Španjolska deveti put zaredom izborila polufinale Eurobasketa

panjolce je do pobjede predvodilo sjajni Pau Gasol sa 27 koševa

Spain's center Pau Gasol (R) and Spain's center Nikola Mirotic celebrate after Spain defeated Greece in their round of 8 basketball match at the EuroBasket 2015 in Lille, northern France, on September 15, 2015.   AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND

Košarkaška reprezentacija Španjolske plasirala se u polufinale EuroBasketa nakon što je u Lilleu pobijedila Grčku 73-71 (14-14, 25-18, 16-25, 18-14). Španjolcima je to deveto uzastopno polufinale na europskim prvenstvima, a do sada su dva puta otišli i do samog kraja, 2009. i 2011. godine. Na posljednjem EuroBasketu bili su treći.

Španjolce je do pobjede predvodilo sjajni Pau Gasol sa 27 koševa i devet skokova, Nikola Mirotić je dodao 18 koševa, a Sergio Rodriguez 10 koševa. Kod Grka najefikasniji su bili Nick Calathes sa 14 koševa i pet skokova, Georgios Printezis sa 13 i Giannis Antetokounmpo sa 12 koševa. Vassilis Spanoulis je dodao 10 koševa.

Španjolska je bolje ušla u utakmicu i povela je 6-0 i 8-2. Grci su uspjeli izjednačiti (8-8), a na prvi odmor otišlo se s rezultatom 14-14. U drugoj dionici Španjolci su pobjegli na sedam (27-20), a potom i na devet koševa razlike (39-30) da bio se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 39-32. Španjolska je u drugoj minuti treće četvrtine imala plus sedam (42-35), no tada se probudila Grčka i serijom 11-0 preuzela je vodstvo i kontrolu igre.

Do kraja treće četvrtine Grčka je bila bolja i u zadnjih deset minuta je ušla s dva koša prednosti (57-55). Posljednju četvrtinu Španjolska je otvorila serijom 7-0 i zaostatak od dva koša pretvorila u prednost od pet koševa. Dvije minute prije kraja utakmice Španjolska je stigla do sedam koševa prednosti (68-61), a kada je 1:20 do kraja utakmice Antetokounmpo načinio korake činilo se kako je priči kraj.

No, Grci se nisu predavali i 15 sekundi prije kraja smanjili su na 68-70. Sergio Rodriguez je s dva slobodna bacanja vratio na četiri koša viška, no Sloukas je tricom četiri sekundi prije kraja smanjio na koš zaostatka (71-72) i tako vratio nadu. Nakon brzog prekršaja Gasol je realizirao jedno bacanje za 73-71, a drugo promašio 2,7 sekundi prije kraja što je bilo premalo za grčki koš. Antetokounmpo je pokušao s centra, ali je promašio.

Španjolska će polufinalu igrati protiv pobjednika večerašnjeg ogleda između Francuske i Latvije. U srijedu su preostala dva četvrtfinalna ogleda, a sastaju se Srbija i Češka, te Italija i Litva.