Košarkaši Nizozemske iznenadili Gruzijce u zagrebačkoj Areni

Gruzija je u posljednjem napadu imala dvije prilike za pobjednički koš

05.09.2015., Arena Zagreb, Zagreb - EuroBasket 2015., skupina C, 01. kolo, Gruzija - Nizozemska. Eurobasket 2015 po prvi puta odrzava se u cetiri drzave. Hrvatska (Zagreb), Njemacka (Berlin), Litvija (Riga) i Francuska (Montpellier) ugostit ce kosarkase tijekom grupnih susreta dok ce se zavrsnica turnira odrzati u francuskom Lilleu. Arvin Slagter. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Natjecanje u skupini C Eurobasketa koja se igra u zagrebačkoj Areni započelo je iznenađenje, u prvoj utakmici Nizozemska je svladala Gruziju sa 73-72 (17-17, 19-9, 22-22, 15-24).

Nizozemska je u drugoj četvrtini uspjela stvoriti 10 koševa prednosti što je uspješno održavala tijekom treće četvrtine, ali Gruzija je u posljednjih 10 minuta uspjela nadoknaditi zaostatak, te 2:16 minuta prije kraja i povesti sa 70-65. Ipak, u završnici se dogodio još jedan preokret, Charlon Kloof je 44 sekunde prije kraja pogodio tricu, a nakon izgubljene lopte Zaze Pachulije, Robin Smeulders je 18 sekundi prije kraja pogodio za vodstvo Nizozemske od 73-72. Gruzija je u posljednjem napadu imala dvije prilike za pobjednički koš, ali prvo Jacob Pullen, pa potom i Manučar Markoišvili nisu bili precizni.

Kloof sa 22 i Worthy De Jong sa 16 koševa predvodili su Nizozemsku, a Pačulija i Tornike Šengelija sa po 16 pogodaka su bili najefikasniji kod Gruzije.

U skupini A u Montpellieru u prvoj utakmici Poljska je svladala BiH sa 68-64 (40-30). Adam Waczynski sa 15 i Mateusz Ponitka sa 13 poena bili su najučinkovitiji kod pobjendika, dok je Andrija Stipanović ubacio 20 za BiH.

Njemačka je započela natjecanje u skupini B u Berlinu neuvjerljivom 71-65 (41-26) pobjedom protiv Islanda. Dirk Nowitzki i Dennis Schroeder su sa po 15 koševa predvodili domaćine, dok je Jon Arnor Stefasson ubacio 23 za Island.

Natjecanje u skupini D u Rigi Češka je otvorila sigurnom 80-57 (43-24) pobjedom protiv Estonije. Jan Vesely ubacio je 16, a Blake Schilb 14 za Češku, dok je Siim-Sander Vene sa 18 pogodaka i 13 skokova bio jedini vrijedan spomena kod Estonije.