Barcelona-Sevilla 5-4: Leo Messi i društvo u produžetku nevjerojatne utakmice osvojili europski Superkup

Ovo je katalonskom klubu peti osvojeni europski Superkup u povijesti

Lionel Messi

Nogometaši Barcelone osvojili su europski Superkup svladavši u gruzijskom Tbilisiju momčad Seville nakon produžetka s 5-4 (4-4,3-1), te se s petim naslovom u Superkupu izjednačili s AC Milanom.

Barcelona igra protiv Seville za Superkup

Pogotke su za Barcelonu postigli Leo Messi (7, 15), Rafinha (44), Luis Suarez (52) i Pedro Rodriguez (115), dok su strijelci za Sevillu bili Ever Banega (3), Jose Antonio Reyes (57), Kevin Gameiro (72pen) i Jevhen Konopljanka (81). Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić odigrao je cijeli susret za Barcelonu, dok Alen Halilović nije bio u sastavu mada je došao Tbilisi s ekipom.

U nevjerojatnoj utamici u Gruziji Barcelona je došla do prvog naslova sezone pobijedivši tek u produžetku pobjednika Europske lige Sevillu, iako su Katalonci u 57. minuti vodili s čak 4-1. Bila je to najatraktivnija utakmica Superkupa u povijesti, s devet zgoditaka i velikim preokretom Seville, a u prvih 15 minuta pala su čak tri pogotka iz slobodnih udaraca, dok je i posljednji gol na utakmici pao nakon slobodnog udarca.

Dvoboj je počeo šokantno za Barcelonu jer je Argentinac Banega već u 3. minuti iz slobodnog udaraca iskosa doveo Sevillu u vodstvo, a to je ujedno i najbrži pogodak ikad postignut u Superkupu. No, već u sedmoj minuti na potpuno identičan način, iz slobodnog udarca iskosa, ali lijevom nogom, Messi je izjednačio. Revija slobodnih udaraca u Tbilisiju nastavila se u 15. minuti kada je na 20 metara od vrata Seville napravljen prekršaj na Rakitiću, a fenomenalni Messi je opet pogodio sami kut. U 44. minuti Barca je povela s 3-1 nakon duge akcije, u kojoj je prvo Suarez izbio sam ispred vratara Beta koji mu brani šut, no Urugvajac opet dolazi do lopte i upošljava Rafinhu koji iz blizine lako pogađa.

Suarez se upisao u strijelce u 52. minuti nakon velike pogreške obrane Seville, koja je poklonila loptu Busquetsu, a ovaj proslijedio samom Suarezu koji s lakoćom zabija za 4-1. Kada se činilo da će Katalonci lako do trofeja, uslijedio je nevjerojatan preokret jer su igrači Barcelone neobjašnjivo stali.

U 59. minuti Reyes smanjuje za Sevillu nakon nabačaja Vitola, a u 72. minuti Gameiro je iz kaznenog udarca doveo Andalužane na samo pogodak zaostatka. Devet minuta prije kraja Ukrajinac Konopljanka zabija na asistenciju još jednog novaka Immobilea za nevjerojatnih 4-4 i produžetke.

U 115. minuti dosuđen je slobodan udarac za Barcu, Mesijev prvi pokušaj je blokiran, no Argentinac upućuje novi udarac kojeg jedva brani vratar Beto, a na odbijenu loptu natrčava Pedro i postiže pogodak za konačnih 5-4. Tri minute kasnije igrač Seville Coke ima veliku priliku za novo izjednačenje, ali je neprecizan, kao i branič Adil Rami u zadnjim sekundama.

Tijek utakmice

Barcelona-Sevilla 5-4

121. minuta Završena je utakmica. Barcelona je pobijedila Sevillu 5-4 i osvojila europski Superkup

121. minuta Sevilla je na samom krajupromašila još jednu jako veliku priliku. Lako su nogometaši Unaija Emeryja mogli izboriti jedanaesteraca, ali se čini da od toga ipak ništa neće biti

118. minuta Ogromna prilika za Sevillu koja je mogla opet izjednačiti, ali je Coke promašio

115. minuta GOL Barcelona vodi 5-4, a gol je postigao Pedro koji je najbrže reagirao na odbijenu loptu

112. minuta Još nas manje od deset minuta dijeli do jedanaesteraca. Naravno, ako ostane ovakav rezultat

107. minuta Jako malo organiziranih akcija na travnjaku, gotovo sve se svodi na individualne pokušaje

106. minuta Počeo je drugi produžetak

105. minuta Završen je prvi produžetak

105. minuta Solidna prilika za Sevillu koja je mogla u potpunosti šokirati Barcelonu, ali Ter Stegen brani

104. minuta Barcelona i dalje ima inicijativu, ali njeni pokušaji čine se poprilično jalovima

99. minuta Veliki pritisak Barcelone

95. minuta Obje momčadi dobro su ušle u produžetak, ali nema izglednih prilika

91. minuta Počeo je prvi produžetak

90. minuta Završena je utakmica i igrat će se produžeci

89. minuta Messi puca iz slobodnog udarca, ali promašuje. Ništa od njegovog trećeg gola iz slobodnog udarca. Barem ne sada

81. minuta GOL Konopljanka je pogodio i Sevilla je izjednačila

77. minuta Dobra akcija Seville koja nije dobro završena pa nema promjene rezultata

71. minuta GOL Sevilla je smanjila na 4-3. Pogodio je Gameiro iz jedanaesterca. Čini se da nas ipak čeka neizvjesnija završnica no što smo pretpostavljali

70. minuta Igra se malo smirila, nema velikih zanimljivosti u Tiblisiju

62. minuta Mogla je Barcelona sad do petog gola. Rakitić je nabacio iz kornera, a Rafinha puca glavom i pogađa vratnicu

57. minuta GOL Sada je Sevilla smanjila svoj zaostatak. Gol za 4-2 postigao je Reyes koji je bio na pravom mjestu nakon centaršuta Vitola i iz blizine svladao Ter Stegena

54. minuta Sevilla je pokušala uzvratiti, ali pokušaj njenog igrača bio je neprecizan

52. minuta GOL Barcelona je povela s 4-1, a gol je postigao Suarez

49. minuta Barcelona je u drugom poluvremenu nastavila kako je stala u prvom. Sevilla se orijentira na obranu, a Katalonci su jako opasni

46. minuta Počelo je drugo poluvrijeme

Neke kadrove iz prvog dijela pogledajte u našoj galeriji

45. minuta Završeno je prvo poluvrijeme

44. minuta GOl Barcelona vodi 3-1, a strijelac je Rafinha

41. minuta Opasno je bilo sada pred golom Barcelone, ali mreža se ne trese

39. minuta Ništa novo u Tiblisiju, Barcelona ima loptu i prijeti, a Sevilla se brani

35. minuta Opet puca Rakitić, ali sada je njegov udarac blokiran

33. minuta Pucao je i Rakitić, ali lopta odlazi pored gola

32. minuta Barcelona prijeti preko Alvesa koji puca iz daljine, ali taj pokušaj je zaustavljen

28. minuta Sada je Barcelona postigla pogodak, ali je on poništen zbog zaleđa. Strijelac nedozvoljenog gola je bio Suarez

25. minuta Barcelona i dalje ima inicijativu. Čini se da je samo pitanje trenutka kada će Enriqueva ekipa postići treći gol

Jedna zanimljivost – ovo je prva utakmica u Messijevoj karijeri u kojoj je postigao dva pogotka izravno iz slobodnih udaraca

16. minuta GOL Barcelona vodi 2-1. Strijelac je opet bio Messi koji je još jednom neobranjivo pogodio iz slobodnog udarca

14. minuta Barcelona je preuzela inicijativu i sve opasnije prijeti

7. minuta Barcelona je izjednačila na gotovo identičan način. Strijelac iz slobodnog udarca, ali s druge strane bio je Leo Messi

3. minuta GOL Sevilla vodi.Pogodak je postigao Banega iz slobodnog udarca. To je bio najbrži gol u povijesti Superkupa otkad se igra na jednu utakmicu

1. minuta Počela je utakmica

Malo niže možete vidjeti i sastav Seville

Objavljene su postave i potvrđeno je da će u sastavu Barcelone od prve minute biti Ivan Raktić.

Osvajač Lige prvaka Barcelona i pobjednik Europske lige Sevilla večeras u gruzijskom Tiblisiju u 20.45 sati odlučuju o pobjedniku europskog Superkupa. Bit će to posebna utakmica za hrvatskog reprezentativca i člana Barcelone Ivana Rakitića kojem će to biti novi okršaj s bivšim klubom.

Već drugu sezonu zaredom za Superkup se bore španjolske momčadi, lani je Real Madrid slavio protiv Seville, a andaluzijska momčad u utorak će se boriti s Barcelonom, velikim favoritom u ovom ogledu. Barca je zadnji puta uzela europski Superkup 2011. godine, sljedećeg tjedna igrat će nacionalni Superkup s Athletic Bilbaoom, a ove zime je očekuje i FIFA Svjetsko klupsko prvenstvo, pa su u konkurenciji za osvajanje trofeja u svim natjecanjima u kojima nastupaju. Također, Barcelona ima četiri osvojena europska Superkupa (2011, 2009, 1997, 1992), a s petim bi se izjednačila s Milanom, koji je najuspješnija momčad u Superkupu.

Bez Neymara

Katalonci će u Tbilisi u najjačem mogućem sastavu izuzev Neymara koji je dobio zaušnjake, ali s motiviranim Leom Messijem i hrvatskim reprezentativcem Ivanom Rakitićem, koji je nastupao za Sevillu.

“Sezonu želimo započeti pobjednički. Nećemo propustiti priliku za prvi trofej, a žalimo ih sve ove sezone”, kazao je Rakitić, nogometaš kojeg se igrači Seville najviše pribojavaju, uz naravno Messija, koji je andaluškoj momčadi dosad zabio 22 gola u 23 utakmice.

Ambiciozni autsajderi

Sevilla je svjesna da je autsajder, ali puno očekuje od pojačanja Cira Immobilea, Jevhena Konopljanke i Michaela Krohn-Dehlija.

“Naravno da ćemo pokušati iznenaditi. Barcelona je najbolja ekipa na svijetu, a mi moramo pronaći način da je pobijedimo”, kazao je trener Unai Emery. Sevilla ima u svom vlasništvu Superkup, osvojili su ga 2006., kada su pobijedili upravo Barcelonu s glatkih 3-0.

Nakon što se petnaest godina Superkup igrao u Monaku, u zadnje dvije godine su domaćini bili Prag i Cardiff, a nakon Tbilisija UEFA je odlučila domaćinstvo dodijeliti Trondheimu i Skopju.