No, zato su bili uspješniji u sljedeća dva natjecanja. Kauboji su tad prošli u finale, ali stigli samo do srebra. Uzvratili su Francuzima u polufinalu za silne poraze, ali je te 2008. u finalu po prvi put slavila Danska. Dvije godine kasnije, 2010., hrvatski rukometaši su izbacili Poljake i u finalu izgubili od Francuza.

Ćavar: Miriše na zlato

Sad su naši rukometaši pred novim izazovom i što je rekao bivši legendarni reprezentativac Patrik Ćavar, “miriše na zlato”. No, prvo treba srediti Španolce…